به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از خبرگزاریها، نشست ستاد بزرگداشت ارتحال امام در اکثر شهرستان ها برگزار و مراسم امسال تشریح شد. گزیده ای از برنامه های این ایام در برخی شهرستان ها از نظر می گذرانید:

اندیشه های امام خمینی(س) در جامعه تبیین شود/ اعزام 3200 زنجانی به مرقد مطهر امام خمینی(س)

رئیس اتحادیه دانش‌آموزی استان زنجان گفت: در جامعه باید اندیشه‌های امام خمینی(س) تبیین شود. برگزاری مراسم بزرگداشت برای این بزرگوار به منزله زنده نگه‌ داشتن اندیشه‌های امام خمینی(س) است.

وی،  با بیان اینکه یکی از اقدامات مطلوب در راستای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این مراسم، نصب و درج قسمت‌هایی از سخنان امام خمینی(س) در زمینه ویژگی‌های رئیس جمهور است گفت: از شهرداری درخواست می‌شود اقدامات لازم در این زمینه انجام شود تا مراسم در شان این امام بزرگوار به خوبی برگزار شود.

همچنین ابوالفضل خوئینی معاون سیاسی اجتماعی فرماندار زنجان از اعزام 3 هزار و 200 زنجانی به مرقد مطهر امام خمینی(س) خبر داد و افزود: امسال نیز همانند سنوات گذشته برنامه‌های مختلفی همزمان با سالگرد ارتحال امام خمینی(س) در زنجان اجرا می‌شود. امام خمینی(س) متعلق به گروه و یا استان خاصی نیست، بلکه آن بزرگوار متعلق به همه مردم است و در این راستا باید این مراسم باشکوه تر برگزار شود.

حجت‌الاسلام علی باقری مدیرکل اوقاف و امور خیریه زنجان از برگزاری مراسم‌های سالگرد رحلت امام خمینی(س) در 14 و 15 خردادماه در امامزاده‌های استان خبر داد. وی با اشاره به اینکه سالانه بیش از 57 برنامه فرهنگی توسط کمیته امداد اجرایی می‌شود، گفت: این برنامه‌ها در اعیاد مذهبی و یا ایام عزاداری ائمه معصومان (ع) اجرا می‌شود. از جمله برنامه‌هایی که امسال به مناسبت 14 و 15 خردادماه در امامزاده‌ها و بقاع استان اجرایی می‌شود، برگزاری مراسم عزاداری با حضور مداحان و همچنین سخنرانان است. طرح‌های آرامش بهاری، نشاط معنوی، بصیر عاشورایی و ... نیز از برنامه‌های فرهنگی است که به همت اداره کل اوقاف در جوار بقاع و امامزاده‌های استان اجرایی می‌شود.

اندیشه های امام خمینی(س) رمز پایداری انقلاب اسلامی است

حجت الاسلام صدرالدین عارفی مسئول حوزه عملیه سفیران بیرجند با تاکید بر نقش و جایگاه امام راحل در پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: اندیشه های امام خمینی(س) در پایداری و بقاء انقلاب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نقش و جایگاه و همچنین آرمان های امام راحل باید به نسل جدید منتقل شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ایران اسلامی با نام امام خمینی(س) در جهان شناخته شده است، بیان کرد: امروز پیشرفت های علمی، نظامی، فناوری و..... ایران به خاطر فعالیت های امام راحل است. برگزاری برنامه های فرهنگی از عوامل مهم و تاثیر گذار در تبیین اهداف و آرمان های امام راحل و انقلاب است. امام خمینی(س) در پیروزی و پایداری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش بسزایی داشته و باید مورد اهتمام تمام آحاد جامعه باشد. استقلال و اقتدار ایران اسلامی امروز نشات گرفته از اراده ای است، که امام راحل به مردم ایران داده است.

در این مراسم پیش بینی 100 دستگاه اتوبوس برای اعزام زائران به مرقد امام خمینی(س)، برگزاری مسابقات فرهنگی، راه اندازی ایستگاه های صلواتی، برگزاری نمایشگاه های عکس، نقد و بررسی آثار امام خمینی(س) و... از جمله برنامه های پیش بینی شده برای مراسم ارتحال امام خمینی(س) در استان است.

وصایای امام خمینی(س) در بین مردم تبیین شود

حجت الاسلام محمدعلی سلم آبادی مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی بر تبیین وصایای امام خمینی(س) در بین مردم بویژه نسل جوان تاکید کرد. وی با اشاره به نقش و جایگاه امام خمینی(س) در تاریخ انقلاب اسلامی ایران، اظهارداشت: باید مراسم ویژه ارتحال امام راحل در شان و منزلت ایشان برگزار شود.

وی با بیان اینکه برگزاری برنامه های فرهنگی از جمله مسابقات و نمایشگاه ها از مهمترین راهکارهای شناساندن آرمان های امام(س) و انقلاب است، افزود: در این راستا برای برگزاری مسابقه فرهنگی از وصایای امام راحل بویژه در زمینه انتخابات برنامه ریزی شود. امام راحل در خصوص برگزاری انتخابات وصایای ارزشمندی داشتند، که آگاهی داشتن مردم از این محتویات اهمیت بسزایی در برگزاری انتخابات خواهد داشت.

برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی(س) در مسجد امام حسین(ع) با محوریت نیروهای مسلح و مراسم پس از نماز مغرب و عشاء با محوریت سپاه بیرجند در 13 خرداد، مراسم ارتحال امام(س) در مدرسه علمیه معصومیه و مزار شهدای باقریه  در 14 خردادماه و برگزاری مراسم در بازار ملک با محوریت اصناف در 15 خردادماه از برنامه های پیش بینی شده کمیته مراسم برنامه های ارتحال حضرت امام است.

