به گزارش پرتال امام خمینی(س)، مرجع تقلید و مفسر برجسته قرآن کریم امروز در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تسلیت ایام سالگرد ارتحال حضرت امام راحل و گرامیداشت واقعه 15 خرداد اظهار کرد: اگر با دیده انصاف نگاه کنیم، می بینیم که انقلاب اسلامی در نوع خود کم نظیر و یا بی نظیر بود زیرا مرحله جدی انقلاب از دوازدهم بهمن شروع شد و در عرض 10 روز همه چیز تمام شد.

او ادامه داد: در این ایام در کنار مدح و تمجید صفات برجسته حضرت امام(س) باید درباره عوامل این پیروزی کم نظیر و یا بی نظیر مقداری فکر و تامل کرد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی عوامل مختلفی دارد، به سه عامل مهم آن اشاره کرد و گفت: نخستین عامل وحدت، رهبری بود، در این انقلاب همه زیر یک پرچم جمع شدند، مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی و حتی اقلیت های مذهبی زیر یک پرچم جمع شدند در حالی که انقلاب های واقع شده در کشورهای اسلامی به دلیل عدم وحدت رهبری هنوز دچار مشکل است و معلوم نیست تا کی مشکلشان حل شود.

او تصریح کرد: امام(س) مشورت می کرد و هیات مشورتی قوی متشکل از افرادی همچون شهید مطهری ها، شهید بهشتی ها و امثال این بزرگواران داشتند، اما در تصمیمی که می گرفت قاطع بود، وقتی گفت شاه باید برود، هرچه آمدند و گفتند شاه می خواهد اختیارات خود را به شما بدهد و کنار برود اما ایشان تاکید کرد شاه باید برود و روی آن ایستاد و انجام شد.

این مرجع تقلید افزود: حضرت امام وقتی گفت جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر، روی آن ایستاد؛ هرچه گفتند برای اینکه دنیا بپسندد بگوئید جمهوری دمکراتیک اسلامی، فرمود فقط جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد. این درس بزرگی است که تزلزل و این طرف رفتن و آن طرف رفتن باعث پیشرفت نمی شود.

او سومین عامل در پیروزی انقلاب اسلامی را استفاده امام راحل از نیروی مذهب دانست و گفت: امام خمینی(س) برای اسلام و برنامه های اسلامی دل می سوزاند و برای فروع و اصول آن دلسوزی می کرد. وقتی آن فرد نادان به قرآن اهانت کرد و آیات شیطانی نوشت، ایشان آن حکم معروف را داد و از هیچ چیز هم نهراسید.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: تمام جانفشانی ها و ایثار و مجاهدت ها چه در انقلاب و چه در هشت سال جنگ تحمیلی بر اساس اعتقادات و قرائت زیارت عاشورا و ادعیه در جبهه ها بود. همان گونه که علت محدثه انقلاب همین ارزش ها بود، علت مبقیه نیز باید باشد. امروز نیز هم باید زیر یک پرچم جمع شویم، باید در برابر دشمنان قاطع و محکم باشیم تا گمان نکند ما آماده تسلیم شدیم و دیگر آنکه اجازه ندهیم پایه های مذهب در جامعه تضعیف شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی، ایران در دنیا دارای عظمت و موقعیت برجسته ای شده است، گفت: امروز ایران در تمام مسایل منطقه نقش آفرینی می کند و همین مسئله دل مشغولی دشمنان شده است.

او بیان کرد: در مقابل غرب و شرق ایستادن کاری شوخی نبود و بر خلاف محاسبات سیاسی دنیا بود؛ بنابراین باید سعی کنیم اصول قیام حضرت امام را حفظ کرده، زیر یک پرچم باشیم و قاطعیت داشته باشیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: همزمان با ایام سالگرد حضرت امام، مردم از گوشه و کنار و مناطق مختلف عازم مرقد مطهر رهبر کبیر انقلاب هستند؛ البته شبکه های ضد انقلاب فحاشی و بدگویی می کنند اما تاکنون به جایی نرسیده اند و آنها خودشان را رسوا می کنند.

منبع: شفقنا

. انتهای پیام /*