رئیس، معاونین و مدیران و جمعی از مسئولان قوه قضاییه پیش از ظهر امروز با حضور در حرم مطهر حضرت امام با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تجدید میثاق کردند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، رئیس، معاونین و مدیران و جمعی از مسئولان قوه قضاییه پیش از ظهر روز یکشنبه 4 تیر ماه،به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور در حرم مطهر بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران با آرمان های والای امام راحل تجدید میثاق کردند.

در این مراسم آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در جمع خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و روز جانباز در ارزیابی کارنامه قوه قضائیه گفت: نسبت به اینکه آیا آن مطلوبهایی که در قوه قضاییه لازم است وجود داشته باشد و آن ایده آل هایی که باید در قوه قضاییه وجود داشته باشد، چقدر محقق شده طبیعتاً ما علی الخصوص در زمینه کمبود نیروی انسانی با مشکلاتی مواجه هستیم. ما در عین حال برای ترمیم این جهت تلاش زیادی کردیم و با فراخوان های متعددی که دادیم افرادی زیادی را به دستگاه قضایی جذب کردیم و در آینده نیز همین برنامه را به صورت 8 ساله  داریم. به حسب برنامه پنجم توسعه ما مجاز هستیم که هر سال 800 قاضی بگیریم و با این کار نیروی انسانی را ترمیم می کنیم. منتها یک بحث مهمتر  بحث اعتماد سازی در میان مردم است.

لاریجانی ادامه داد: ما تلاشی زیادی کردیم که قوه قضاییه به آن جایگاه خودش نزدیک بشود و قاطعیت و عدالتی که متوقع است از قوه قضاییه به منصه ظهور برسد.  در همین قضیه مفاسد اقتصادی شما دیدید  که دستگاه قضایی با قاطعیت وارد شد. البته قاطعیت با متانت و عدالت منافات ندارد و نباید تابع جوسازی ها شد.

وی در رابطه با پرونده مفاسد اقتصادی اظهار داشت: دادگاه مفاسد اقتصادی خیلی متین پیش رفته است و در کنار این برای سالم سازی پاره ای مشکلات که در دستگاه قضایی هست نظارت ها را تشدید کردیم. بدنه دستگاه قضایی بدنه ای سالم است منتهی مثل هر دستگاه دیگری افراد سوئی هم ممکن است راه پیدا کرده باشند. ما برای اینکه این وجه دستگاه قضایی هم بهتر بشود نظارت ها را هم بصورت کمی و هم کیفی گسترش دادیم. ما امیدواریم در مسیر تکامل و اصلاح پیش برویم.

رئیس قوه قضائیه افزود: یکی از دین هایی که ما  به حضرت امام داریم و حقوقی که ایشان دارند به دستگاه قضایی همین توصیه های ایشان و ترغیب ایشان به اینکه فضلایی که خودشان را واجد شرایط می دانند خودشان به قوه قضاییه بروند تا این دستگاه را اداره کنند و علاوه بر این هم توصیه های اکیدی که ایشان نسبت به عدالت و استقلال قضات داشته اند، این ها از حقوقی است حضرت امام(ره) بر کل دستگاه قضایی داشته اند. به حمد الله با آن بنیان گذاری خوبی که در دستگاه قضایی شد من فکر می کنم ان شاءالله راه تکامل خودش را طی بکند.

وی در ادامه سخنانش گفت: ما تاکید می کنیم که تارسیدن به آن نقطه ایده آل فاصله داریم ولی باید بدانیم با حجم کثیر پرونده ها و تراکم کارها من فکر می کنم با این تعداد قاضی و پرسنل دستگاه قضایی روی هم رفته خوب کار می کند و بدنه ی سالمی دارد اما در کنارش مشکلاتی هست که آنها را بر طرف خواهیم کرد.

. انتهای پیام /*