عزت نظام در گرو احیاء تفکر امام خمینی(س) است

منوچهر حبیبی رئیس ستاد سالگرد ارتحال امام(س) استان قزوین گفت: عزت نظام در گروه احیاء تفکر امام خمینی(س) است و در مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی باید این موضوع مورد توجه ویژه قرار گیرد. احیاء منش، تفکر و ایده های امام خمینی(س) و تبیین این موارد مهم برای نسل جدید انقلاب اسلامی ضرورتی انکارناپذیر است. همه بدهکار امام(س)هستیم و بر سر سفره امام نشست و برخواست و زندگی می کنیم لذا می بایست در مسیر نشر افکار این بزرگوار بکوشیم. برای شرکت در مراسم بیست و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی(س) از استان قزوین امسال 20 هزار زائر اعزام می شوند و وظیفه استقبال، اسکان، پذیرایی زائرانی که از استان های دیگر برای شرکت در این مراسم به صورت پیاده و یا سواره از قزوین عبور می کنند نیز در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

1500 دلفانی در مراسم سالگرد امام راحل شرکت می‌کنند 

رضا دریکوند فرماندار شهرستان دلفان از اعزام یک‌هزار و 500 زائر از این شهرستان به مرقد مطهر امام خمینی(س) برای شرکت در مراسم سالگرد ارتحال ایشان خبر داد و گفت: این تعداد زائر بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده با 40 دستگاه اتوبوس از شهرستان دلفان عازم مرقد مطهر امام راحل می‌شوند. این افراد در قالب کاروان‌های زیارتی مرقد امام(س) در روز 13 خرداد عازم تهران می شوند تا در مراسم سالگرد ارتحال امام راحل در حرم مطهر حضور یابند.

وی با اشاره به نقش محوری امام در به ثمر رسیدن نهضت اسلامی گفت: این شخصیت ممتاز و برجسته توانست با همکاری مردم یک رژیم وابسته که مورد حمایت ابرقدرت‌ها بود را سرنگون کند و یک حکومت اسلامی و مردم سالار را جایگزین آن کند. باید در انتقال اندیشه‌ها و تفکرات ناب امام خمینی(س) به نسل امروز کوشاتر عمل کنیم و خود را موظف بر انتقال این آرمان‌ها کنیم.

5 هزار زائر البرزی با آرمان‌های امام خمینی تجدید میثاق می‌کنند

داوود بهرامی فرمانده سپاه امام رضا (ع) شهرستان البرز گفت: بیش از 5 هزار نفر زائر از شهرستان البرز برای شرکت در مراسم بیست و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی(س) به مرقد مطهر امام اعزام می‌شوند. مراسم ویژه  بزرگداشت امام خمینی در سراسر مساجد بزرگ شهرستان، مسابقات فرهنگی و امام شناسی برای زائران، نشست‌های روشنگری با توجه به نزدیک بودن انتخابات و تبیین فرامین امام(س) و مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات نیز تدارک دیده شده است.

وی در ابتدای جلسه افکار امام خمینی(س) را تبیین و بیداری اسلامی را ناشی از افکار امام خمینی(س) دانست و افزود: این تفکر امام برگرفته از خداشناسی و قرآن است. ایشان یک رهبر منحصر به فرد و دارای اثرات غیر قابل درک و فهم در دنیای امروز است و هنوز هم بسیاری از مدبران و مدیران از شناخت و ویژگی‌های حضرت امام عاجز هستند. امام خمینی هر حرفی را که بیان کرده، امروز همه آن سخنان در حال تحقق است، اگر امروز این عزت و کرامت وجود دارد اگر هر چیزی در حال تحقق است این را از امام داریم و این  انقلاب ما به خاطر امام شناخته شده است. ما وظیفه داریم امانتی را که در اختیار داریم، زنده و پویا نگه داریم و اگر قرار است دین خود را احیا کنیم باید تلاش کنیم تا امام شناس باشیم.

8 هزار کرمانی به مرقد امام راحل اعزام می‌شوند

مهدی صدفی مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان گفت: در بیست و چهارمین سالروز ارتحال امام خمینی(س) 8 هزار نفر کرمانی به مرقد رهبر کبیر انقلاب اسلامی اعزام می‌شوند. گرامیداشت ارتحال امام یکی از مناسبت‌هایی که اگر بتوانیم در راستای تبیین ابعاد مختلف شخصیت امام راحل برنامه‌ریزی کنیم، همه معرفت‌افزایی و ترویج خوبی‌ها در آن نهفته است. حدود 500 برنامه در سراسر شهرستان‌ها، بخش‌ها و روستاهای با جمعیت بالای استان کرمان تدارک دیده شده است.

وی توجه به کیفیت و اثرگذاری برنامه‌های گرامیداشت 14 و 15 خرداد را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: برنامه‌های این ستاد در قالب‌های مختلف فرهنگی، هنری، علمی، مراسم، قرآنی، رسانه‌ای و نمایشگاهی برگزار می‌شود. تبیین ابعاد مختلف شخصیت والای امام راحل، تبیین واقعه 15 خرداد و دلایل شکل‌گیری و پایداری آن و بسترسازی برای حضور گسترده مردم در انتخابات از جمله اهداف مورد تاکید در برنامه‌های گرامیداشت 14 و 15 خرداد سال جاری است.

