به گزارش پرتال امام خمینی(س) غلامعلی اصغریان، در گفت وگو با شفقنابا اشاره به تقارن بیست و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام(س) با پنجاهمین سالگرد نهضت امام خمینی(س) در 15خرداد 42، همزمانی با ایام مبارک رجب، میلاد امیرالمومنین علی(ع) و مبعث رسول گرانقدر(ص) و مصادف بودن با انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی، بیان کرد: با توجه به همزمانی های اشاره شده، باید در رابطه با مراسم ملی و مذهبی بیست و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام در سال جاری، دقیق تر و گسترده تر اندیشیده می شد بنابراین جلسات و نشست های کمیته ها از اواخر اسفندماه آغاز شد.

او افزود: تا کنون نیز در بخش های مختلف اجرایی، پشتیبانی، تدارکاتی، به ویژه در حوزه فرهنگی، برنامه ریزی ها و خروجی های مربوط به مقوله های فرهنگی و منشورات مربوط به آثار و اندیشه های حضرت امام (ره)، تلاش های گسترده ای صورت گرفته است.

برگزاری نمایشگاه «بر آستان آفتاب» از 5 تا 15 خرداد در برج میلاد

اصغریان با بیان اینکه تقریبا از 5 خرداد فعالیت های فرهنگی در حاشیه مراسم اصلی روز چهاردهم  آغاز می شود، گفت: در ابتدا نمایشگاه «بر آستان آفتاب»- نمایش بزرگی از آثار و اندیشه های حضرت امام- با همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی قم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام، کتابخانه ملی و برخی دستگاه های فرهنگی دیگر از 5تا 15 خرداد در برج میلاد برپا خواهد شد. در کنار برگزاری نمایشگاه، شب شعر و کنسرت اشعار حضرت امام(س) نیز به احتمال قوی در روز 8 یا حداکثر 9 خرداد در سالن بزرگ همایش برج میلاد برگزار می شود.

برگزاری یادواره ویژه پنجاهمین سالگرد نهضت حضرت امام(س) در باغ موزه قصر

او تصریح کرد: یادواره ویژه پنجاهمین سالگرد نهضت حضرت امام(س) در باغ موزه قصر (محل سابق زندان قصر) که امام در جریان نهضت 15 خرداد نزدیک به 19 روز در آنجا زندانی بودند ، برگزار می شود. تجلیل از یاران، همراهان و عزیزان موثری که حضرت امام و نهضت 15 خرداد را همراهی کرده اند و قدرشناسی از خانواده های شهدای 15 خرداد، مجموعه ای از فعالیت های نمایشگاهی و هم اندیشی پیش بینی شده است که از 10 تا 15 خرداد ماه انجام می شود.

«فراخوان مقاله الگوسازی از سبک زندگی حضرت امام(س)» در خرداد صورت می گیرد

معاون فرهنگی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) با بیان اینکه در خرداد ماه، «فراخوان مقاله الگوسازی از سبک زندگی حضرت امام(س)» آغاز می شود، اظهار کرد: انشاالله در پایان بهمن 92، محصول این فراخوان و مجموعه مقالات، اندیشه ها و گفت وگو هایی که صورت خواهد گرفت در قالب کتاب، نشریه و سایر محصولات به عنوان معرفی سبک و سیره زندگی حضرت امام(س) در ابعاد فردی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و مدیریتی برای سالگرد سال آینده عرضه می شوند.

او ادامه داد: مجموعه کارهای تولیدی، پیرامون اندیشه و آثار امام در 24سال گذشته که عمدتا در حوزه نشر و آثار تجسمی، فیلم، فیلم نامه، نقاشی، طراحی و بخش های مختلف هنری است، فراخوان می شوند؛ دبیرخانه آن در ستاد بزگداشت حضرت امام از 15 خرداد فعال می شود. انشالله در بهمن ماه، پس از ارزیابی تولیدات ارسالی توسط هیات داوران، برندگان جوایز خود را می گیرند و نیز مجموعه منتخب آثار در بخشهای مختلف برای عرضه به جامعه آماده سازی می شود.

