به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، محمدعلی انصاری دبیر ستاد بزرگداشت امام خمینی در دومین جلسه این ستاد که با حضور مسئولان کمیته‌های ستاد، نمایندگان وزارتخانه‌ها، ارگان‌ها و نهادهای امنیتی، نظامی و انتظامی تشکیل شد، اظهار داشت: در فاصله دو جلسه اول و دوم جلسات کاری خوبی در ستادها تشکیل شد و برنامه ریزی های بزرگداشت امام به خوبی در حال انجام است و به تازگی نیز نمایندگان دولت و برخی دستگاه‌ها در این خصوص، به جمع ما معرفی شده‌اند که آقای نجار وزیر کشور(به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور) نیز بلافاصله پس از دریافت حکم خود، جلسات کاری خود را آغاز کردند.

وی افزود: دغدغه‌ها در آغاز کار، نسبت به تحت الشعاع قرار گرفتن مراسم ذیل بحث انتخابات، برطرف شد و احساس این است که مراسم امسال را با وجود مشکلات، باشکوه تر و گسترده‌تر از قبل برگزار خواهیم کرد.

انصاری با اشاره به جلسه روز گذشته خود با نمایندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص امنیت مراسم و اسکان و تغذیه زائران، گفت: در این بخش‌ها تصمیمات خوبی اتخاذ و قرار شد که سقف زائران مراسم، نسبت به دو سال اخیر، بیست درصد افزایش یابد و  دستگاه‌ها نیز تمام امکانات خود را در این راستا به کار گیرند. همچنین قرار شد روی حوزه استان تهران و استان‌های همجوار، برای اعزام زائر تأکید بیشتری شود؛ به خصوص آن‌که از دو سال دیگر مراسم با ماه مبارک رمضان مصادف است، لذا قرار شد تا امسال مانوری در این زمینه انجام و سهمیه ویژه‌ای را به استان تهران اختصاص دهیم.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی در خصوص میهمانان خارجی مراسم نیز اظهار داشت: تعداد میهمانان مشابه سال قبل است، اما به دلیل پیش رو بودن انتخابات شاید تعداد بیشتری از خبرنگاران خارجی را در مراسم داشته باشیم و پارکینگ، مسائل امنیتی و سایر امکانات هم بر اساس همین مسئله خواهد بود.

وی در مورد برنامه‌های بخش فرهنگی ستاد نیز تأکید کرد: ستاد نباید شعار دیگری به جز شعارهای رسمی بدهد و نامگذاری امسال به حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی، انتخابات و دو مناسبت پیش و پس از مراسم(میلاد امیرالمومنین(ع) و مبعث)، ایجاب می‌کند که شعارهای کاری ما حول همین برنامه‌ها باشد و در کارهای تبلیغی، هنری و فرهنگی همین شعارها محوریت داشته باشند.

انصاری با اشاره به آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از دوم خرداد ماه و تأکید بر پررنگ نگه داشتن موضوع سالگرد رحلت امام خمینی، تصریح کرد: بحث سالگرد یک بحث مستقل و اساسی است و هر قدر پررنگ تر باشد می‌توانیم در برگزاری انتخابات هم موفق تر باشیم؛ لذا صدا و سیما و سایر نهادها باید این مناسبت مهم را مدنظر داشته باشند.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی با اشاره به اهمیت امنیت مراسم یادآور شد: حرکتهایی مانند گروه‌های تندرو در جهان اسلام و کل جهان(مانند سلفی‌ها، طالبان و..) بحث تهدیدات امنیتی را جدی تر می‌کند و انتخابات هم بستری است که چه بسا دشمنان برای ضربه به آن بخواهند کارهای تخریبی و ایذایی را انجام دهند. لذا دیروز در جلسه با مسئولان سپاه حفاظت ولی امر و قرارگاه شهید فهمیده مسائل مهمی را مطرح کردیم که مخصوصا حاشیه مراسم مورد کنترل و دقت جدی قرار گیرد و در این زمینه، حتی در خصوص آبرسانی به زائران، پارکینگ‌ها، شعارهای مراسم و... باید دقت شود.