ویژه‌برنامه‌های سالگرد ارتحال امام خمینی(س) در آذربایجان غربی اعلام شد 

منوچهر زادعلی معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌ غربی، ویژه‌برنامه‌های سالگرد ارتحال امام خمینی(س) را تشریح کرد و گفت: به‌مناسبت بیست‌ و چهارمین سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی(س)، 25 ویژه‌برنامه فرهنگی در سراسر استان برگزار می‌شود. این برنامه‌ها که از روز 12خردادماه در استان آغاز شده و تا 20 خرداد ادامه می‌یابد، در این مدت در شهرهای تکاب، چالدران و چایپاره مراسم سوگواری در فراق بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. همچنین در برخی از شهرهای استان همانند سلماس، مهاباد، سردشت، پیرانشهر و اشنویه نیز نمایشگاه عکس و پوستر و آثار خوشنویسی ایجاد می‌شود. برای بزرگداشت امام راحل، همایشی با عنوان «مهر تابان» در نقده برگزار شده و نیز مراسمی تحت عنوان «هجر آفتاب» در سردشت اجرا می‌شود. در میاندوآب هم مسابقه مقاله‌نویسی در رابطه با امام خمینی(س) برگزار شد و از سوی دیگر در شهرهای ماکو، شوط و پلدشت یک مسابقه کتبی از وصیت‌نامه امام راحل برگزار می‌شود. همچنین در شهر مهاباد مسابقه کتابخوانی و مقاله‌نویسی نیز برگزار می‌شود. همچنین در ارومیه کارگاه نقاشی و طراحی در مجتمع فرهنگی ـ هنری ارشاد برگزار می‌شود.

تبیین ابعاد شخصیتی امام راحل از سوی روحانیون آبیک

حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک از تبیین ابعاد شخصیتی امام راحل از سوی روحانیون این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر روحانیون مستقر و طرح هجرت شهرستان آبیک در ایام ارتحال امام راحل، روحانیونی از شهر مقدس قم برای تبیین ابعاد و ویژگی‌های شخصیتی امام راحل به روستاها و شهرهای شهرستان آبیک اعزام شده و علاوه بر بیان احکام و مسائل دینی و مذهبی به سخنرانی خواهند پرداخت. تعدادی از روحانیون نیز به همراه کاروان‌های زیارتی امام راحل به مرقد امام راحل اعزام می‌شوند.

کتاب سالگرد امام راحل در البرز تدوین می‌شود

ناصر رجبی معاون سیاسی اجتماعی استاندار البرز از تدوین کتاب سالگرد ارتحال امام در این استان خبر داد و اظهار داشت: این کتاب شامل دلنوشته‌هایی خواهد شد که در مراسم‌های مختلف سالگرد ارتحال امام رخ داده است.

وی با تأکید بر هر چه با شکوه‌تر برگزار شدن مراسم ستاد ارتحال امام(س) افزود: برای اینکه بتوانیم به این دلنوشته‌ها دست پیدا کنیم مسابقه‌ای را در این رابطه برگزار خواهیم کرد. البته تدوین کتابی در این باره می‌تواند این ایام را ماندگارتر کند.

رجبی با اشاره به اهمیت سالگرد 15 خرداد و گذشت 50 سال از این رویداد بزرگ اظهار داشت: 15 خرداد ماه به جهت آغاز نهضت انقلاب اسلامی از یک سو و همچنین ارتحال بنیانگذار انقلاب و تغییر رهبری در نظام جمهوری اسلامی از سوی دیگر حائز اهمیت است. در استان البرز با گذشت 50 سال از واقعه پانزدهم خرداد ماه هنوز هم یادگارانی از آن دوران باقی مانده‌اند که می‌توانیم با شناسایی آنها بخشی از وقایع آن دوران را مستندسازی نماییم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز در بخش دیگری به حضور جمعیت 150 هزار نفری اتباع افغان خارجه در استان اشاره کرد و گفت: از آنجایی که در میان این قشر نیز گروه‌هایی علاقه‌‌مند برای شرکت در مراسم بزرگداشت ستاد ارتحال امام راحل (س) هستند، از این رو باید برنامه‌ریزی برای حضور این قشر نیز صورت گیرد.

اعزام بیش از هزار نفر از دشتی برای حضور در مراسم سالگرد ارتحال امام(س)

مراد کاظمی فرمانده سپاه شهرستان دشتی از اعزام کاروان زیارتی زائران این شهرستان در قالب بیش هزار نفر از اقشار مختلف مردم به مرقد امام(س) در سالگرد ارتحال آن حضرت خبر داد و اظهار داشت: سهمیه شهرستان دشتی در مقایسه با سال گذشته 500 نفر افزایش یافته است. در سال گذشته بیش از 500 نفر از این شهرستان به مرقد حضرت امام خمینی(س) اعزام شدند. این زائران شامل برادران و خواهران در اقشار مختلف و گروه‌های سنی متفاوت به ویژه نسل جوان و نوجوان است که برای نخستین‌ بار با هشت دستگاه اتوبوس و چند دستگاه مینی‌بوس و چندین ماشین‏ سبک به مرقد امام(س) اعزام می‌شوند.‎ تجدید میثاق با آرمان‌ها و اندیشه‌های امام خمینی(س) و حضرت امام خامنه‌ای، آشنایی نسل جوان با وصایای امام راحل و الگوگیری از فرامین ایشان از مهم‌ترین مولفه‌های اعزام کاروان به مرقد امام خمینی(س) است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) دشتی برگزاری مراسم ویژه در سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی در این شهرستان سیاه‌پوش کردن فضای ادارات و میادین شهری، برپایی دسته‌های سینه زنی، پخش تراکت و بروشور از برنامه‌های سالگرد حضرت امام خمینی(س) در شهرستان دشتی است.

