سید مصطفی، اولین فرزند حضرت امام خمینی (س)، در 21 آذر 1309 ه. ش (21 رجب 1349 ه . ق) در شهر مقدس قم دیده به جهان گشود. امام خمینی (س) برای زنده نگه داشتن یاد و خاطرۀ پدرشان حاج سید مصطفی که به دست خوانین خمین کشته شده بود، برای خود نام خانوادگی مصطفوی و برای اولین فرزندش نام سید مصطفی را برگزیدند.

سید مصطفی در هفت سالگی به مدرسۀ موحدی قم رفت و تا پایان دورۀ دبستان؛ یعنی ششم ابتدایی در آن مدرسه و مدرسۀ باقریۀ قم تحصیل کرد. سپس در سن پانزده سالگی قدم به عرصۀ طلبگی نهاد و وارد حوزۀ علمیۀ قم شد. وی پس از پایان دوره مقدماتی، بلافاصله وارد مرحله سطح شد و به فراگیری و آموزش فقه و اصول پرداخت. ایشان تحصیل دوره خارج را با حضور در حوزه درس آیت اللّه بروجردی و امام خمینی آغاز کردند و پس از درگذشت آیت اللّه بروجردی در سال 1340، ضمن ادامه درس خارج فقه در محضر پدر دانشمندش، از محضر درس آیت اللّه سید محمد داماد نیز بهره گرفت. او به واسطه نبوغ و استعداد علمی و موفقیت در تمامی مراحل تحصیلات حوزوی، پنج سال پس از ورود به دوره خارج، در 27 سالگی به درجه اجتهاد نایل آمد.

نبوغ ذاتی آیت الله شهید مصطفی خمینی به ضمیمه پشتکار زیاد ایشان در تحصیل، موجب رشد ناگهانی وی در حوزه‏‏ ها گردید؛ چنانچه در مدت کوتاهی همه فضلا و علمای حوزه علمیه قم، ایشان را فردی قابل و از امیدهای حوزه می ‏‏دانستند. از ایشان آثار ارزشمندی به یادگار مانده که برخی از آنها توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) منتشر شده است.

به منظور بزرگداشت منزلت و خدمات علمی و انقلابی آیت الله شهید سید مصطفی خمینی(ره)، کنگره ای با محوریت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مشارکت تعدادی از دستگاه های معتبر علمی و فرهنگی کشور از جمله موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در روزهای اول و دوم آبان ماه 1396 در تهران و شهر مقدس قم برگزار خواهد شد.

فراخوان همایش:   

  

                              

. انتهای پیام /*