میراث ارزشمند

24 / 2 / 93-  قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) در جلسه شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی که در آستانه روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی برگزار شد، گفت: حرکت در مسیر اندیشه امام، ترویج اندیشه ایشان و بزرگداشت یاد و خاطره امام راحل، وظیفه ای دینی است که ما نسبت به آن بزرگ مرد داریم و چنین وظیفه ای فارغ از مسئولیت های اداری و سازمانی است که هرکسی که دل در گرو ایران عزیز دارد، بر عهده دارد. وی افزود: این یک واقعیت است که ایران اسلامی، هویت جدید خود را مدیون یاد و نام امام است و این حقیقت همواره در بیانات مقام معظم رهبری مورد تأکید واقع شده و برای رهروان انقلاب اسلامی مطرح است.

انصاری تصریح کرد: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) که خود، از مباحث ارزشمند امام راحل به شمار می رود، با حکم حضرت امام در سال 1367 آغاز به کار کرد. این شجره طیبه که با حکم امام راحل و با تلاش یادگار امام، حاج احمد آقا خمینی تاسیس شد، خدمات فراوانی را تاکنون عرضه کرده است و ما امروز شاهد گنجینه ای ارزشمند از تالیفات، پیام ها، عکس ها، سخنرانی ها و اسناد مربوط به انقلاب اسلامی به عنوان محصول این موسسه هستیم.

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی گفت: تقریبا تمام آثار علمی و اجتماعی و سیاسی امام بدون دخل و تصرف و به صورت کامل تدوین و به زبان های مختلف ترجمه است. چنان که برخی از آثار امام به 25 تا 30 زبان ترجمه شده است.

وی ادامه داد: در برنامه های توسعه ضمانت های کافی اجرایی و حتی، مالی و اداری برای این موضوع تدوین شده بود که متاسفانه اتفاقاتی که در چند سال گذشته به وجود آمد، ادامه این روند را کمی به تاخیر انداخت. ما بنا داریم با همکاری دولت محترم که خود، برآمده از متن اندیشه امام است، ضمانت های اجرایی کافی را در جهت اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، داشته باشیم. دکتر حمید انصاری تصریح کرد: ما هر سال و در ابتدای سال شاهد گردهمایی های ملی در سطح کشور هستیم که اوج آن در حرم مطهر امام و در خردادماه روی می دهد. بخش های مختلف موسسه به خصوص با فضای امیدبخش و با نشاطی که اخیرا در کشور پدید آمده، آماده است تا با دستگاه های مختلف به خصوص دستگاه های فرهنگی و آموزشی، این میراث ارزشمند را به اشتراک بگذارد.

قائم مقام موسسه تنظیم نشر آثار حضرت امام در ادامه گفت: آنچه مهم است این موضوع است که در عرصه تجلیل از یاد و اندیشه امام باید از رفتارهای سطحی و کم عمق پرهیز کنیم و به نیازهای جدی نسل جوان بیاندیشیم. اندیشه امام، اندیشه ناب اسلامی است که اگر به درستی شناخته و بازگویی شود؛ مخاطبان درست خود را در سطح جهان می یابد.

وی افزود: متاسفانه چندی است که ما شاهدیم، یکسری جریان هایی که اصالت چندانی ندارند، شرایطی را پدید می آورند که اصالت و اعتبار این دستگاه را خدشه دار کنند و آنچه که دولت و نهادهای مرتبط  باید در این خصوص انجام دهند، اطلاع رسانی درست در این زمینه است.

وی خاطرنشان کرد: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) به هیچ وجه خود را مروج انحصاری راه، اندیشه و آثار امام نمی داند و از هر موسسه و نهادی که بخواهد در این مسیر گام بردارد، استقبال می کنیم اما نگران تحریف ها و ارائه نادرست آثار حضرت امام و همچنین وارونه گویی زندگی امام و استفاده های ابزاری از اندیشه ایشان، هستیم.

 

منبع: حضور، ش 88، ص 265.

. انتهای پیام /*