اعزام بیش از 30 هزار نفر از خراسان‌رضوی به مراسم ارتحال امام(س)

علی اصغر رشید معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان‌رضوی امروز اظهار داشت: امسال بیش از 30 هزار نفر شامل 12 هزار نفر از مشهد و 18 هزار نفر از شهرستان‌های استان، جهت شرکت در مراسم  بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی(س) اعزام می‌شوند.

برگزاری نمایشگاه عکس و خوشنویسی با موضوع امام(س) در همدان

هادی فیض‌منش معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد رحلت امام(س) نمایشگاه عکس و خوشنویسی با موضوع امام(س) در همدان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت بزرگداشت 14 خرداد اظهار کرد: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با رهبری مردم ایران توانست راه توسعه و پیروزی روزافزون ملت ایران را باز و در قرن اخیر با تفکرات خود معادلات جهانی را برهم بزند. امام خمینی(س) با ارائه تفکری روشن‌بینانه در دوران انقلاب راهی را برای ملت ایران ترسیم کرد که امروز همه اقتدار ما ناشی از تفکرات امام راحل است.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که در کمیته فرهنگی ستاد ارتحال امام(س) برنامه‌ریزی شده است، افزود: برگزاری مسابقات فرهنگی، برگزاری نمایشگاه عکس و خوشنویسی با موضوع امام(س)، برگزاری مسابقه کتابخوانی از وصیت نامه امام خمینی(س) و تأسیس کانون مساجد با عنوان نام و یاد امام راحل از مهمترین برنامه‌های این کمیته به شمار می‌رود. همچنین به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد رحلت امام(س) 18 هزار و 500 نفر به مرقد مطهر حضرت امام خمینی(س) اعزام می‌شوند. ایجاد ایستگاه صلواتی، برگزاری برنامه‌هایی در 400 مسجد و پایگاه و ارسال یک میلیون و 600 هزار پیامک به در این خصوص از جمله برنامه‌های سپاه همدان در خرداد ماه امسال است.

استان بوشهر در اعزام عزاداران به مرقد امام راحل (س) نمونه باشد

استاندار بوشهر فریدون حسنوند گفت: مسئولان استان بوشهر در اعزام عزاداران به مرقد امام راحل (س) به گونه‏ای عمل کنند که بوشهر در کشور به عنوان استان نمونه شناخته شود. سالگرد ارتحال امام خمینی(س) یک میثاق همیشگی با امام و آرمان‎های امام و بیعت مجدد با مقام معظم رهبری است. در سالگرد امام و در نبود ایشان باید به دنیا ثابت کنیم که ایران اسلامی در برابر دشمنان مانند کوه استوار است.

اعزام 5 هزار زائر از اردبیل به حرم امام(س)

کاظم دبیر فرماندار اردبیل از اعزام 5 هزار و 216 زائر از شهرستان اردبیل به زیارت مرقد مطهر امام خمینی(س) خبر داد و اظهار داشت: این اعزام‌ها در گروه آقایان و بانوان و با اجاره کردن خودروهای مناسب و در شأن زائران انجام می‌شود تا علاقه‌مندان مکتب خمینی و روح‌الله بتوانند در سالگرد عروج ملکوتی آن امام بزرگوار در حرم وی حضور پیدا کنند. مراسم بدرقه و اعزام کاروان‌ها روز دوشنبه 13 خرداد ماه ساعت 15 بعد‌ از ظهر در پارک زره‌ناس اردبیل برگزار می‌شود. علاوه بر اعزام کاروان‌ها در سالروز رحلت امام راحل (س) برنامه‌های مناسبتی مختلفی در سطح شهرستان برگزار خواهد شد که در این روز مراسم عزاداری و سوگواری دوستداران امام راحل (س) و عاشقان انقلاب اسلامی در مصلی این شهر برگزار می‌شود تا عرض ارادتی به بنیانگذار کبیر انقلاب و آرمان‌های بلند امام راحل (س) شود.

این مسئول بیان داشت: امام خمینی به عنوان توانمند‌ترین شخصیت قرن معاصر از دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های جهانی به شمار می‌رود و چراغ اندیشه و تفکر وی همچنان روشن، منور و راهگشا است. امام راحل معماری بزرگترین نهضت تاریخی را بنا نهاد تا بتواند زمینه آزادی ملت‌های مسلمان و حر جهان را در رهایی از یوغ استکبار به آنها ارمغان آورد تا در یک حرکت تاریخی بتوان بر دشمنان غلبه کرده و مسیر اعتلا را در پیش گرفت. ما امروز با سرمایه عظیم انقلاب اسلامی میراث به یادگار مانده امام راحل(س) روبرو هستیم که همه باید مدافع این مکتب ارزشی و والا باشند چرا که آن حضرت با تحمل سختی‌ها و شدت احوال روزگار توانست مردم مسلمان ایران را از بند مستکبران جهان نجات دهد.

نخستین کاروان پیاده از آمل به سمت پایتخت حرکت می‌کند

یاسر خطیبی مسئول کاروان پیاده آمل به مرقد مطهر امام(س) گفت: این کاروان جهت شرکت در مراسم ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب با عنوان عاشقان حسینی و زائران خمینی(س) به سمت پایتخت حرکت می‌کند.

