حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در بازید از غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) گفت: این روزها شاهدیم که بد اخلاقی ها، حرمت شکنی ها و ظلم ها، حتی نسبت به بیت امام و یادگاران امام  صورت می گیرد اینها نشان می دهد که جامعه ما دچار بیماری های بزرگی شده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در بازید از غرفه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) گفت: هر ساله در زمان برپایی نمایشگاه کتاب، شاهد عرضه آثار جدید و متعددی از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) هستیم. پژوهش و تحقیق در مجموعه آثاری مختلف در موضوعات تخصصی از جمله اخلاق که گمشده امروز جامعه ما است، از منظر و دیدگاه امام صورت میگیرد که می تواند بخش مهمی از نیازهای جامعه را برآورده کند. انصاری افزود: اما آنچه که مهم به نظر می رسد، این است که اندیشه های اخلاقی و مدیریتی امام را باید در میدان عمل و اجرا و نظام اجرایی کشور نهادینه کنیم؛ مهمترین یادگار امام نظام جمهوری اسلامی ایران است که این نظام امروزه با آسیب های مختلفی مواجه شده است. ضرورت آسیب شناسی انقلاب اسلامی و نظام در چهلمین سالروز پیروزی آن امری ضروری است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: امروز همگان، از قوای سه گانه گرفته تا مسوولان فرهنگی کشور و مجموعه ارکان و اجزاء نظام  باید همت مضاعف کنند تا آسیب شناسی منصفانه ای از چهل سال گذشته انقلاب صورت بگیرد  و شهامت اذعان به برخی اشتباهات گذشته  را باید برای نسل جدید داشته باشیم و برای رفع آن نقایص تلاش کنیم. وی افزود: برگزاری اینگونه نمایشگاهها در نوع خودش خوب و موثر است اما باید در نظر داشته باشیم که با وجود داشتن این همه آثار دینی از بزرگان دین و محققان و علما، از آموزه های دینی عقب هستیم؛ و باید پا به پای تلاش برای نشر این آثار، حرکت کنیم به سمت عملیاتی کردن این آثار در جامعه انقلاب اسلامی ما که امروز با مشکلاتی مواجه است.

انصاری گفت: باید بدانیم که نسل جوان امروز ارزیابی و داوری اش در باره انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) تنها در آثار مکتوب امام جستجو نمی کنند، بلکه میدان عمل مبنای ارزیابی آنهاست.

این روزها شاهدیم که بد اخلاقی ها، حرمت شکنی ها و ظلم ها، حتی نسبت به بیت امام و یادگاران امام  صورت می گیرد اینها نشان می دهد که جامعه ما دچار بیماری های بزرگی شده است. بخصوص مدعیان بیشتر گرفتار این بیماری ها شده اند. لذا باید در کنار برگزاری نمایشگاههای کتاب، میز گردها و مناظرات نقد عملکرد صورت بگیرد تا اثر مکتوبات بیشتر شود.

در خصوص الزامات داخلی در حفظ وحدت چه کاری باید انجام دهیم؟

مسأله اتحاد و به تعبیر حضرت امام وحدت کلمه همیشه یک ضرورت بوده و ما حتی در شرایط عادی اگر هیچ دشمنی هم نداشته باشیم و هیچ مشکلی هم نداشته باشیم، موضوع اتحاد و همبستگی یک ضرورت اجتناب ناپذیر و یک اصل اسلامی، انقلابی و اخلاقی است. اما طبیعی است در شرایطی که مثلث شوم اسرائیل، آمریکا و ارتجاع منطقه با پادویی و دستیاری منافقین روسیاه و تروریست های جنایتکار علیه کشور، منافع ملی و ملت ما دست به توطئه زده اند، باید هر اقدام تفرقه انگیز و هر گفتار وحدت شکن کنار گذاشته شود و همه گروه های سیاسی، با هر سلیقه ای که هستند، افراد، مذاهب، اقلیت ها، که خوشبختانه در جمهوری اسلامی همیشه با نظام همراه و با ملت یکپارچه بوده اند، امروز این ضرورت صد چندان است.

با کمال تأسف ما از مدت ها پیش می بینیم این موضوع وحدت ملی مورد خدشه و تضعیف از سوی دشمنان ما بوده و رسانه های دشمنان همیشه دنبال تفرقه در ایران بوده اند و بعضی افراد هم در داخل کشور به عنوان عوامل نفوذی و آگاهانه در میدان آنها بازی کردند یا افراد ناآگاه تحت تأثیر یک سری القائات به اختلافات دامن زدند؛ یا اقداماتی برای شکستن حرمت بزرگان، تضعیف روحیه امید در مردم، تضعیف سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به خدمتگزاران خودشان کردند. این توطئه ای بوده که از اول انقلاب تعقیب می شده و ما جلوه های آن را در مظلومیت شهید دکتر بهشتی دیدیم و در همین دوران اخیر در مظلومیت آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدیم. تخریب چهره ها و شخصیت های بزرگ از مراجع تقلید گرفته تا یاران و حتی بیت امام و یادگاران امام ما شاهد بودیم که یک جریان مرموز در تخریب اینها و قطع رابطه اجتماعی اینها با مردم تلاش می کرده است.

امروز بیش از گذشته باید مراقب باشیم. من می خواهم بگویم برخی اقدامات یا برخی اظهارات را ما می بینیم که نشان از یا نفوذ عوامل اسرائیل و دستیارانشان، یعنی منافقین، در برخی دستگاه ها، نهادها و به خصوص رسانه ها و سایت های تبلیغی و خبری اینها دارد؛ یا اگر نفوذ مستقیم هم نشده برخی از این رسانه ها و برخی از این نهادها با تنگ نظری یا بد اخلاقی سیاسی یا حسادت عملا در زمین اسرائیل، ترامپ، منافقین و عربستان بازی می کنند.

