در پی درگذشت بانوی بزرگ انقلاب اسلامی حاجیه خانم خدیجه ثقفی مقام معظم رهبری، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، رؤسای سه قوه، مراجع تقلید، سازمانهای دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی، نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه، تشکلها و احزاب و رجال سیاسی داخل و خارج کشور در پیامهای جداگانه ای این مصیبت را به بیت امام خمینی (س) و بیت آیت الله ثقفی (ره) و ملت شریف ایران تسلیت گفتند . متن برخی از پیامها بدین شرح است:

 * مقام معظم رهبری:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت بانوی مکرم، همسر گرامی رهبر ک بیر انقلاب حضرت امام خمینی (رحمةا لله علیهما) را به ملت ایران و همه ارادتمندان آن امام عزیز و به آن بیت رفیع و فرزندان و فرزندزادگان بالخصوص حجت الاسلام آقای سید حسن خمینی و اخوان محترم و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت می گویم. آن مرحومه که خود بازمانده دودمان علمی نامداری بود، سالیان متمادی یار و همراه امام بزرگوار، و مایه آرامش ایشان در همه مراحل دشوار آن جهاد مستمر و بزرگ بود و با صبر و عزم و توکل زندگی پرافتخاری را گذرانید.

رحمت خدا بر او و بر امام راحل باد.

سیدعلی خامنه ای

* حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

سرانجام پس از عمری صبر و استقامت و ماه ها بیماری، همسر گرامی و محترمه امام خمینی (سلام الله علیه ) به جوار رح مت خداوند سبحان شتافت و د وستداران امام عظیم الشأن را داغدار نمود . ناگفته پیداست که همسری و همراهی با رهبر کبیر انقلاب، اگر سعادت و افتخار را نصیب وی ساخته بود ، سختی غربت، تبعید، شهادت فرزند، رنج مبارزه و هجران امام و یادگار امام (رحمة الله علیهما ) را نیز به همراه داشته است . بی شک تحمل کم نظیر، واقع بینی ستودنی و ایمان به خدای متعال در کنار روح و روان آرام و ضمیر مطمئن، جلوه هایی مثال زدنی در وجود مادر انقلاب اسلامی یافته بود.

علاقه وافر امام به ایشان که در جای جای وصیت های حضرت امام مشهود است و احترام و تکر یم بی نظیر ب ی نظیر امام نسبت به همسر خویش نشانه های کوچکی است که این بزرگی و وقار را به اثبات می رساند.

زندگی همسر گرامی امام در همه دورانهای عمر به گونه ای رقم خورده بود که همگان را به اذعان به کرامت و بزرگی وی و ا می داشت. بدون تردید موفقیت نهضت اسلامی و استقرار و تثبیت نظام جمهوری اسلامی مرهون فداکاری همه ملت ایران به ویژه کسانی است که در حلقه نزدیکان امام حضور داشتند و در این میان هرگز نمی توان از نقش همسر محترمه امام غفلت ورزید.

در سرتاسر دوران مبارزه و تبعید و غربت و هجرت، و در کشاکش رنجهای پدید آمده از ناحیه مغرضان و متحجران و مخالفان نهضت، و در طوفان حوادث سهمگین پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دشواری های دوران دفاع مقدس، این مادر نمونه انقلاب اسلامی با بزرگ منشی و مناعت طبع موروثی، و شرح صدر و مهربانی و بردباری مثال زدنی خویش آنچنان فضایی سرشار از آرامش و امنیت خاطر در محیط بیت امام پدید آورده بود که تحمل سختی ها و مرارت ها ر ا بر امام و فرزندان امام ممکن می ساخت.

بدون تردید تجلیل از این بانوی بزرگ تجلیل از امام راحل ماست. خداوند ایشان را مشمول غفران واسعه خویش قرار دهد و به همه ما در عزای ایشان صواب صابران و مصیبت زدگان عطا فرماید.

* رئیس جمهور وقت محمود احمدی نژاد:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

ارتحال ملکوتی بانوی م ؤمنه، مجاهده و مکرمه، یار و همراه وفادار و همسر گرامی حضرت امام راحل (س) موجب حزن و تأثر همگانی گردید.

اینجانب و اعضای خانواده بزرگ دولت، ضمن تسلیت به رهبری عزیز، ملت بزرگ ایران و خانواده محترم ایشان، فداکاری های این بانوی ارجمند و خدمات ارزشمند و همراهی مثال زدنی ایشان با امام راحل در نهضت عظیم اسلامی را ارج می نهد و خود را در این اندوه عمومی شریک م یداند.

از خداوند منان علو درجات و همنشینی با امام و اولیاء برای آن مرحومه و صبر و اجر برای بازماندگان مسئلت دارد.

* رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آیت الله هاشمی رفسنجانی:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

درگذشت تأسف بار همسر مکرم ه ی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، خانم خدیجه ثقفی دخت محترمه ی آیت الله ثقفی که نزدیک ترین یار و همراه امام در برهه های مختلف تاریخی قبل و بعد از انقلاب بوده اند، موجب تأسف و ت ألم خاطر شد . با تسلیت این ضایعه به اعضای معزز بیت حضرت امام (ره) به ویژه حجت الاسلام والمسلمین جناب حاج سید حسن آقای خمینی، علو درجات آن مرحومه را از درگاه باری تعالی مسئلت می نمایم.