وی با تاکید اینکه سال گذشته حدود 100 نفر به این سفر معنوی پیاده اعزام شدند، گفت: کهنسال‌ترین زائر این کاروان پدر شهیدان برزگر با 81 سال سن و کوچک‌ترین آنها علی بابایی هفت ساله بوده است. این کاروان مسیر حدود 280 کیلومتری آمل تا مرقد مطهر امام امت را به مدت یک هفته پیاده طی می‌کند. ثبت‌نام از متقاضیان از روز سه‌شنبه 24 اردیبهشت امسال آغاز شده و تا روز یک‌شنبه هفتم خرداد ادامه دارد. ساعت هفت صبح روز هفتم خرداد زائران امام خمینی(س) با زیارت مرقد مطهر امامزاده ابراهیم(ع) این شهرستان و غبارروبی و فاتحه‌خوانی گلزار شهدا با تجدید عهد و پیمان دوباره با آرمان‌های انقلاب، امام و شهدا سفر خود را آغاز می‌کنند.

1000 زائر صومعه‌سرایی عازم مرقد امام خمینی(س) می‌شوند

مرتضی رضایی جانشین فرمانده سپاه ناحیه صومعه‌سرا گفت: مردم از قشرهای مختلف برای اعزام به حرم امام راحل در صومعه‌سرا نام‌نویسی کرده‌اند. امسال بالغ بر یک‌هزار و 20 نفر زائر صومعه‌سرایی در قالب کاروان‌های سواره و پیاده عازم مرقد امام خمینی(س) می‌شوند و از صبح روز سوم خرداد حرکت این کاروان آغاز می‌شود. با وجود اینکه هنوز تبلیغی در سطح شهر برای اعزام کاروان راهیان حرم امام راحل نشده است اما با استقبال پرشور مردم صومعه‌سرا مواجه شده‌ایم.

وی با بیان اینکه با گذشت سال‌ها از رحلت جانسوز امام خمینی(س) هنوز عشق ملت به‌ویژه نسل جوان به بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در قلب‌ها بیداد می‌کند، افزود: عزت و افتخار ملت ایران در تمام عرصه‌های جهانی مرهون رهنمودهای امام خمینی(س) بوده است.

روایت زندگی امام راحل در نمایشگاه عکس «تصویر آفتاب» در تویسرکان

مهدی حاجی‌زین العابدینی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تویسرکان از روایت زندگی امام راحل(س) در نمایشگاه عکسی با عنوان «تصویر آفتاب» در تویسرکان خبر داد و گفت: تبیین اندیشه و تفکر امام راحل نیاز ضروری جامعه امروز است. امام خمینی(س) با توکل بر خداوند و اراده ملت توانست بر رژیم منحوس 2500 سال شاهنشاهی پیروز و انقلاب اسلامی ایران را بر مبنای حکومت دینی پایه‌ریزی کنند. هدف اصلی ایشان تشکیل حکومت دینی و در نهایت فراگیر شدن دین مبین اسلام در کشور‌های جهان بود که در عصر کنونی همه شاهد تأثیرگذاری قیام ایشان در قالب بیداری اسلامی و فراگیری دین خداوند در کره خاکی هستیم. اندیشه و تفکر بنیانگذار انقلاب اسلامی بر مبنا و اصل دین مبین اسلام است و بر همین اساس عاشقان آن روز به روز در سراسر جهان بیشتر می‌شود. مردم مسلمان و حتی غیرمسلمان با الگو‌پذیری از حرکت و اندیشه‌ای متعالی امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی در عصر کنونی به حق‌خواهی و گسترش عدالت به مبارزه با جور و ستم مستکبران و ظالمان برخاسته‌اند.

حاجی‌زین‌العابدینی با اشاره به اینکه باید روح معنوی حاکم بر فضای جامعه تداوم‌بخش راه امام و شهدا باشد، گفت: در بیست و چهارمین سالگرد رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی برنامه‌های متفاوتی در راستای احیا و نهادینه کردن اندیشه و آرمان‌های امام(س) و شهدا به نسل‌های انقلاب اجرا خواهد شد. لزوم اطلاع‌رسانی و تبیین هر چه بیشتر اهداف و اندیشه امام خمینی(س) برای نوجوانان و جوانان در هر دوره و نسلی به ویژه جامعه امروز امری ضروری است.

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی تویسرکان، با بیان اینکه اشاعه تفکر و ابعاد فردی و اجتماعی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران را می‌توان در قالب‌های مختلف انجام داد، بیان کرد: هنر یکی از ابزارهای مهم و تأثیرگذار بر جامعه است که با بهره‌وری کاربردی از این عنصر می‌توان با اثرگذاری بالایی شرح زندگی امام راحل را به اجتماع عرضه کرد. با حضور شاعران توانمند و صاحبنظر شهرستان در روز رحلت ملکوتی امام خمینی(س) عصر شعر و خاطره در بخش‌های مرکزی و قلقل‌رود تویسرکان برگزار می‌شود. برنامه ادبی شعرخوانی با حضور شعرای پیشکسوت و جوان تویسرکان در قالب‌های هنری متفاوت در رثای امام راحل اجرا خواهد شد.

وی در ادامه به برگزاری نمایشگاه « صویر آفتاب» به مناسبت رحلت ملکوتی امام راحل در محل دائمی نمایشگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجتمع فرهنگی و هنری فردوسی اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی این نمایشگاه با هدف معرفی و شناخت شخصیت امام خمینی(س) به نسل‌های جوان انقلاب، برپا می‌شود. نمایشگاه روایت ابعاد شخصیتی بنیانگذار انقلاب از زوایای مختلف به روایت عکس از دریچه دوربین شرح و حال را برای علاقه‌مندان نمایش می‌دهد. بخشی از عکس‌های زندگی امام(س) را از دیدگاه بزرگان، مراجع و دانشمندان ایران و جهان است که در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته خواهد شد.

