پرتال امام خمینی(س): یادداشت۸۰/ حسن پویا؛ در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، سال ۶۰ یکی از سالهای بسیار پرماجرا و پرتلاطم به حساب می آید. حوادثی پیاپی و بسیار سخت دامنگیر ملت ایران بود و خاطرات بسیار تلخی در اذهان مردم بجای گذاشت. یکی از این حوادث شهادت شهیدان رجایی و باهنر بود که در تاریخ ۸ شهریور در پی انفجار نخست وزیری بوقوع پیوست. امام خمینی(س) در روز نهم شهریور در دیدار با اقشار مختلف مردم سخنان مهمی ایراد کرده و ابتدا فرمودند: منطق ملت ما، منطق مؤمنین، منطق قرآن است، انا لله و انا الیه راجعون. با این منطق هیچ قدرتی نمیتواند مقابله کند.(صحیفه امام، ج ۱۵، ص ۱۳۴)

ایمان راسخ و استوار امام خمینی، به خداوند متعال چنان در روح و روان مردم و شنوندگان سخنان ایشان تأثیرگذار بود که دلهای همگان را محکم می کرد و به ادامه راهی که انتخاب کرده بودند، امیدوار می ساخت. سپس به مبنای مهم اعتقادی مردم در مقابله با قدرتهای بزرگ می پردازد: ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قرآن قیام کرده است، این ملت را با ترور نمیشود عقب راند.(همان)

اینگونه بیانات ضمن ایجاد روحیة امیدوارانه به حرکت انقلابی، هشداری به قدرتهای بزرگ و گروههای معاند بود که بداننداین ملت تا آخر ایستاده است. پیوند راه شهیدان انقلاب اسلامی با شهدای صدر اسلام و پیشوایان بزرگ دینی محور دیگر سخنان امام خمینی در شهادت شهید رجایی و باهنر بود و فرمودند: پیوستن روح آن دو یار که بیش از بیست سال با هم همراه و همرزم بودند، به رفیق أعلی، از سعادتمندی آن دو یار قدیمی حکایت دارد.

امام خمینی حضور و انسجام مردم را در این مراسم ها از نشانه های مهم علاقه مردم به نظام و مسئولان آن دانسته و فرمودند: امروز که دو نفر شهید معظم از ما رفته است، سرتاسر کشور ما به عزا نشسته است و سرتاسر کشور ما انسجام خودش را حفظ می کند و حفظ کرده است و فردا که اعلام می کنند برای انتخاب رئیس جمهوری، همه این مردم برای انتخاب حاضرند.(همان، ص ۱۳۷)

ایشان در راستای ایجاد دلگرمی و نشاط در روحیه مردم شهید داده و برای گذار از این همه حوادث افزودند: خدای تبارک و تعالی از اول با شما بوده است و مادامی که شما در صحنه باشید و انشاءالله هستید و خواهید بود، خدای تبارک و تعالی شما را پشتیبانی می کند و شما قوی خواهید بود... گمان نکنید که اینها از روی قدرت یک همچو کارهایی را انجام میدهند، یک بمب در یک جا منفجر کردن، یک بچه دوازده ساله هم میتواند او را بگیرد یک جایی بگذارد و خود او منفجر بشود. این قدرتی نیست، این کمال ضعف است، من ابن مجلم را از اینها مردتر میدانم. (همان، ص ۱۳۸-۱۳۹)

و اینگونه بود که این ایام به عنوان هفته دولت نامگذاری شد و همه ساله با یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، دولتمردان در ادوار مختلف نمادهایی از فعالیتهای خود را به مردم عرضه میکنند و دهها طرح و پروژه به این مناسبت به بهره برداری می رسد و این همه از برکت خون این شهیدان گرانقدر می باشد که مظلومانه در پای نهال انقلاب ریخته شد و درسی برای همه مسئولان و مدیران ارشد نظام گردید تا با الگوگیری و سرمشق قرار دادن زندگی زاهدانه آنان، در راه خدمت به مردم ستمدیده ایران اسلامی گام بردارند؛ و همچون رجایی و باهنر، متواضعانه در راه خدمت خالصانه بیش از پیش کوشا باشند و خویشتن را قدردان زحمات آنان بدانند.

. انتهای پیام /*