در سالروز پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط جمهوری اسلامی ایران، سر تعظیم در برابر همه ایثارگران آن سال‌ها و خانواده‌هایشان فرود می‌آوریم و این فراز از پیام تاریخی امام خمینی(س) را یادآور می‌شویم که: «من در میان شما باشم و یا نباشم، به همه شما وصیت و سفارش می‌کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد. نگذارید پیشکسوتانِ شهادت و خون در پیچ و خم زندگى روزمره خود به فراموشى سپرده شوند.» (صحیفه امام، ج 21، ص 93)

ملت بزرگ ایران پس از هشت سال دفاع از میهن و ناموس خود با تصمیم تاریخی رهبر بزرگش در ۲۷ تیر ماه ۱۳۶۷ صحنه‌ا‌ی دیگر ا‌ز ولا‌یت‌پذیری را به جهانیان نشان داد و برگ زرینی دیگر از ایمانش به خمینی بزرگ را در تاریخ به ثبت رسانید. 
امام خمینی(س) که تا آن زمان معتقد به دفاع همه جانبه از ایران و انقلاب و مقابله با تهاجم ارتش بعث ـ که کشورهای استکباری را پشت سر خود داشت ـ بود، در این روز با حکمت و تدبیری که سرلوحه اعمال ایشان بود، توانست هر گونه بهانه‌جویی را از دشمنان بگیرد؛ دشمنانی که به نابودی انقلاب و سرنگونی نظام جمهور‌ی اسلامی به قیمت به آتش کشیدن ‌سرزمینمان مصمم شده بودند، با پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط جمهوری اسلامی ایران، نقشه‌شان را نقش بر آب دیدند و بار دیگر مقهور تصمیمات الهی روح خدا شدند.
امام خمینی(س) که همواره با مردم ایران که تمامی آنان را عزیزان و فرزندان خود می‌دانست و به خدمتگزاری آنان افتخار می‌کرد، باز هم با صداقت سخن گفتند و فرمودند:
«با توجه به نظر تمامی کار‌شناسان سیاسى و نظامى سطح بالاى کشور، که من به تعهد و دلسوزى و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش‌بس موافقت نمودم‌ و در مقطع کنونى آن را به مصلحت انقلاب و نظام مى‏ دانم.»(صحیفه امام، ج 21، ص 93)

آن رهبر عزیز درباره انگیزه خویش از این تصمیم تاریخی یادآور شدند:

«خدا مى ‏داند که اگر نبود انگیزه‏اى که همه ما و عزت و اعتبار ما باید در مسیر مصلحت اسلام و مسلمین قربانى شود، هرگز راضى به این عمل نمى‏ بودم و مرگ و شهادت برایم گوارا‌تر بود. اما چاره چیست که همه باید به رضایت حق تعالى گردن نهیم‌ و مسلّم ملت قهرمان و دلاور ایران نیز چنین بوده و خواهد بود. »(صحیفه امام، ج 21، ص 92)

و باز هم این گونه رضای الهی را بالا‌تر و مهم‌تر از همه چیز برمی‌شمرد:
«شما مى‏ دانید که من با شما پیمان بسته بودم که تا آخرین قطره خون و آخرین نفس بجنگم؛ اما تصمیم امروز فقط براى تشخیص مصلحت بود و تنها به امید رحمت و رضاى او از هر آنچه گفتم گذشتم و اگر آبرویى داشته ‏ام با خدا معامله کرده ‏ام.»(صحیفه امام، ج 21، ص 95)
حضرت آیت الله خامنه‌ای که در آن دوران رییس جمهور بودند، در نخستین خطبه نماز جمعه پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ فرمودند:
«مسأله قبول قطعنامه، یکی از پدیده‌های بسیار مهم تاریخ انقلاب است،چه قبول قطعنامه به آتش بس و خاتمه جنگ منتهی بشود و چه با خباثت دشمن بهانه‌گری و جنگ افروزی او به اتمام جنگ منتهی نشود.»
در‌باره مصلحت پذیرش این قطعنامه نیز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اظهار داشتند:
«مسئولین نظام تشخیص دادند و امام بزرگوار بر این تشخیص صحه گذاشتند که امروز قبول قطعنامه به صلاح اسلام و انقلاب و کشور است.» 
در این میان مردم مقاوم و شهید پرور ایران اسلامی که در راه دفاع از خاک و ناموس و وطن و انقلاب و نظام نوپای خویش از هیچ فداکاری‌‌ دریغ نکرده بودند و لحظه‌ای به راه روشن و نورانی‌‌ که رهبر عزیزشان به آنان نشان داده بود، تردید نکردند و در طول سال‌های دفاع مقدس با تقدیم ده‌ها هزار شهید و جانباز و آزاده و مقاومت در روز‌ها و شبهای پر از خطر و وحشت ایمان خویش را اثبات کرده بودند، بار دیگر با اعتماد و اعتقادی که به حکمت و درایت امام خمینی داشتند و به رغم تمام آرمان‌ها و آرزوهایی که در طول جنگ تحمیلی برای خویش تصور کرده بودند، بدون هیچ تردید و تأملی به این تصمیم احترام گذاشته و سر بر فرمان تاریخی ولی فقیه خویش نهادند. آن‌ها به پیروی از پیر و مرادشان، بغض خویش را فرو خوردند و جام زهر قبول قطعنامه ۵۹۸ را سر کشیدند و این نشانه بصیرت و زمان‌سنجی آنان بود و نتیجه آن که آن روز نیز با بردباری و صبر، دشمنان انقلاب را نومید و شگفت زده کردند.