در ادامه این جلسه، دکتر محمد مقدم دبیر کمیته خارجی مراسم گزارشی را از نحوه دعوت میهمانان و رایزنی‌های انجام شده با دستگاه‌های مرتبط برای اسکان آن‌ها ارائه کرد.

باقرساد نماینده شهردار تهران نیز در گزارشی با اشاره به گل آرایی اطراف حرم امام، تدارک پخش مواد غذایی در هنگام مراسم و... به عنوان دستور کار شهرداری تهران برای این مراسم، خبرداد: از ساعت 24 روز 13 خرداد تا پایان مراسم 14 خرداد، مترو برای مردم رایگان است و ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی نیز فعال خواهد بود.

وی گفت: انشاء الله بزرگراه امام روز سوم خردادماه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و پل شمال حرم و پارکینگ قم نیز افتتاح خواهد شد تا دسترسی به حرم موثر باشد.

حیدری معاون وزیر اقتصاد هم از برگزاری جلسه با نمایندگان شرکت‌های بیمه خبر داد و گفت: تمام زائران امام در مراسم سالگرد تا پایان مراسم تحت پوشش بیمه قرار خواهند داشت.

غلامعلی اصغریان مسئول کمیته فرهنگی ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی نیز در این جلسه به ارائه گزارش کارهای کمیته متبوعش پرداخت و گفت: در بخش اطلاع‌رسانی و تبلیغات، تولید پوستر و بنر برای حضور هرچه پرشکوه تر مردم را تدارک دیده ایم و در بخش تولیدات نیز 10 ویژه‌نامه برای گروه‌های سنی و صنفی مختلف تدوین شده است.

وی افزود: همچنین 14 عنوان از آثار امام‌، 6 لوح فشرده و نرم افزار آثار امام، 6 اثر هنری، نمایشگاه بزرگ در حرم امام با مشارکت وزارت ارشاد، نمایشگاهی در باغ موزه قصر به مناسبت پنجاهمین سالگرد نهضت امام خمینی، برنامه‌های شب شعر و خاطره در 5 فرهنگسرای تهران، نمایشگاه آثار امام در مراکز استان‌ها، سومین دوره نمایشگاه دل دیده، نمایشگاه ویژه پنجاهمین سالگرد نهضت امام در برج میلاد با مشارکت وزارت ارشاد، شهرداری و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، نمایشگاه بر آستان آفتاب در برج میلاد، فراخوان مقاله در مورد سبک و سیاق زندگی امام خمینی و... از دیگر برنامه‌های این ستاد است.

اصغریان همچنین از دستگاه‌های مختلف خواست تا در صورت تدارک دیدن برنامه جهت بیست و چهارمین سالگرد رحلت امام خمینی، برای تولید محتوا با این معاونت همفکری کنند.

محمدرضا حشمتی معاون فرهنگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی نیز در این جلسه از آماده سازی بیرونی منزل امام در نجف برای زائران خبر داد و در تشریح برنامه‌های این معاونت گفت: امسال موزه یادمان امام خمینی که یک طبقه برج میلاد به آن اختصاص پیدا کرده است، افتتاح خواهد شد.

حسینی معاون امور جوانان و دانشگاهیان ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی نیز در این جلسه، برنامه‌های ویژه دانش آموزان، دانشجویان و دانشگاهیان را با توجه به هم زمانی امتحانات با ایام سالگرد امام تشریح کرد.

سردار موحدی مسئول کمیته نیروهای مسلح و اقلیت‌های مذهبی هم با بیان اینکه برنامه‌های ستاد مانند سال‌های قبل خواهد شد، گفت: طبق سال‌های گذشته وابستگان نظامی تعدادی از کشورهای خارجی و رهبران اقلیت های مذهبی با یادگار امام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی ملاقات خواهند کرد.

در این جلسه، نمایندگان برخی سازمان‌ها مانند وزارت نفت، صدا و سیما، واحد مرکزی خبر، هلال احمر، کمیته آبرسانی و... گزارشی از اقدامات خود در مراسم سالگرد امام بیان کردند.

. انتهای پیام /*