پرتال امام خمینی(س): یادداشت۲۵۹/ علیرضا بروجردی

 گرچه برخورد عداوت آمیز و غیر متعهدانه خبرگزاری رسا نسبت به موسسه تنظیم و نشر آثار، آستان مقدس و بیت امام راحل (سلام الله علیه)، موضوع جدیدی نیست؛ اما در روزهایی که مخالفان ریشه دار اندیشه های امام و مطرودان نظام اسلامی در پی مناقشه در نامه عذر خواهی آیت الله آذری قمی از رهبر معظم انقلاب که با همت موسسه تنظیم و نشر آثار امام به بحث داغ رسانه ها مبدّل گردیده، مشغول هجمه به میراث امام راحل (س) هستند؛ درج یادداشت اعجاب انگیز (دشمن شناسی؛ عنصر فراموش شده متولیان موسسه نشر آثار امام) در خبرگزاری یاد شده چگونه قابل هضم می باشد؟

 آیا نسبت به رنجنامه مرحوم یادگار امام، کوتاهی شده است؟

در این یادداشت می خوانیم: (مراودات عناصر وابسته بیت آقای منتظری مانند سید هادی هاشمی با حجت الاسلام سید حسن خمینی باعث رودربایستی متولیان موسسه نشر آثار امام درباره ترویج و تبیین رنجنامه شده است) و ادعا شده که موسسه نسبت به چاپ و ترویج رنجنامه مرحوم یادگار امام، حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی (ره) کوتاهی نموده است.  

این ادعا در صورتی طرح گردیده که کتاب (مجموعه آثار یادگار امام (ره)) در دو جلد با مقدمه تولیت موسسه، آیت الله سید حسن خمینی توسط موسسه نشر آثار امام به زیور طبع آراسته شده و چند بار نیز تجدید چاپ گردیده است که در جلد اول آن از صفحات ۱۴۲ تا ۲۶۱ به تفصیل به (متن رنجنامه، اسناد و مدارک، ضمایم، نامه مهدی هاشمی به آیت الله منتظری، نامه مهدی هاشمی به سید هادی هاشمی، اسناد نامه ها و نامه مهدی هاشمی در آخرین لحظات حیات) پرداخته است و کماکان در کنار دیگر منشورات این موسسه عرضه می گردد.

 امانتداری و تلاش مستمر برای حفظ میراث امام امت (س)

تلاش های موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) در حفظ، نگهداری، انتشار، تحقیق و پژوهش آثار، مواضع و دیدگاههای بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی (بدون در نظر گرفتن هیچ گونه گرایشات سیاسی)؛ بر کارشناسان منصف پوشیده نیست.

در خصوص مسائل مرتبط با قائم مقام معزول رهبری، از تلاش هایی که این مجموعه با مسئولیت پذیری نسبت به آراء و اندیشه های مبارک حضرت امام (س) انجام داده؛ می توان به اطلاعیه قائم مقام وقت موسسه تنظیم و نشر آثار امام به تاریخ (۱۳۹۷/۱۱/۲۹) درباره اصالت نام های حضرت امام (س) در خصوص مرحوم آیت الله منتظری و نهضت آزادی اشاره نمود.

داستان از این قرار است که یادگار گرامی امام، آیت الله سید حسن خمینی به جهت محروم نماندن آیندگان از حقیقت امر، طی نامه هایی جداگانه در سال ۷۹ و ۸۰ به حاضران جلسه شامگاه ۶ فروردین ۱۳۶۸ در محضر امام (س) که اعضای هیأت رئیسه وقت مجلس خبرگان رهبری نیز بودند؛ از حضور حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)، مرحوم آیت الله مشکینی (ره) و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) درخواست می کنند تا شهادت نامه هایی مکتوب از آنچه در جلسه یاد شده دیده و شنیده اند صادر نمایند؛ و این شهادت نامه ها که در پاسخ به درخواست حاج حسن آقا، یادگار امام، صادر گردیده به انضمام اظهارات شفاهی مرحوم آیت الله امینی (ره) در گفتگو با مجله پاسدار اسلام؛ توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام (س) برای اولین بار منتشر گردید و در (پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران) با عنوان « اسنادِ اصالت دو نامه امام خمینی (س) در خصوص آیت الله منتظری و نهضت آزادی) انتشار یافت.

 حمله اپوزیسیون ضد انقلاب به یادگار امام و موسسه

جالب تر آن است که ظاهراً خبرگزاری رسا اطلاع ندارد نمونه ای دیگر از تلاش وافر موسسه تنظیم و نشر آثار امام در مورد یاد شده، چاپ کتابی به نام (روشن بینی امام خمینی (ره) در نامه ۱۳۶۸/۰۱/۰۶ به قلم آیت الله محمدی ری شهری در مرداد سال جاری است که با عنایت ویژه آیت الله سید حسن خمینی توسط چاپ و نشر عروج به زیور طبع آراسته گردید. این کتاب در سه بخش (ادله روشن بینی امام در نامه یاد شده)، (پاسخ به مهمترین اتهامات آقای منتظری به مجریان فرمان امام (س)) و (مهمترین اتهامات فرزند آقای منتظری به مجریان فرمان امام (س)) اختصاص دارد.