همایش بین‌المللی اندیشه سیاسی امام خمینی(س) در قم برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام سید محمد برقعی مدیر ارتباطات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از برگزاری همایش اندیشه سیاسی امام خمینی(س) همزمان با نیمه خردادماه سال جاری در قم خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم از این فرصت نهایت استفاده را در تبیین اندیشه‌های آن بزرگ‌مرد تاریخ ببریم. در این همایش که در مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار می‌شود موضوعاتی در حوزه مبارزات سیاسی امام راحل مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. حوزه علمیه قم و دفتر تبلیغات سعی دارند با برگزاری این همایش به تبیین اندیشه‌های سیاسی بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی پرداخته و ابعاد نوینی از انقلاب بزرگ قرن بیستم را روشن سازند.

امام خمینی(س) احیاگر اصلی اسلام ناب محمدی است

حجت الاسلام محمد حسین پور رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان شاهرود ضمن تاکید بر اینکه امام خمینی(س) یک شخصیت بی نظیر و تاریخی است، تصریح کرد: امام(س) احیاگر اصلی اسلام ناب محمدی است. امام خمینی(س) یک شخصیت بی نظیر و تاریخی است که باید همه ادارات و ارگان ها با هماهنگی لازم این مراسم را به بهترین نحو برگزار کنند. امام خمینی(س) یکی از بزرگترین امتیازات و سرمایه های جامعه و کشور ما است که هرچه برای بزرگداشت یاد و نام ایشان انجام دهیم باز هم کم است.

حسین پور افزود: ما برای ایام 14 و 15 خرداد ماه سالجاری برنامه های متنوع و زیادی را داریم که مهمترین و در راس آن می توان به مراسم شب 14 خرداد در مسجد غربا و شب 15 خرداد در حسینیه اعظم مدرسه قلعه و همین طور اعزام کاروان هایی در 13 خرداد به سوی مرقد امام(س) اشاره کرد. از دیگر برنامه های شورای هماهنگی که با دانشگاه علوم پزشکی برگزار می شود برگزاری مسابقه ای در رابطه با حضرت امام(س) در سطح شهرستان و همچنین اهدای جوایز به دانشجویانی که نامشان روح الله است.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان شاهرود، برگزاری شب شعر، نمایشگاه عکس مربوط به ایام رحلت حضرت امام(س)، فضاسازی معابر و میادین شهر، استفاده از فتو کلیپ هایی روی بیلبوردهای شهرداری برای اطلاع رسانی، ختم روزانه قرآن کریم برای شادی روح امام(س) و شهدای پانزده خرداد، قرائت زیارت عاشورا در مزار شهدا و همین طور برگزاری دعای ندبه در سوم خرداد در مزار شهدای گمنام، اعزام مبلغان دینی، برپایی ایستگاه های صلواتی و اطلاع رسانی از طریق پیامک و آشنایی بیشتر نسل جوان با آرمان های حضرت امام(س) و... از برنامه های پیش بینی شده برای این ایام است که با همکاری مردم و دیگر ارگان های فرهنگی پیش بینی شده است.

1000 نفر از شهرستان رودسر به مرقد مطهر امام راحل اعزام می شوند

رضا دوست جلالی فرماندار رودسر به اعزام 23 نفر در قالب کاروان پیاده و هزار و 45 نفر در قالب کاروان سواره به حرم مطهر حضرت امام خمینی(س) از این شهرستان خبر داد و افزود: تمام تلاش براین خواهد بود که ویژه برنامه های ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی به بهترین شکل ممکن برگزار شود. سخنرانان باید در ویژه برنامه های ارتحال معمار کبیر انقلاب اسلامی اندیشه ناب حضرت امام را که باعث بیداری اسلامی کشورهای اسلامی شد برای مردم بیشتر تبیین و تشریح کنند. در برگزاری آئین ارتحال امام خمینی(س) همه باید حضوری گسترده داشته باشند چرا که حضرت امام با احیای حکومت اسلامی، حق بسیار بزرگی بر گردن تمامی افراد جامعه دارد. مراسم سالگرد ارتحال امام که به منزله هویت دینی ملت ایران است باید هر چه باشکوه‌ تر برگزار شود. شخصیت امام راحل در گذر تاریخ هرگز فراموش نمی‌شود چرا که حضرت امام خمینی(س) با قیام و نهضت آزادی‌ بخش خود درخشید و به چهره‌ای برجسته در مبارزه با استکبار در سرتا سر دنیا تبدیل شد.

فرماندار گناباد بر عملیاتی شدن نظرات امام در تمام بخشها از جمله منشور روحانیت تاکید کرد

محمد صفایی فرماندار گناباد اظهار کرد: ملت مسلمان ایران در حفظ نظام جمهوری اسلامی کوشیدند و امام را یاری کردند و پس از ارتحال ایشان نیز می بینیم در راه امام و برای تحقق اهداف ایشان تلاش دارند.

وی بر عملیاتی شدن نظرات امام در تمام بخشها از جمله منشور روحانیت که در آن امام فرمودند باید فقه شیعه در تمام شئون جامعه ساری و جاری شود تاکید و خواستار نقش آفرینی قشرهای مختلف مردم در انجام برنامه های سالگرد ارتحال حضرت امام(س) شد.

