مراسم دیدار نوروزی کارکنان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و موسسات وابسته با حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام(س) روز چهارشنبه بیست و سوم فروردین ماه در حسینیه جماران برگزار شد.

 

 دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در این مراسم که اعضا و کارکنان دفتر حضرت امام، مسئولان، معاونان، مدیران و کارکنان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، رییس و کارکنان پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی، نمایندگی های موسسه در قم، اصفهان، خمین و شبه قاره، موسسات عروج فیلم و عروج چاپ، پرتال امام خمینی و پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران حضور داشتند، گفت: این حسینیه یادآور حضور مردان خدا و اولیای الهی، شهیدان وارسته و والامقام و انسان های بزرگی است که در جمع ما بودند و امروز در جمع ما نیستند و از همه مهم تر یادآور نفس های بلند و عارفانه آن عارف واصل  است و صدای همیشه ماندگار اسلام خواهی و معنویت گرایی و فریاد خروش علیه ظالمان و استعمارگران و دعوت و فراخوان موحدان عالم برای قیام در راه خدا از زبان حضرت امام در اینجا طنین انداز است.

دکتر حمید انصاری در اشاره به فعالیت های موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در سال گذشته گفت: خدا را شاکریم که در سال گذشته لطف خداوند متعال شامل حال همکاران در موسسه و موسسات تابعه بود و با تلاش همکاران، علی رغم امکانات محدود و موانع مختلف، چندین برنامه بزرگ نظیر بازسازی منزل حضرت امام در نجف اشرف، راه اندازی پرتال جامع امام خمینی، راه اندازی مدرسه فقهی حضرت امام در قم که باعنایت و نگاه بلند یادگار گرانقدر حضرت امام صورت گرفت و فعال سازی مجدد طرح بزرگ دانشنامه امام  ه نتیجه رسید و بحمد الله قریب همه این طرح ها، ب-راساس گزارش های مشخص و مستندی که همکاران در جلسات پایان سال ارائه کردند-  منطبق با برنامه و حتی در برخی موارد پیشتر از آن بوده است.

 قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در ادامه به تشریح برنامه های این موسسه در سال جدید پرداخت و گفت: مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی، پژوهشی، علمی، آموزشی و انتشاراتی در موسسه در عرصه های متعدد،با جمعی محدود، اعتبارات و امکانات قلیل انجام می شود، اما به فضل الهی با کار خالصانه عزیزان، هدایت، اشراف و نظارت عالیه تولیت محترم و معزز موسسه، امروز این موسسه تبدیل به شجره طیبه ای شده است که خدمات بسیاری در انتشار آثار و اندیشه اخلاقی، عرفانی، مکتب فقهی، اصولی، سیره عملی و نظری حضرت امام در داخل و خارج کشور انجام داده است. در عین حال اعتراف می کنیم هنوز تا افق های بلند پاسخگویی به نیازها و تقاضای رو به فزونی، که با توجه به تحولات اخیر در جهان اسلام و جامعه بشری وجود دارد و عطف توجهی که عموم اندیشمندان عالم به اندیشه های حضرت امام دارند، فاصله فراوانی داریم و قطعاً باید کار مضاعف، جدی و شبانه روزی انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما در سال جاری توسعه بخش های مختلف پرتال جامع امام خمینی به عنوان درگاه و آستانه ارتباط میلیون ها کاربری که در داخل و خارج کشور هستند، را در دستور کار داریم. راه اندازی رسمی بخش انگلیسی، عربی و برنامه ریزی برای راه اندازی زبان اردو در دستور کار قرار دارد. ایجاد سامانه تخصصی ویژه کودک و نوجوان با مجموعه ای از نشریات گذشته، زیارت مجازی و دیدار با یادمان امام در حسینیه جماران و مرقد شریف و نورانی حضرت امام نیز در برنامه های امسال قرار دارد.

 وی افزود: انتشار 28 جلد شرح تفصیلی مکتب فقهی حضرت امام تحت عنوان تفصیل الشریعه تالیف یکی از شاگردان مبرز حضرت امام، مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی و همچنین انتشار همزمان 22 جلد دیگر از اسناد مبارزاتی یاران حضرت امام در ساواک که در خرداد ماه سال جاری صورت خواهد گرفت، نیز از دیگر اقدامات موسسه است. اولویت دیگری که در سال گذشته داشته ایم تبدیل کلیه فیلم ها و صوت های موجود از حضرت امام، یادگاران امام، مناسبت ها، برنامه های مربوط به ایشان، تبدیل و آماده سازی آنها برای انتقال به سایت برای استفاده عموم علاقه مندان بود که کار بسیار دشوار و سختی بوده که به صورت جدی آغاز شده و استمرار آن در سال جاری با اولویت ویژه ای پی گرفته خواهد شد تا بتوانیم بخش اعظم و اصلی آن را در فضای سایت منتشر کنیم.

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) افزود:  از دیگر اقدامات به عمل آمده تجهیز و بهره برداری از مجتمع بزرگ حضرت امام خمینی در خمین است که اعتبارات آن فراهم آمده و ان شاءالله مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی در آنجا شکل خواهد گرفت. تملک پلاک های باقیمانده از مجموعه طرح جامع بیت، بیرونی و اندرونی حضرت امام در نجف اشرف در سال جاری جزء برنامه های موسسه است که قدم های اولیه آن برداشته شده و نهایی خواهد شد تا مجموعه موزه و مرکز فرهنگی امام خمینی در نجف اشرف راه اندازی شود. همچنین پیگیری چند طرح مصوب در هیئت امنای دانشگاه آزاد که با عنایت و راهنمایی های تولیت معظم صورت پذیرفته و با همکاری دانشگاه آزاد عملیاتی خواهد شد. توسعه آموزش مجازی و راه اندازی این بخش هم در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی و دانشگاه های دیگر از اولویت های موسسه است و عناوین متعدد دیگری که بیش از این نمی توان آنها را به تفصیل بیان کرد.

 دکتر انصاری ضمن اشاره به دستاوردهای علمی و پژوهشی پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی، موفقیت نمایندگی موسسه در شبه قاره هند برای راه اندازی حوزه علمیه و فعالیت های خیریه گسترده به نام امام خمینی گفت: امیدوارم همواره بر همان منهاج که راه امام بزرگوار و عظیم الشان که ترسیم شده است، متوکل بر خدای و پایدار و استوار باشیم و همراه با همه مصادر و ارکان نظام با توجه به شرایطی که در جهان و منطقه ایجاد  شده است، با تعاون، همدلی و هم صدایی تلاش کنیم.

. انتهای پیام /*