نامه
شهریه طلاب
نامه به آقای سید احمد خمینی (شهریه طلاب)
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
برو به صفحه: برو

نوع ماده: صحیفه امام

پدیدآورنده : خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368

محل نشر : تهران

ناشر: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

زمان (شمسی) : 20 اردی‍ب‍ه‍ش‍ت‌ ‭1350

زمان (قمری) : 14 ربیع الاول ‭1391

شماره صفحه : 344

موضوع : شهریه طلاب

زبان اثر : فارسی

مخاطب : خمینی، سید احمد

نامه به آقای سید احمد خمینی (شهریه طلاب)

نامه

زمان: 20 اردیبهشت 1350 / 14 ربیع الاول 1391

مکان:  نجف

موضوع: شهریۀ طلاب

مخاطب: خمینی، سید احمد

‏بسمه تعالی‏

‏14  ع1  91‏

‏احمد عزیز‏

‏     ان شاءالله تعالی سلامت باشید. آقای خلخالی‏‎[1]‎‏ حواله های آقای دیبایی‏‎[2]‎‏ ‏‏[‏‏را‏‏]‏‎ ‎‏دادند که هرچه کسری شهریۀ ربیع الثانی است به وسیلۀ آقای آقا رضا لواسانی‏‎ ‎‏بپردازند‏‎[3]‎‏. شما هر مقدار که خدمت آقا و آقای حاج شیخ محمد صادق است حساب‏‎ ‎‏کنید و آنچه کسری دارید بگیرید به وسیله آقای آقا رضا.‏‎[4]‎‏خانم و سایرین یک هفته‏‎ ‎‏است به کاظمین و سامرا مشرف شدند؛ بناست امروز بیایند، تاکنون که بعدازظهر است‏‎ ‎‏نیامده اند. از شما امید دعا دارم.از شایعات نگران نباشید.‏‎[5]‎‏ به آقا‏‎[6]‎‏ هم عرض کنید‏‎ ‎‏نگران نباشند، مهم نیست. والسلام.‏

‏پدرت‏

 

  • ـ آقای سید احمد خمینی دربارۀ پاورقیهای این نامه چنین مرقوم فرموده اند:1 ـ حجت الاسلام شیخ نصرالله خلخالی، دوست صمیمی امام خمینی در نجف که امور مالی ایشان را انجام می دادند.
  • ـ طرف حساب آقای خلخالی در تهران.
  • ـ ما (مسئولان امور مالی و پرداخت کنندگان شهریۀ امام خمینی به طلاب) هیچ گاه در قم شهریه کم نمی آوردیم که  نیاز به نجف پیدا شود؛ پس از چندی به تهران هم نیازی نبود و امام فرمودند اگر زیاد دارید به نجف بفرستید (در سایر  نامه ها به این نکته اشاره شده است).
  • ـ آقا رضا فرزند آیت الله لواسانی است.
  • ـ به دنبال ترور سپهبد تیمور بختیار توسط ساواک، دولت ایران احتمال داد که رژیم بعثی عراق بخواهد امام خمینی  را ترور کند و تقصیر را متوجه دولت ایران نماید. لذا شایعاتی در این باره نقل می شد.
  • ـ آقای پسندیده.