به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از تسنیم، آیت‌الله سبحانی که در درس خارج فقه و اصول خود در مسجد اعظم قم سخن می‌گفت، با اشاره به قرائت‌های مختلفی از قرآن وجود دارد، اظهار کرد: 7 قرائت مشهور وجود دارد که 3 مورد آنها غیر مشهور و بقیه شاذ هستند که البته تمام این قرائت‌ها به قرن دوم هجری متعلق هستند و به زمان پیامبر(ص) تعلق ندارند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: بین علما بر سر این که براساس این قرائت‌ها می‌توان نماز خواند یا نه، اختلاف وجود دارد. برخی مانند مرحوم علامه می‌فرمایند که با 7 قرائت مشکلی برای نماز نیست، برخی مانند شهید اول فقط 3 قرائت مشهور را معتبر می‌دارند و سید طباطبایی عروه نیز می‌گوید قرآن نماز با قرائت صحیح عربی صحیح است.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: امام خمینی(س) قرآن را با قرائت فعلی صحیح می‌دانست و بقیه قرائت‌ها را محل شک دانسته‌اند و جای بحث بین فقها برای این مسئله همچنان باز است، البته نمی‌توان قرائت‌های مختلف ر ا نبی مکرم اسلام(ص) نسبت داد زیرا اختلاف در قرائت پس از رحلت ایشان آغاز شد و ائمه اطهار نیز به این اختلافات خوشبین نبوده‌اند چنان که در کلام امام صادق(ع) آمده است.

آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: در زمان نزول قرآن برخی از اصحاب به نگارش قرآن اشتغال داشتند و اینکه می‌گویند در زمان خلفای دوم یا سوم به جمع آوری قرآن پرداختند، افسانه‌ای بیش نیست.

مرجع تقلید شعیان افزود: قرائت‌های گوناگونی در مناطق مختلف به وجود آمد، به علت عدم دقت لازم در نگارش و صحیح ننوشتن حرکات و حروف بود و به همین دلیل، در زمان خلیفه سوم، تمام قرآن‌ها را سوزاندند و شش قرائت براساس قرائت قریش به همه مناطق فرستاده شده که این کار به نظر می‌رسد مورد تایید امام علی(ع) نیز بوده البته در آن زمان هم دقت لازم صورت نگرفته است.

آیت الله سبحانی تصریح کرد: قرآن یکی بوده و خدای واحد آن را بر قلب پیامبر(ص) نازل کرده است و اختلافات به دلیل لهجه‌های گوناگون اعراب است.

. انتهای پیام /*