در این باره مقام معظم رهبری فرمودند:
یکی از نکات زیبایی که آشکار شد اتحاد و پیوند مستحکم بین مردم و امام بود. به مجرد این که معلوم شد، رضایت امام و تصمیم امام پای این قضیه است ناگهان همین ملتی که مشت‌ها را گره کرده بودند و فریاد جنگ سر می‌دادند، گفتند که اماما «پیامت را شنیدیم و ما تسلیم پیام تو هستیم» این اطاعت و انقیاد است. آن هم امتی بیدار، ملتی که بزرگ و کوچک آن سیاسی هستند.
در همین خطبه آیت‌الله خامنه‌ای،‌ این تصمیم را نشانه شجاعت روحی و صلابت معنوی امام خمینی دانسته و تأکید فرمودند:

به هر حال این حرکت یکی از مهم‌ترین حوادث و مهم‌ترین حرکات و مهم‌ترین آزمایش‌ها در تاریخ انقلاب ما بود، خیلی چیز‌ها را و خیلی حقایق زیبا را از انقلاب ما آشکار کرد. چیزهایی که اگر این تجربه‌ها پیش نیابد به این روشنی دیده نخواهد شد. شجاعت رهبری کشور و انقلاب را، آن قدرت و صلابت معنوی و شجاعت روحی و اخلاقی که در یک لحظه یک موضعی را به خاطر مصلحت و اسلام و مسلمین اتخاذ می‌کند و اعلام می‌کند که دنیا در مقابل این موضع‌گیری متحیر می‌ماند. این شجاعت از شجاعت در جنگ بالا‌تر است. این شجاعت اخلاقی و روحی است که کمتر کسی از بزرگان عالم این قدر توانسته است آن را در اعمال و رفتار خود نشان بدهد.
به هر حال، قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران پذیرفته شد و انقلاب اسلامی و نظام جمهور‌ی اسلامی با حکمت و هوشمندی امام خمینی(س) در مسیری قرار گرفت که دشمنان را ناامید و دوستان انقلاب را امیدوار کرد، چرا که کید دشمنان قسم خورده دشمن را بر‌ملا و چهره کریه آنان را افشا ساخت. امروز ایران اسلامی روز به روز بالنده‌تر و رشید‌تر از گذشته می‌شود و عطر معنویت و روحانیت و ایمان و همتی که در تک تک ایرانیان غیرتمند و هوشیار است، جهان را معطر کرده است. چیزی که دشمنان نتوانستند از انتشار این رایحه دل انگیز جلوگیری کنند.
در سالروز قبول قطعنامه ۵۹۸ توسط جمهوری اسلامی ایران بر ارواح شهیدان هشت سال دفاع مقدس درود می‌فرستیم و سر تعظیم در برابر تمامی ایثارگران آن سال‌ها و خانواده‌هایشان فرود می‌آوریم و این فراز از پیام تاریخی امام خمینی(س) را یاد‌آور می‌شویم که:
«من در میان شما باشم یا نباشم، به همه شما وصیت و سفارش مى‏ کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد. نگذارید پیشکسوتانِ شهادت و خون در پیچ و خم زندگى روزمره خود به فراموشى سپرده شوند.»(صحیفه امام، ج 21، ص 93)

منبع: تابناک

. انتهای پیام /*