محمدعلی انصاری در مراسم رونمایی از لوح ثبت ملی مراسم معنوی ارتحال امام خمینی که در محل دفتر امام خمینی برگزار شد، اظهار داشت: به اذعان بسیاری از کارشناسان مراسم بزرگداشت امام یک مراسم منحصر بفرد و ویژه است که سالهاست با عظمت برگزار می شود و مراسمی مانند آن در کشورمان نمی توان پیدا کرد.

وی همچنین بر ضرورت توجه به تمام میراث معنوی امام و خصوصا حرم امام که سالانه میزبان هزاران تن از مردم و گردشگران است تأکید کرد.

به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،  در ادامه این مراسم، محمد شریف ملک زاده رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سخنانی، با تقدیر از منش اخلاقی، روحیه و تفکر یادگار امام به عنوان یک عامل درس اموز برای ملت ایران و مسئولان، خظاب به وی اظهار داشت: ما از اینکه شما این اندیشه و تفکر ناب را امام را حفظ کرده اید سپاسگزاری می کنیم.

وی در خصوص دلیل ثبت ملی مراسم بزرگداشت امام خمینی افزود: در تاریخ جمهوری اسلامی نمی توان هیچ مراسمی را با مراسم بزرگداشت امام مقایسه کرد. امام ماندگار ترین چهره جهان اسلام، ندا دهنده آزادگی و فریادکننده علیه ظالمان و ساده زیست ترین رهبر جهان و ثابت قدم ترین رهبر در آرمانها بودند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خبر داد: در روزهای آینده برای ثبت بین المللی مراسم بزرگداشت امام خمینی در سارمان ملل و یونسکو اقدام خواهیم کرد تا ان شاء الله دل مسلمانان جهان شاد شود.

ملک زاده همچنین گفت: سازمان به خاطر منش و روحیات بسیار خوب یادگار امام مراسم تجلیل از ایشان را برگزار می کند و ان شاء الله هر سال این مراسم برگزار شود.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به ایراد سخن پرداخت و اظهار داشت: ثبت مراسم سالگرد امام به عنوان میراث فرهنگی مردم ایران، ان شاء الله زمینه بقاء و استمرار این مراسم در جان و روح مردم خواهد بود. در واقع میراث معنوی در قالب روح میراث های مادی قرار می گیرد و اگر هزاران ساختمان هم باشد، آنچه آنها را ایرانی می کند روح ایرانی است. کالبد میراث مادی اگر تهی شود هویت را با خود به همراه نخواهد داشت.

وی با اشاره به ثبت ملی مراسم نوروز و عاشورا افزود: در حقیقت این اقدام پاسداشت این روح در کالبد جامعه ایران است؛ انسانها و مردم عبور می کنند و دوره ها می گذرند. اما اگر میراث معنوی را بتوانیم از نسلی به نسل دیگر و از جانی به جان دیگر منتقل کنیم می توان مطمئن بود که آینده خوب خواهد بود و فرزندان ما با آن فرهنگ زندگی خواهند کرد.

یادگار امام تأکید کرد: باید تلاش کنیم میراث گذشتگان را منتقل، توسعه و تلطیف کنیم و در اختیار آیندگان قرار دهیم تا آنها نیز این میراث را تا قرن ها نگه دارند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که این مراسم زمینه تکمیل مراسم بزرگداشت امام و مراسم مشابه آن را فراهم کند.

 

. انتهای پیام /*