همایش روحانیون خراسان شمالی پیرامون سیره عملی و سیاسی امام برگزار می شود

حجت‌الاسلام محمدعلی سالاری رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان شمالی  با بیان اینکه در ایام بیست و سومین سالگرد ارتحال امام خمینی(س) حدود 100 برنامه در خراسان شمالی برگزار می شود گفت: اعزام زائرین به مرقد امام(س)، برگزاری همایش بزرگ روحانیون و علما، برپایی نشست های تحلیلی، برگزاری برنامه های فرهنگی و ورزشی، صدور بیانیه، فضاسازی محیطی، برگزاری نمایشگاه های عکس و پوستر و ... از جمله برنامه هایی است که در این ایام برگزار می شود. بر اساس برنامه شش هزار و 700 زائر از این استان با استفاده از 130 دستگاه اتوبوس و با عاملیت سپاه حضرت جوادالائمه(ع) خراسان شمالی برای زیارت مرقد امام راحل(س) اعزام خواهند شد.بدین منظور ثبت نام از زائرین مرقد امام راحل از 15 اردیبهشت ماه آغاز شده و تا یک هفته مانده به ایام ارتحال امام(س) نیز ادامه خواهد داشت. همچنین دسته روی هیئت های عزاداری در روزهای 14 و 15 خرداد ماه و برگزاری مراسم سخنرانی با حضور یکی از سخنرانان مطرح کشوری را از دیگر برنامه های بزرگداشت ارتحال امام خمینی(س) در این استان است.

حجت الاسلام سالاری در ادامه در مورد برگزاری همایش روحانیون و علما خراسان شمالی پیرامون معرفی سیره عملی و سیاسی امام خمینی(س) و رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: این همایش در ایام ارتحال با عاملیت کمیته حوزه و روحانیت ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی(س) به میزبانی بجنورد برگزار می شود.

شناخت امام خمینی(س) نیاز به بررسی‌های دقیق در سیره زندگی ایشان دارد

ساسان دلاویز، فرماندار طالقان  گفت: شناخت شخصیت امام خمینی(س) نیاز به بررسی‌های دقیق در سیره زندگی این امام عزیز دارد و هر اهل خردی با تأسی از زندگی امام راحل راه سعادت خویش را انتخاب خواهد کرد.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مدظله العالی مبنی بر اینکه «این انقلاب بی نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست»، گفت: این زیباترین تعبیر از رابطه میان انقلاب و امام است که مقام عظمای ولایت بیان نموده‌اند. رحلت امام خمینی(س) بزرگترین حادثه ناگوار انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است.شناخت شخصیت امام خمینی(س) نیاز به بررسی‌های دقیق در سیره زندگی این امام عزیزدارد و هر اهل خردی با تأسی از زندگی امام راحل راه سعادت خویش را انتخاب خواهد کرد. گرامیداشت یاد و خاطره این امام همام موجب می‌شود که نسل امروز هم با سیره این بزرگمرد تاریخ آشنا شوند.

عاشورائیان آذربایجان‌شرقی با پای پیاده به سوی تهران حرکت کردند

نوزدهمین حرکت حماسی کاروان پیاده آذربایجان‌شرقی با عنوان کاروان امام علی (ع) تجدید‌میثاق عاشورائیان با آرمان‌های انقلاب و مقام‌ معظم رهبری امروز از مقابل مصلای امام خمینی این شهر و پس از اقامه نماز جمعه عازم مرقد امام راحل شد. این کاروان با بدرقه نماز‌گزاران تبریز حرکت خود به سمت مرقد امام راحل را آغاز کرد.نوزدهمین کاروان پیاده آذربایجان ‌شرقی با عنوان کاروان امام علی(ع) از تبریز با رمز فاطمه زهرا(س) عازم مرقد امام راحل شدند تا پس از 750 کیلومتر با پای پیاده در مراسم بیست و چهارمین سالگرد ارتحال امام راحل شرکت کنند.

احمد تیزچنگ مسئول کاروان‌های پیاده مرقد امام راحل آذربایجان‌شرقی به تشریح برنامه‌های این کاروان پرداخت و گفت:‌ این کاروان‌ها در مدت 19 سال گذشته با حضور 110 نفر از داوطلبان که به نام مبارک علی(ع) انتخاب شده‌اند با پای پیاده در مراسم گرامیداشت امام خمینی(س) شرکت می‌کنند. این کاروان عمدتاً از رزمندگان دوران دفاع مقدس، پدران و یادگاران شهدا، جانبازان، آزادگان، بسیجیان، دانشجویان و طلاب آذربایجان‌شرقی تشکیل می‌شود. این برنامه در 18 روز با توقف در 59 شهر و روستا بعد از طی مسافت‌هایی در استان آذربایجان‌شرقی، زنجان، قزوین، البرز و تهران انجام شده و در شهرهای مختلف برنامه‌های فرهنگی اجرا می‌شود. این کاروان پس از حضور در مرقد امام راحل و شرکت در برنامه‌های سالگرد ارتحال ایشان، به تبریز باز خواهد گشت.

تیزچنگ همچنین با بیان اینکه عشق به آرمان‌ها، ارزش‌ها و میراث معنوی امام راحل بهترین راهکار برای مقابله با جنگ نرم استکبار جهانی است، خاطرنشان کرد: تا زمانی که عشق و محبت نسبت به امام راحل، ولایت و شهدا در سینه جوانان این مرز و بوم موج می‌زند، استکبار جهانی نمی‌تواند در قالب جنگ نرم و شبیخون فرهنگی، نظام جمهوری اسلامی را با استحاله فرهنگی و سیاسی مواجه سازد. امام خمینی(س) محبوب‌ترین شخصیت تاریخ در بین مردم ایران بوده و نه تنها مردم ایران بلکه بسیاری از مردم جهان به ویژه مسلمانان به ایشان عشق می‌ورزند و امام خمینی(س) را موجب عظمت، دینداری اسلام و مسلمانان در عصر افیون دین می‌دانند. ولایت فقیه در سایه امام راحل احیا شد و استقلال و آزادی، مرهون ایثار و همت امام راحل مان بود؛ امام راحل برجستگی‌های شخصیتی فراوانی داشتند که مهم‌ترین آنها قیام برای اقامه حق و حرکت در راه خدا و برای خدا بود.

