شاید تصمیم داشته باشید به نمایشگاه کتاب بروید و شاید هم رفته باشید و دهها و صدها عنوان کتاب را از نویسندگان مختلف دیده باشید. در نمایشگاه امسال همچون سال های پیش، در غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) آثار ایشان عرضه می شود، اما آیا می دانید رهبرکبیر انقلاب چند عنوان کتاب از خود برجای گذاشته اند؟

دهها کتاب و اثر گرانبها از امام خمینی(س) و نیز بعض تقریرات درس های ایشان در مباحث اخلاقی، عرفانی، فقهی، اصولی، فلسفی، سیاسی و اجتماعی بر جای مانده است. تقریبا تمامی آنچه در دسترس بوده و بیش از 40 عنوان می باشد، بارها به چاپ رسیده است. ولی متاسفانه تعدادی از رساله ها و تالیفات نفیس حضرت امام در جریان چندین مرحله یورش ساواک شاه به منزل ایشان مفقود گردیده است. کتاب هایی نظیر شرح چهل حدیث، شرح حدیث جنود عقل و جهل، دیوان اشعار، آداب الصلوه، سرالصلوه، مصباح الهدایه، تحریر الوسیله، ولایت فقیه و وصیت نامه را در مجموع می توان از جمله مهم ترین و پرشمارگان ترین آثار ایشان به حساب آورد. خوب است اضافه شود که بعض آثار ایشان هر کدام در چند جلد تنظیم شده است؛ نظیر صحیفه امام (22 جلد)، کتاب الطهاره (4 جلد)، مکاسب محرمه (2جلد)، تحریرالوسیله (2 جلد)، تقریرات فلسفی (3 جلد)، کتاب البیع (5 جلد)، انوار الهدایه (2 جلد) و بعضا نظیر الرسائل العشره شامل ده رساله در مباحث مختلف فقهی است که در مجموع جمع مجلدات آثار آن بزرگوار به بیش از هشتاد عنوان افزایش می دهد.

برای آشنایی بیشتر با آثار و تالیفات حضرت امام، بخش پایانی کتاب «حدیث بیداری» نوشته دکتر حمید انصاری بسیار راهگشا خواهد بود. همچنین می توانید به بخش  آثار و تالیفات امام  در پرتال امام خمینی(س) مراجعه فرمایید.


. انتهای پیام /*