برگزاری نمایشگاهی از محصولات منتشرشده پیرامون 15خرداد، از 12 تا 15 خرداد

 اصغریان تصریح کرد: از 12 تا 15 خرداد، نمایشگاه بزرگی در حرم مطهر با همکاری دستگاه هایی مانند موسسه تنظیم و نشر آثار امام، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و ناشرانی که در طول سال های گذشته، تولیداتی از آثار و تالیفات حضرت امام(س) را منتشر کرده اند، برگزار می شود. محصولاتی که تا کنون پیرامون نهضت 15 خرداد منتشر شده است، در این نمایشگاه عرضه خواهد شد. به احتمال قوی کنسرتی از اشعار و غزلیات حضرت امام، با همکاری معاونت هنری وزارت ارشاد، همزمان با  مبعث رسول گرامی اسلام(ص) در تالار وحدت برگزار می شود.

او در توضیح مجموعه محصولات تولید شده برای عرضه در مراسم سال جاری ارتحال حضرت امام، گفت: نه ویژه نامه برای مخاطبان مختلف سنی و صنفی پیش بینی شده است تا بتوان آرا و افکار حضرت امام در حوزه های مختلف را برای همه عزیزانی که در روز 14 خرداد در این مراسم ملی حاضر می شوند، بازخوانی کرد. موضوعات پنجاهمین سالگرد نهضت 15خرداد، اقتصاد مقاومتی، انتخابات در اندیشه و آثار حضرت امام و سبک زندگانی حضرت امام در قالب نشریاتی در کنار نشریات کودک و نوجوان و دانشگاه و ویژه نامه اماکن منتسب به حضرت امام در تیراژ قابل توجهی آماده سازی شده و در آن روز عرضه می شود.

او افزود: حدود ده مورد از تالیفات موضوعی حضرت امام(س) برای عرضه در مراسم 14 خرداد برای شرکت کنندگان داخل و میهمانان خارجی از سایر کشورهای اسلامی عرضه می شود. شش لوح فشرده از مجموع آثار، دیوان، وصیت نامه، دو کلیپ از سیر زندگی حضرت امام و یک DVD از مجموعه اشعاری که تاکنون هنرمندان پرافتخار جامعه از اشعار و ادبیات حضرت امام خوانده اند، ارائه می شود. دوره نمایشگاهی «شکوه شمس» که سیر زندگانی حضرت امام  از تولد تا ارتحال است، برای نمایشگاه های سراسر کشور آماده شده است.

معاون فرهنگی ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) با بیان اینکه مستند 5 قسمتی «عشق مرز نمی شناسد»، در رابطه با مهمانان و نخبگان خارجی برای عرضه آماده سازی شده است، توضیح داد: این مستندها از میهمانان حاضر در مراسم سال گذشته تهیه شده است که اهداف، برنامه ها، نگاه و درک آنها از امام، زندگی و سلوک ایشان را در قالب 5 مستند 30 دقیقه ای نشان می دهد که پخش خواهد شد. یک مستند 80 دقیقه ای از فعالیت های ستاد در سال گذشته نیز آماده سازی شده و عرضه می شود.

او با تقاضای حمایتی جدی و همه جانبه از مجموعه فعالیت های فرهنگی که در سایر دستگاه ها در حال آماده یا برنامه ریزی شدن است، بیان کرد: از جمله این موارد، سومین جشنواره عکس «دل و دیده» است که با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران و خانه هنرمندان برگزار می شود و برای سومین بار از همه هنرمندان به ویژه عکاسان دعوت کرده است، تا 5خرداد، آنچه از امام، آثار و مناسبت های مربوط به ایشان، در طول این سی و چند سال بعد از انقلاب عکاسی یا طراحی کرده اند، بفرستند. این آثار تا پیش از 14 خرداد داوری شده و برگزیده این کتاب ها و آثار ارسالی در قالب «کتاب عکس دل و دیده» منتشر خواهد شد.

اصغریان، مطالب گفته شده را ورود مختصری به برنامه ریزی های موجود در زمینه فرهنگی مراسم ارتحال حضرت امام دانست و افزود: امیدواریم با همیاری سایر علاقه مندان به حوزه فرهنگ و هنر و اندیشه های امام(س)، بتوانیم گوشه ای از دین سنگین خود نسبت به آثار، اندیشه و میراث گرانقدر امام ادا کنیم.

. انتهای پیام /*