من مصداق عینی هفته گذشته را اگر بخواهم بگویم، گرچه شاید در این شرایط خیلی هم درست نباشد ما به موضوعاتی بپردازیم، ولی از باب مصداق، شما دیدید در روز نیمه شعبان مثل بسیاری از نقاط کشور یک مراسم بسیار ساده ای، که من خودم در حسینیه جماران حضور داشتم، با حضور دوستان و بعضی از روحانیون و مسئولین کشور و مردم عادی جشن نیمه شعبان تشکیل شده بود و در این جشن به سنت گذشته حوزه ها و به سنت چند صد ساله روحانیت شیعه مراسم عمامه گذاری نواده عزیز حضرت امام، یعنی احمد آقا فرزند حاج حسن آقای خمینی، با خوشبختی و خوشحالی همه دوستداران امام انجام شد.

طبیعی است که همه دوستداران امام دلشان شاد می شود و خوشحال می شوند که بحمدالله این بیت رفیع و نورانی چراغ های متعدد را دارد و فرزندان و نواده های امام راه ایشان و اجداد طاهرینشان در لباس سربازی امام زمان (عج) را ادامه می دهند. ولی ما شاهد بودیم انواع تبلیغات تخریبی علیه بیت امام و شخص حاج حسن آقای خمینی، با دروغ پردازی های بزرگ از تشریفات این جلسه و مسائلی که به هیچ وجه درست نبود. من از ابتدا تا پایان مراسم آنجا بودم و مردم جماران هم آنجا بودند و یک مراسم کاملا ساده و عمامه گذاری صورت گرفت.

این در حالی است که سنت عمامه گذاری سنت نیک و پسندیده ای است که از قدیم در ایام عید خصوصا نیمه شعبان در حوزه های علمیه، بسوت مراجع تقلد و حتی در جماران در زمان حیات حضرت امام،  برگزار می شده است و شخصا بارها-از جمله در عید مبعث امسال- در بیت مقام معظم رهبری شاهد برگزاری آن بوده ام. خودم نیز یادم می آید که 40 سال قبل در مسجد بازار قم به اتفاق شماری دیگر از طلاب، مسجد را آذین بندی کردیم و آیت الله گلپایگانی برای عمامه گذاری تشریف آوردند.

ما از رسانه های سلطنت طلب و منافقین و آمریکا و ایادی آمریکا و اسرائیل انتظار نداشتیم که ابراز خوشحالی کنند و آنها با هر بهانه ای سعی می کنند جایگاه رفیع بیت و یادگاران حضرت امام را تخریب کنند؛ تا نقطه اتکا و اعتمادی برای مردم باقی نماند. اما مایه بسیار شگفتی، تأسف و تأثر ما این بود که خبرگزاری های وابسته مستقیم و غیر مستقیم به نهاد سپاه پاسداران، مثل تسنیمکه وابسته به مدعیان انقلابی گری، خط امام یا ولایت فقیه هستند با الفاظی بسیار بد، زننده و تکرار دورغ پردازی های رسانه های اسرائیلی و بیگانه و تشبیهات موهن تحت عنوان تاجگذاری یا مقایسه تاجگذاری شاه با عمامه گذاری فرزند پیامبر، اینها چیزهایی نیست که به سادگی از کنارش بگذریم.

من واقعا از مسئولین حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح، مسئولین قضایی، مسئولین امنیتی و اطلاعاتی، از خود مسئولین عزیز و برادران خوبم در سپاه خواهش می کنم دقت بیشتری کنند و توجه داشته باشند نهاد سپاه، نهادهای مؤثر و مقدس انقلاب، بیش از هر جای دیگری در معرض نفوذ عناصر اسرائیل یا منافقین به عنوان پادوهای آنها هستند. بی تردید این رفتار و این نوع برخوردی که صورت گرفت یا نشأت گرفته از عناصر نفوذی اسرائیل، آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی است و یا اگر آن نیست، ناخواسته و نادانسته، عملا از روی جهالت و نادانی یا حسادت، عینا در میدان همان ها و در جهت همان ها گام برداشتن است. در هر دو فرض باید مسئولین ذیربط برخورد قاطع کنند و جلوی این طور کارهایی که به وحدت ملی و سرمایه اجتماعی نظام لطمه می زند را بگیرند و اجازه ندهند که این اتفاقات تکرار شود.

به هر حال ما اینها را در راستای همین اقدامات خصمانه دشمنان می دانیم. جایی در برجام دخالت می کنند، جایی می خواهند با تحریم اقتصاد ما را فلج کنند، که خیال خامی است و هرگز نخواهند توانست، جایی هم می خواهند اتحاد و انسجام و امید ملی ما و اعتماد مردم به مراکز اتکای خودشان و شخصیت های ملی، مذهبی و انقلابی را تضعیف کنند.

 مردم ما مردم فداکار، باهوش و موقعیت شناسی هستند و این مسائل را با دقت مدنظر دارند و حتما با اتحاد بیشتر خودشان دشمنان را مأیوس می کنند و مطمئنا مردم ایران از این آزمون مثل آزمون های سخت و بزرگ دوران دفاع مقدس، تحریم های گذشته و توطئه های گذشته سربلند بیرون می آیند و دشمنان ما و آمریکا و اذبانشان شکست خواهند خورد. ولی همان طوری که گفتم شرط موفقیت و پیروزی در این صحنه اتحاد و انسجام همه گروه های سیاسی، جریانات و قوا و همه مسئولین با هم است که با وحدت کلمه و ید واحده بتوانیم در برابر بدخواهان از منافع خودمان دفاع کنیم.


. انتهای پیام /*