* رئیس قوه قضائیه، آیت الله شاهرودی:

باسمه تعالی

در برهه های گوناگون تاریخ انسا ن هایی بر روی زمین حیات می یابند که وجودشان علت تغییرات عظیم در جهان است . حضرت امام خمینی(ره) از این دست انسا نها بود که وجود مبارکش نقطه عطف تاریخ معاصر جهان شد.

در کنار این مرد بزرگ بانویی بزرگوار حضور داشت که به فرموده آن رهبر فرزانه نقطه اتکایی برای وجود عزیزش بود و با تربیت فرزندانی خردورز و بزرگ خود را به عنوان بانوی بزرگ انقلاب اسلامی به همگان معرفی کرد.

درگذشت این بانوی مکرمه ک ه عمری یار و یاور امام راحل بود و در طول حیات پربارش داغ از دست دادن امام عزیز و فرزندان برومندی همچون حجج الاسلام سید مصطفی و سید احمد خمینی را تحمل کرد، روز اول بهار را برای مردم ایران به روز حزن انگیزی مبدل کرد . غم از دست دادن بانوی گرامی انقلاب و این م ادر ارجمند را به پیشگاه امام عصر (عج)، مقام معظم رهبری و فرزندان م عزز آن فقیده سعیده و همه مردم م ؤمن و ولایت مدار ایران اسلامی تسلیت عرض کرده و آرزوی صبر و اجر برای همگان مسئلت دارم.

* رئیس مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی:

باسمه تعالی

درگذشت همسر گرامی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران سرکار خانم خدیجه ثقفی دختر مکرمه مرحوم آیت الله ثقفی که یار نزدیک امام راحل(ره) در مراحل سخت تاریخ انقلاب اسلامی بود ضایعه ای بس تاسف برانگیز و اندوه بار است.

اینجانب به نمایندگی از طرف نمایندگان ملت ایران در مجلس شورای اسلامی این ضایعه را به اعضای محترم بیت حضرت امام (ره) تسلیت گفته و برای آن مرحومه علو درجات را از درگاه حضرت حق مسئلت م ینمایم.

* رئیس جمهور سابق سید محمد خاتمی:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن آقا خمینی دامت برکاته

بانوی والامنش انقلاب، رخ در نقاب خاک کشید و داغ تاب سوز امام و فرزندان بزرگوارش را در دل دوستداران انقلاب و ایران زنده کرد.

بانوی والاقدر و دل آگاه و شکیبا و پرهیز ک ار، همسر باوفا و همراه بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (قدس سر ه) در جوار رحمت گسترده پروردگار آرام گرفت، ولی ماتم آن بزرگوار دل هایمان را تب دار کرد و اینک چشم دوخته به لطف پروردگار که تسلی بخش دلهایمان باشد.

من این مصیبت را به همه وفاداران به امام و انقلاب و هواداران فضیلت و نیکی و پاکی و به خصوص به خاندان های معزز و بزرگ خمینی و ثقفی و همه بستگان داغدار و بالاخص به جنابعالی که یادگار ارجمند پیشوای عالیقدر انقلاب و امید اسلام و ایرانید، از صمیم قلب تسلیت عرض می کنم و از درگاه حضرت حق علو درجات آن فقیده سعیده و اجر و سلامتی و صبر برای بازماندگان محترم مسئلت دارم.

سید محمد خاتمی

1388/1/1

* دبیر کل حزب الله لبنان سید حسن نصر الله:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر عزیز و گرامی حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی (دام عزه)

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

از طرف خود و کلیه برادر ان مجاهد و خانواده شهدا، مجروحین و اسر ای آزاد نشده حزب الله و کلیه دوستداران و عاشقان امام خمینی بزرگ در لبنان، صمیمانه ترین مراتب تسلیت قلبی، اندوه و همدردی در رحلت جده عزیزتان، ام الشهدا، همسر، همراه و شریک امام عزیزمان در مجاهدت ها را به جنابعالی اعلام می دارم.

درگذشت آن بانوی بزرگ، خاطرات ارتحال جانسوز امام عزیزمان را در ما زنده کرد و همچنانکه آن روز تسلیم اراده و تقدیر خداوند عزوجل بودیم، امروز هم در مقابل اراده خداوند سر فرود آورده و به قضا و قدر الهی راضی هستیم.

در این لحظات حزن و اندوه وجود شریف جنابعالی و خاندان پاک و وفادار به امام عزیز و پیروی از راه مستقیم و میراث تاریخی ایشان، انقلاب کبیر اسلامی، تحت زعامت شاگرد وفادار و مخلص و حکیم ایشان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله الوارف) تسلی بخش دلهای ماست.

از خداوند متعال برای آن فقید سعیده علو درجات و برای حضرتعالی طول عمر و استمرار عزت را مسئلت می نمایم.

انه اکرم الاکرمین / سید حسن نصر الله بیروت 28 ربیع الاول 1430 ه. ق

منبع: قدس ایران بانوی بزرگ انقلاب، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ص 367-378

. انتهای پیام /*