پرتال امام خمینی:‌امام خمینی چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در روز 28 خرداد سال 1358، در پیامی به والری ژیسکار دستن رئیس جمهور فرانسه در کنار تشکر از وی بابت مدت اقامتشان در این کشور، از دخالت برخی محافل فرانسوی در امور داخلی ایران انتقاد کرده و فرمودند: «روابطی که ما را به فرانسه پیوند می دهد همواره بر مبنای اخلاقی و تمدن های ما و احترام متقابل پایه گذاری شده است. بنابراین تعجب کردم وقتی دریافتم بعضی از محافل فرانسوی برای محکومیت جنایتکاران، غارتگران و فاسدان رژیم منحله گذشته که مرتکب جنایات عظیمی نسبت به مردم کشور شدند و طبق اصول اسلامی و قرآن مجید مقصر شناخته و محاکمه شدند، دخالت می کنند». 

 متن کامل پیام امام در ادامه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم‏

جناب آقای رئیس جمهور

برای پذیرایی و مهمان‏ نوازی که در مدت اقامت در فرانسه از من به عمل آوردید تشکر می‏ کنم. از کشور شما بود که من توانستم ندای حق و حقیقت را به ملت ستمدیده ایران برسانم و انقلاب استثنایی ایران را رهبری کنم؛ انقلابی که سالهای متمادی در حال تکوین بود و دلیل نُضْج آن، فساد و ظلمتی بود که در تمام کشور حکمفرما، و علت اصلی آن وجود سلطنتی بود که از خارج حمایت می‏ شد.

روابطی که ما را به فرانسه پیوند می ‏دهد همواره بر مبنای اخلاقی و تمدن های ما و احترام متقابل پایه گذاری شده است. بنا بر این تعجب کردم وقتی دریافتم بعضی از محافل فرانسوی برای محکومیت جنایتکاران، غارتگران، و فاسدان رژیم منحلّه گذشته، که مرتکب جنایات عظیمی نسبت به مردم کشور شدند، و طبق اصول اسلامی و قرآن مجید مقصر شناخته و محاکمه شدند، دخالت می ‏کنند. آنان باید احساس همدردی و توجه بیشتری نسبت به انقلاب ما از خود نشان دهند؛ انقلابی که ما را از یوغ امپریالیسم و ستم پادشاهی مستبد- که جنون عظمت و خود بزرگ ‏بینی داشت - رها کرد. این قادر متعال است که به ما کمک کرد و ما را از چنگال عامل بدبختیها و نابسامانیها رهایی بخشید. ما دست شما را می‏فشاریم، و امیدواریم که روابط دوستی ‏مان بیش از پیش توسعه یابد و استحکام یابد. آقای رئیس جمهوری خواهشمندم مراتب حق شناسی من و آرزوهای مرا برای سعادت ملت فرانسه بپذیرید. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

روح الله الموسوی الخمینی‏

(صحیفه امام؛ ج ‏8، ص 196)                    

 

. انتهای پیام /*