در روز  ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۵۸ بنیانگذار جمهوری اسلامی طی حکمی به آقای کروبی تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی‏ را با وظایف و اولویت های مشخص خواستار شدند. امام در این حکم بر فراهم کردن رفاه اقتصادی، تحصیلی، شغلی و... را برای خانواده های شهدا و جانبازان تاکید کردند. متن حکم به این شرح است:

 

 

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ مهدی کروبی- ایّده اللَّه تعالی‏

ملت شریف ایران می‏داند که نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی مرهون فداکاری قشرهای مختلف ملت است که در صف اول باید شهدای انقلاب- رحمة اللَّه علیهم- و کسانی که در این راه معلول و آسیب دیده شده‏اند، محسوب داشت. لهذا باید رسیدگی کامل به خاندان شهدا و آسیب دیدگان و معلولین در این راه، چه در حال انقلاب و چه قبل و بعد از آن به نحو احسن و با مراعات احترام آنان بشود.

لهذا لازم است سازمانی به سرپرستی جنابعالی و هیأتی از معتمدین متدین و آگاه و آشنا بدین گونه امور، برای این مقصد مهم تأسیس شود که با اجرای طرحهای مفید آن، ملت و دولت انقلابی، دیْن خود را در مقابل این گروه فداکار در راه انقلاب اسلامی ادا نمایند، شورای انقلاب موظف است برای این شروع مهم، بودجه کافی تصویب نماید و در اجرای آن سرعت عمل به خرج دهد و دولت و متصدیان امور، موظف هستند مواد زیر را مورد تصویب و اجرای سریع قرار دهند:

۱- اولویت فرهنگی: یعنی در مدارس و دانشگاه با تسهیلات مقتضی وارد شوند.

۲- اولویت اقتصادی: یعنی مسکن، زمین، وسائل زندگی و سایر ما یحتاج زندگی برای آنان تهیه گردد.

۳- اولویت در استخدام: یعنی خانواده شهدا و معلولین در استخدام دولت اولویت داشته و آنان که قدرت خدمت دارند به استخدام دولت درآیند.

۴- کارت مجانی برای سوار شدن آنان در اتوبوسهای دولتی داخل شهرها تهیه گردد.

۵- کارت نیمه بها برای استفاده از وسائل نقلیه بین شهری مثل قطار و هواپیما و غیره.

۶- تشکیل دفترچه مخصوص برای قدرت خرید از تعاونیهای دولتی.

۷- بیمه درمانی و استفاده از کارت ویژه خرید دارو.

۸- قرار دادن حقوق رسمی برای معلولین که قدرت کار ندارند و خانواده شهدا بالنسبه به افراد آن خانواده.

۹- ایجاد برنامه‏هایی در رادیو به عنوان معلولین و خانواده شهدا.

۱۰- سازمان موظف است بدون فوت وقت، معلولین و آسیب دیدگانی که احتیاج به معالجه دارند تحت علاج قرار دهد و در صورتی که با تصدیق طبیب لازم است برای معالجه به خارج کشور بروند، اسباب مسافرت و مخارج معالجه آنان را فراهم نماید.

ضمناً متذکر می‏شود که اگر سازمان در موارد مرقومه به اشکالی برخورد نمود و یا از طرف بعضی متصدیان اهمالی شد، این جانب را مطلع نمایند تا در رفع آن به طور مقتضی عمل نمایم.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

 

منبع: صحیفه امام، ج‏۱۲، ص: ۱۸۵ و ۱۸۶

. انتهای پیام /*