پرتال امام خمینی(س): امام خمینی(س) در روز نهم صفر مصادف با 16 دی ماه 1357 را روز عزای عمومی اعلام کرد و در این پیام خطاب به ملت ایران گفت:اطاعت از شاه جرم است‏. در این پیام 5 بند مهم را تذکر دادند که از توصیه به کارمندان وزارتخانه ها برای جلوگیری از ورود وزراء فاسد گرفته تا توصیه به فروشندگان مواد غذایی که آنها را از گرانفروشی منع نمود. مشروح این پیام از نظر می گذرد:
بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏
به عموم ملت شجاع و بیدار ایران- ایدهم اللَّه تعالی- هشدار می‏دهم که بار دیگر توطئه خطرناک از طرف عمال شاه خائن و طرفداران غارتگران بین المللی در دست اجراست تا رژیم منحط شاهنشاهی را حفظ و شاه را به قدرت شیطانی رسانده به غارتگری نفتخواران و سلطه اجانب ادامه دهند. اینان می‏خواهند با پایمال نمودن خون شهیدان راه خدا و وطن، کشور ما را با نیرنگ های گوناگون زیر یوغ استعمار و سلطنت دیکتاتور پهلوی نگه دارند. اینان می‏خواهند از شاهِ در حال نزع و سقوط، یک دیکتاتور خون‏ آشام با قدرت سابق بسازند و به ما تحمیل کنند. اینان می‏خواهند با بعضی کارهای جزئی و فریبنده، مثل آزادی مطبوعات و وعده انحلال ساواک و تظاهر به دین مبین اسلام، قدرت را به شاه جانی برگردانند تا در خدمت اجانب، هستی کشور را به غارت داده و به نسل و حَرْث «۱» رحم نکنند و اسلام و مذهب را برای همیشه سرکوب کنند. به ملت ایران هشدار می‏دهم که اینان از قدرت اسلام و ملت شجاع ایران و روحانیت بیدار مطلع شده‏اند و توطئه‏ ای در دست اجراست تا این قدرتهای الهی را سرکوب کنند.
ملت آگاه ایران! شجاعانه مبارزات خود را ادامه دهید که اگر لحظه‏ای غفلت کنید تمام خونهایی که در راه اسلام و آزادی داده ‏اید هدر می‏رود، و چنان ضربه ‏ای به شما وارد می‏کنند که نفس های تان قطع و فریادهای حقتان در گلو شکسته شود. من به عموم ملت دلیر اعلام می‏کنم که رژیم سلطنتی، غیر قانونی و مجلسیْن، غیر ملی و غیر قانونی و حکومت غاصب، غیر قانونی و یاغی است. اطاعت از این دستگاه، اطاعت از طاغوت و حرام است. اطاعت از شاه مخلوع و دولت یاغی، جرم است در قانون، و حرام است در  شرع. آیا ملت و قوای انتظامی می‏دانند که به حسب اطلاع مطبوعات خارجی، شاه در آستانه خروجش تنها بیش از هزار میلیون لیره انگلیسی از ایران خارج کرده است، و حساب دیگر پول های خارج ‏شده او با خداست. اینک چند مطلب را لازم می‏دانم تذکر دهم:
۱- کارمندان وزارتخانه ‏ها، وزرای فاسد غیر قانونی را نپذیرند و از آنان اطاعت نکنند؛ و در صورت قدرت به وزارتخانه‏ ها راه ندهند که این امرْ تکلیف شرعی آنان و خدمت به کشور و ملت است؛ و اطاعت از آنان مخالفت با ملت و اسلام است.
۲- ملت از دادن مالیات- مطلقاً- و از دادن پول آب و برق و تلفن خودداری کنند و از آنچه اعانت به دولت است احتراز کنند که اعانت به دولت غاصب، حرام و موجب غضب خداوند است.
۳- علمای اعلام بلاد و خطبای محترم و طلاب غیور، قضات و وکلای محترم دادگستری، اساتید محترم دانشگاه و دانشگاهیان، بازاریان، اصناف، کارگران، کشاورزان، سیاسیون محترم و سایر اقشار ملت، مخلوع بودن شاه و غیر قانونی بودن مجلسین و دولت را اعلام فرمایند؛ که اگر سستی کنند ممکن است توطئه بر ضد کشور و ملت به نتیجه برسد که همگی مسئول آن خواهیم بود؛ و باید همه بدانیم که در این روز حساس همه مسئول خدای بزرگیم.
۴- فروشندگان مواد غذایی از گرانفروشی خودداری کنند که این عمل مخالف رضای حق تعالی است، و در این موقع حساس و گرفتاری مردم ضربه ‏ای است بر پیکر نهضت اسلامی.
۵- از کمک به کارگران و کسبه صنفی که بر اثر اعتصابات ضرر کرده ‏اند، غفلت نشود و از وجوه شرعیه مجازند به آنان کمک نمایند.
این جانب روز دوشنبه نهم صفر ۹۹ را برای شهدای مشهد و قزوین و کرمانشاه و سایر بلاد، روز عزای عمومی اعلام می‏کنم؛ و از خداوند تعالی مسألت می‏کنم که این روز را آخرین روز عزای ملت شریف قرار دهد. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.
روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

. انتهای پیام /*