جمله جنگ، جنگ است و عزت و شرف ما در گرو این جنگ است خطاب به چه قشری بیان شد؟!

اقشار مختلف کشور در ایران  نقش مهمی در پیشبرد جنگ داشتند. در ادامه اعلام آمادگی اقوام و علمای مذاهب مختلف برای حضور هرچه گسترده تر در جنگ تحمیلی و مبارزه با ظلم، حضرت امام در تاریخ 5 مهر 1359  در پیامی مهم به علما و مشایخ اهل سنت در باره  آماده‏ سازی مردم براى نبرد اینگونه فرمود:  

انسجام بی سابقه در تاریخ ایران

«...تلگرافات حضرات آقایان محترم واصل گردید. اظهار آمادگى و پشتیبانی هاى بی دریغى که از سوى تمام اقشار مختلف و بخصوص آقایان علماى اعلام- دامت برکاتهم- مى‏شود، پشتوانه عظیمى براى سربازان و مجاهدان عزیزى است که در سنگرهاى جنگ، عرصه را بر دشمنان اسلام تنگ کرده‏ اند و با رشادتهاى اعجاب‏ انگیز خود، تاریخ سربازان از جان گذشته صدر اسلام را مجسم ساخته‏ اند و پیروزى کامل را در تمام جبهه‏ هاى جنگ، بر ضد دشمنان و ابرقدرتهاى شرق و غرب نوید مى‏دهند و این وحدت و انسجامى که امروز بین ملت دلیر و ارتش و سپاه شجاع دیده مى‏شود، در تاریخ ایران و جهان بى‏ سابقه است».

میهن از جان عزیزتر ما

حضرات آقایان! در هر نقطه که هستند مردم را براى جنگ و درگیرى با امریکا و اذناب خونخوارش چون عراق آماده کنند که جنگ، جنگ است و عزت و شرف میهن و دین ما در گرو همین مبارزات است، و میهن از جان عزیزتر ما، امروز منتظر است تا یکایک فرزندان خود را براى نبرد با باطل مهیا سازد. ما براى میهن عزیزمان تا شهادت یکایک سلحشوران ایرانى مبارزه مى‏ کنیم و پیروزى ما حتمى است.

خطاب به عشایر عزیز

امروز، روزى است که تمام مردم باید از شهرهاى خود دفاع کنند و به شهرهاى جنگزده کمک نمایند. امروز، روزى است که بر تمام ملت واجب است با سربازان و پاسداران اسلام و ایران همکارى لازم و نزدیک داشته باشند. امروز، روزى است که‏ عشایر عزیز و غیور ما از مرزهاى کشورشان باید دفاع نمایند. امروز، روزى است که ملت ما باید دست در دست سپاه و ارتش نجیب و دلیر گذاشته و به دشمنان بفهمانند که بر فرض محال اگر وارد شهرى شدند، تازه با مردمى مسلح و جنگجو مواجه خواهند شد که از وَجَب به وَجَب شهرشان دفاع مى‏نمایند. امروز، روزى است که روحانیون ما در شهرها باید روح شهامت و شجاعت و شهادت را در کالبد مردم ما بدمند که بحمد اللَّه دمیده شده است.

روز اتحاد و یگانگی

 امروز، روز اتحاد و یگانگى است و این هم از الطاف بزرگ و تأییدات الهى است که درست بر خلاف تصور و خواست فتنه‏ انگیزان و جنگ‏ افروزان، همه توطئه‏ ها و جنگها، به اتحاد و یکپارچگى ملت بیدار و زنده ما در برابر قدرتها مى‏انجامد، و ان شاء اللَّه تعالى براى همیشه فکر تجاوز و سرکوبى انقلاب عظیم اسلامى ما را از سر این کوته ‏فکران و خیره ‏سران بیرون خواهد برد.

منبع: صحیفه امام، ج‏13، ص:245

جنگ و دفاع در اندیشه امام

دفاع مقدس

حقوق جنگ و صلح


. انتهای پیام /*