پیام هفت ماده‌ای امام؛ دستورات لازم برای زمان جنگ و تکلیف مردم

اگرچه اوضاع نابسامان داخلی و نیر اجماع بین‌المللی قدرت‌ها بر علیه نظام نوپای اسلامی دشواری‌هایی را بوجود آورده و شروع جنگ تحمیلی و سراسری ارتش صدام در چنین اوضاعی این دشواری‌ها را دامن می‌زد و دورنمای تاریکی از آینده برای ایران ترسیم می‌کرد، اما مجموعه این شرایط و دشواری‌ها در مقابل عزم و اراده تکلیف گرایانة امام خمینی(س) و صبر و ایمان مردم ایران رنگ باخت. نخستین واکنش‌های امام در این باره از شخصیت و نوع فرماندهی وی و مدیریت کم‌نظیر در هدایت دفاع هشت ساله ترسیم جالبی ارائه می‌دهد. وی فردای روز نخست تجاوز عراق به ایران در پیامی به ملت ایران در 7 بند در باب لزوم اطاعت از شورای فرماندهی، وظیفه رسانه‌ها در نقل اخبار جنگ، تکلیف مردم و نیروهای انتظامی در برابر شایعه‌سازان تذکراتی دادند. ساعت 7 بعد از ظهر 31 شهریور 59 طی پیامی آرامش آفرین به مردم ایران آنان را به صبر و استقامت و توکل بر خداوند و حفظ خونسردی در برابر این واقعه فرا خواندند.

 دستورات لازم براى زمان جنگ

موضوع: اطاعت از شوراى فرماندهى- وظیفه رسانه‏ها در نقل اخبار جنگ- تکلیف مردم و نیروهاى انتظامى در برابر شایعه‏سازان‏

مطالب زیر ابلاغ مى‏گردد:

1- باید اطاعت از شوراى فرماندهى بدون کوچکترین تخلف انجام گیرد، و متخلفین با سرعت و قاطعیت باید تعیین و مجازات شوند.

2- باید اشخاص و مقامات غیر مسئول از دخالت در امر فرماندهى خوددارى کنند و فرمانده کل قوا به نمایندگى این جانب «1» و شوراى فرماندهى، مسئول امور جنگى هستند.

3- در شرایط فعلى اقدام دادگاههاى ارتش در امورى که شوراى فرماندهى صلاح نمى‏داند، بدون اطلاع این جانب ممنوع اعلام مى‏گردد.

4- رادیو و تلویزیون موظفند اخبارى را نقل کنند که صد در صد صحت آن ثابت مى‏باشد و براى عدم اضطراب و تشویش اذهان، اخبار را از غیر منابع موثق نقل ننمایند.

5- نیروهاى انتظامى موظف هستند کسانى را که دست به شایعه‏سازى مى‏زنند از هر قشر و گروهى که باشند، فوراً دستگیر و به دادگاههاى انقلاب تسلیم و دادگاههاى مذکور آنان را در حد ضد انقلابیون مجازات نمایند.

مردم مبارز ایران موظف هستند شایعه‏سازان را به دادگاههاى انقلاب معرفى و با نیروهاى انتظامى همکارى نمایند.

6- روزنامه‏ها در وضع فعلى موظفند از نشر مقالات و اخبارى که قواى مسلح را تضعیف مى‏نماید جداً خوددارى نمایند؛ که امروز تضعیف این قوا عقلًا و شرعاً حرام و کمک به ضد انقلاب است. من کراراً از نیروهاى مسلح عزیز پشتیبانى نموده‏ام؛ و امروز که آنان در جبهه جنگ با صدام کافر هستند، تشکر مى‏کنم و از زحمات آنان قدردانى مى‏نمایم، و از خداوند متعال توفیق و پیروزى براى آنان طلب مى‏نمایم.

7- اکیداً همه قشرهاى ملت و ارگانهاى دولتى موظف شرعى هستند که دست از مخالفتهاى جزئى که دارند، بردارند و با مخالفت خود کمک به دشمنان اسلام ننمایند.

صحیفه امام، ج13، ص 239

منابع مرتبط:

 جنگ و دفاع در اندیشه امام خمینی

دفاع مقدس

. انتهای پیام /*