پرتال امام خمینی(س): بدون تردید یکی از برجسته ترین چهره ها در تاریخ پرافتخار کشورمان در همه اعصار، خمینی کبیر است که با استعداد سرشار خدادادی و دقت و توجه کم نظیر در لحظه لحظه زندگی خویش، زیباترین فضیلت ها و مکارم اخلاقی را به دست آورد و جان مستعد خود را با مجموعه ای از خوبیها و با اندیشۀ ناب توحیدی، و بیان زلال و شفاف و انباشته از معنویت، و رفتار و کرداری خالصانه که خداخواهی در آن موج می زند و در یک کلام با حیات طیبه خویش الگویی مجسم از اسلام ناب را ارائه داد.  بازگویی گوشه هایی از سیره و رفتار حضرت امام خمینی(س) از مقاطع مختلف زندگی گهربار ایشان و توجه ایشان به همه اقشار زمینه انتشار مطلب ذیل را فراهم آورده که از نظر می گذرد: حضرت امام(س) در تیرماه 1358 در پاسخ به سوالِ: آیا در زندگی احساس خستگی کرده‏ اید؟ اینگونه پاسخ می گوید:  

متن نامه ارسالی به امام: امام عزیز، سلامم را پذیرا باش. امیدوارم حالتان خوب باشد. سؤالهایم را پاسخ بگویید. سؤالها از روی سرگرمی نیست؛ نتیجه فکر کردن در اوقات فراغت است. عمیق و کامل و مفصل پاسخم را بگویید. قبل از آن، امام، از شما می‏خواهم شما را به خدا در دعاهایتان فراموشم نکنید؛ شما را به خدا فراموشم نکنید؛ فراموشم نکنید. چه کنم به جز درسی که می‏خوانم و به آنچه که در سر دارم، به چیز دیگر فکر نکنم؟ در حوزه درس بخوانم یا در دانشگاه؟ منتظر جوابهایتان هستم.(معصومه اسعدی)

بسمه تعالی‏

دخترم!

ان شاء اللَّه تعالی با سعادت و سلامت در خدمت اسلام و بندگان محروم خداوند تعالی باشید. کوشش کنید رضای خداوند را به دست بیاورید. و السلام. روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

1- از رشته‏ های مختلف علوم کدام یک را بیشتر مطالعه کرده ‏اید؟ چرا؟

* بیشتر در فقه و آنچه مربوط به آن بوده  و دلیلش علاوه بر آنکه در رأس برنامه‏ های حوزه‏ های علمیه بوده، مورد احتیاج خود و همه است.

2- عده ‏ای از متفکرین تفکر را سیر از باطل به حق می‏دانند. آیا شما نیز سیر در باطل کردید و به حق رسیدید یا در حق بودید و به حق رسیدید؟.

* اگر مقصود آن است که هر باطل در هر جا باید مطالعه شود، تفکر باطلی است؛ زیرا به‏ دست آوردن حقْ باطل را ابطال می‏کند؛ و برهان اقامه نمودن به امری، تمام مخالفان آن امر را محکوم می‏کند- بدانیم یا ندانیم.

3- آیا در زندگی احساس خستگی کرده‏ اید؟ اگر کرده‏ اید چه موقع؟.

*  یادم نیست.

(منبع: صحیفه امام، ج‏8، ص: 322)

. انتهای پیام /*