این اهتمام و روشنگری مجموعه موسسه و تولیت معظم در خصوص چاپ کتاب یاد شده که با هدف صیانت از اندیشه های الهی _ سیاسی معمار کبیر انقلاب صورت گرفت؛ آنقدر برای اپوزیسیون و ضد انقلاب گران آمده که آقای محسن کدیور در گفتگوی لایو اینستاگرامی خود که در روز یکشنبه شانزدهم آبان) با عنوان « آذری هرگز از رهبری عذرخواهی نکرد »، بازگو نمود:

(تأسف خودم را نمی توانم پنهان کنم که این کتاب توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر شده است. تولیت آنجا ادعای اعتدال و اصلاح طلبی دارد. اگر این کتاب توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی یا دفتر نشر آثار رهبری چاپ می شد، جای تعجب نبود؛ ولی چاپ این کتاب توسط موسسه یاد شده، صحه گذاشتن بر محتوای باطل آن است. در نتیجه ادعاهای تولیت موسسه مسموع نخواهد بود و خوب است اینها منتشر کردند تا آدم بفهمد پشت قضیه چه خبر است) !!

حال چگونه می توان حمله مقارن عناصر مطرود با یک خبرگزاری حوزوی که مدعی دفاع از ارزشها و آرمان انقلاب، امام و رهبری است، آن هم در یک موضوع مشترک را به یادگار و موسسه امام تحلیل نمود؟!!

 مؤمن به اندیشه و راه امام، همچون پدر

اما برای تصریح امانتداری و ایمان راسخ یادگار گرامی امام، آیت الله سید حسن خمینی نسبت به منظومه فکری بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی؛ یادآوری دو نکته در مسائل مرتبط با آیت الله منتظری خالی از لطف نیست.

الف) یادگار امام در واکنش به انتشار فایل صوتی مرحوم آیت الله منتظری در خصوص اعدام های سال ۶۷، در دیدار با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از محیط بانان کشور به تاریخ (۱۳۹۵/۰۵/۲۴) در حرم مطهر امام (س)، گفتند:

(جای سئوال دارد برخی از کسانی که این نقطه را هدف قرار می دهند به چه امیدی و با چه هدف، ملاک و تحلیلی یکی از عمیق ترین محورهای وحدت ملی « حضرت امام (س) « را هدف قرار می دهند؟ البته یقین دارم که از این کار بهره ای نمی برند، اما بازگو کردن سخنانی که دروغ بودنشان معلوم شده و بی اساس است، چه فایده ای دارد؟ این اولین بار نبوده و آخرین بار هم نخواهد بود و مانند همان کسانی که نسبت به علی (ع) بغض داشتند، کسانی نسبت به امام و انقلاب بغض دارند و تا آخر نیز خواهند داشت؛ اما خداوند آن محبت را در دلها قرار داده است. )

ب) حجت الاسلام احمد منتظری که همواره اصالت عزل نامه پدرش را زیر سئوال می برد، در برنامه (خشت خام (نوبت چهل و ششم)) در گفتگو با آقای حسین دهباشی می گوید:

(نامه ۱۳۶۸/۰۱۶ در سال هفتاد و شش به دستور حاج حسن آقا در صحیفه امام چاپ می شود. من در یک مصاحبه با پرتال امام (وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام) در مورد شخصیت حسن آقای خمینی در زمان کاندیداتوری ایشان برای خبرگان، گفتم: ایشان شخصیت بزرگواری است. حدیث داریم: آن کسی که عیب هایش قابل شمارش باشد، شخص بسیار خوبی است؛ چون اکثر افراد به قدری عیب دارند که عیوب شان قابل شمارش نیست. چیزی که ما از حسن آقا می دانیم آن است که نامه (۰۱۶) را که نباید پخش می شد، ایشان پخش کرد.)

 امانتداری و صداقت محوری، شرط لازمه یک خبرگزاری

حالا چگونه خبرگزاری رسا که « عدالت گرایی، راستگویی (قول سدید)، قانون گرایی، مسئولیت پذیری، مصونیت سازی» را (منشور اخلاقی) خود می داند، مکرر در مکرر من جمله در یادداشت اخیر مدعی می شود که حاج حسن آقا بصیرت پدر را در دفاع از امام ندارد؟ و چگونه آگاهان این خبرگزاری (!!) معتقدند یادگار امام بخاطر مراوده با وابستگان آیت الله منتظری نسبت به رنجنامه مرحوم حاج احمد آقا و قضایای عزل قائم مقام رهبری توسط امام رودربایستی می کند؟!!

انتظار می رود گردانندگان خبرگزاری رسا که (خود را موظف می دانند از نشر اطلاعاتی که شامل محتوای دروغ، شایعه پراکنی، تهمت، اهانت، غیبت، فحاشی، تمسخر، هجو، افشای سرّ و اضرار به غیر باشد، دوری کند و برای شنیدن واکنش کسانی که اخبار منفی درباره آنها تولید شده، گوش شنوا داشته و در صورت بروز خطا سریعاً برای رفع آن بکوشد)؛ به حقیقت ها بدون گرایش های سیاسی و عواطف جناحی بنگرند؛ شاید زین پس چند خبر درمیان، هجمه ای به میوه دل امام و فرزندان معنوی حضرت روح الله که خالصانه و صادقانه در خدمت اشاعه افکار، آراء و اهداف ایشان در مجموعه موسسه و آستان مقدس مشغول مجاهدت هستند، وارد نسازند.

 

 

. انتهای پیام /*