تلاش مضاعف جهت تبیین اندیشه‌های امام(س) صورت گیرد         

الیاس زارع معاون امور عمرانی و برنامه‌ریزی فرمانداری ویژه لارستان بر لزوم تلاش مضاعف جهت تبیین اندیشه‌های امام راحل(س) و برگزاری مراسم باشکوه سالگرد ارتحال امام(س) تأکید و اظهار کرد: جهت پاسداشت یاد و خاطره رهبر کبیر انقلاب امام خمینی(س) در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی و با عنایت به شرایط کنونی جهان اسلام و نزدیک شدن به انتخابات، لازم است با برگزاری هرچه باشکوه‌تر سالگرد ارتحال امام(س)، نسبت به شناساندن ابعاد شخصیت حضرت امام خمینی(س) به مردم، تلاش مضاعفی انجام دهیم.

اجرای برنامه‌های علمی، فرهنگی و مذهبی توسط کلیه اعضای ستاد شهرستان، اطلاع‌رسانی لازم جهت ثبت‌ نام زائران از طریق کمیته اعزام با همکاری دستگاه‌های ذیربط خصوصاً کمیته فرهنگی و تبلیغات در سطح شهرستان، تهیه پوستر مناسب مراسم ارتحال حضرت امام خمینی(س) توسط اداره اوقاف و امور خیریه لارستان و توزیع آن در سطح شهرستان از دیگر مصوبات ستاد بزرگداشت بیست و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی(س) در لارستان بود.

اعزام 450 نفر از نهبندان برای برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام(س)

محمدمهدی عظیمی، فرماندار شهرستان نهبندان‌ با تأکید بر برگزاری باشکوه مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران افزود: اعزام ۴۵۰ نفر از مردم این شهرستان به‌منظور شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام راحل(س) پیش‌بینی شده است. همه دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی موظف هستند در راستای تبیین افکار و اندیشه‌ها و برگزاری هر‌چه باشکوه‌تر مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال جانسوز معمار بزرگ انقلاب اسلامی تلاش کنند.

فرماندار نهبندان، فضاسازی اماکن عمومی سطح شهرستان و ادارات و نهادها با محوریت نام یاد و خاطره امام راحل، برگزاری محافل انس با قرآن، غبارروبی گلزار شهدا‌ و عزاداری ویژه با محوریت مسجد حضرت امام خمینی(س)، اعزام مبلغ و برگزاری مسابقه آشنایی با وصیت‌نامه سیاسی الهی امام(س) مسابقات ورزشی را از برنامه‌های ایام حزن اندوه 14 و 15 خردادماه اعلام کرد.

اعزام 900 زائر محلات به مرقد مطهر امام(س)

غلامعلی یارمحمدی فرماندار محلات از اعزام حدود 900 زائر در ایام 14 و 15 خرداد به مرقد مطهر امام راحل خبر داد و اظهار داشت: برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(س) و اعزام کاروان‌های متعدد به حرم مطهر نشانگر تجدید پیمان مردم و به‌ویژه نسل جوان با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی است.

وی با تأکید بر اینکه ترویج اندیشه‌ها و تفکرات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در حفظ دستاوردها و انتقال ارزش‌های انقلاب به نسل آینده مؤثر باشد، تصریح کرد: امام خمینی(س) روح مقاومت و پیروزی را در کالبد ملت‌ها و جامعه تزریق کرد و در واقع آزادی کنونی ایران اسلامی مدیون اقدامات و افکار امام راحل است. عزت نظام در گرو احیای تفکر امام خمینی(س) است که احیای تفکر و ایده‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و تبیین این موارد مهم برای نسل جدید انقلاب اسلامی ضرورتی انکارناپذیر است که باید مورد توجه قرار گیرد. 14 خرداد‌ماه یادآور وداع تلخ ملت ایران با معمار کبیر انقلاب اسلامی است و بزرگداشت آن نشانگر اعلام وفاداری مردم با آرمان‌های امام راحل است که خوشبختانه هر سال با شکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود.

اعزام 1400 زائر دشتستانی به مراسم سالگرد ارتحال امام

علیرضا خرمی فرماندار دشتستان از اعزام 1400 زائر دشتستانی به مراسم سالگرد ارتحال امام راحل خبر داد و اظهار داشت: بزرگداشت یاد و نام حضرت امام خمینی(س) امری مهم است که باید همواره مورد تاکید قرار گیرد. مردم همواره به امام خمینی(س) عشق می‌ورزند و مراسم بزرگداشت و سالگرد این امام عظیم‌الشان نشان دهنده جایگاه ایشان است. بدون تردید تبیین اهداف بزرگ انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام خمینی(س) و سیره ایشان در بین جامعه به‌وِیژه جوانان در این ایام امری لازم و ضروری است.

وی اضافه کرد: برای حضور گسترده و باشکوه زائرین برای شرکت در آیین سالگرد ارتحال امام خمینی(س) همه تمهیدات و امکانات لازم پیش‌بینی شده است. حضور گسترده هیئت‌های مذهبی و سیاه پوش کردن شهر در ایام ارتحال امام(س) باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد. با برنامه‌ریزی صورت گرفته، همایش پیاده‌روی تحت عنوان حماسه مقاومت تا حماسه ولایت در برازجان برگزار خواهد شد.

. انتهای پیام /*