پرتال امام خمینی(س): بزرگترین وصیت حضرت امام خمینی(س) -به زعم خود ایشان- مطابق مطلب مندرج در نامه اخلاقی عرفانی به فرزندش مرحوم سید احمد(ره) مربوط به مسائل خانوادگی و سفارش مادر به عنوان  مهمترین و مؤثر ترین عضو خانواده، مطلبی است که تحت عنوان "درسی از امام خمینی" و به مناسبت پانزدهم ماه رمضان سالروز ازدواج  و شروع زندگی  مشترک حضرت امام(س) با همسرشان، تقدیم می شود. زندگی نمونه ای بر اساس معیارهای اسلامی و آمیخته با درک کرامت انسانی یکدیگر و احترام متقابل، قدر شناسی، ابراز همیشگی محبت و علاقه، داشتن زبان شکر و سپاس، دیدن زحمات همدیگر و کمک و همکاری و اتخاذ روش های گفتاری و رفتاری مطابق شأن انسانی طرف مقابل و سرجمع روابطی که باعث می شود زن و مرد در زندگی برای همدیگر زندگی و تلاش کنند و محیطی پر از صفا و صمیمیت بیافرینند. و چنین است که بزرگترین رنج ها و سختی ها یا به چشم نمی آید و یا با شیرینی تحمل پذیر می شود  و آن چه حاصل می شود زیبائی ها و برکات است که در این خانواده شریف شاهد آن هستیم. 
مطلب زیر هرچند بازتاب پرتوی از تعلیمات اسلامی است که بر خامه پیر جماران جاری شده و همه ارزش‌های بر شمرده در بالا را تعریف می کند اما گویای واقع بینی و در کنار آن ابراز محبت و قدر شناسی  فوق تصور حضرت امام خمینی(س) نسبت به همسر و همراهشان در زندگی است و ان شاءالله  که مورد تأسی و درس آموزی واقع شود و منشأ خیرها و برکات متعدد قرار بگیرد.

«بزرگ ترین وصیّت من به تو فرزند عزیز، سفارش مادر بسیار وفادار تو است. حقوق بسیار مادرها را نمى‏ توان شمرد و نمى ‏توان به حق ادا کرد. یک شبِ مادر نسبت به فرزندش از سال‏ها عمر پدر متعهد ارزنده ‏تر است. تجسّم عطوفت و رحمت در دیدگان نورانى مادر، بارقه رحمت و عطوفت ربّ العالمین است. خداوند تبارک و تعالى قلب و جان مادران را با نور رحمت ربوبیّت خود آمیخته آن گونه که وصف آن را کس نتوان کرد و به شناخت کسى جز مادران درنیاید و این رحمت لا یزال است که مادران را تحمّلى چون عرش در مقابل رنج‏ها و زحمت‏ها از حال استقرار نطفه در رحم و طول حمل و وقت زائیدن و از نوزادى تا به آخر، مرحمت فرموده؛ رنج‏هایى که پدران یک شب آن را تحمّل نکنند و از آن عاجز هستند. این که در حدیث آمده است که «بهشت زیر قدمهاى مادران است»  یک حقیقت است و این که با این تعبیر لطیف آمده است براى بزرگى عظمت آن است و هشیارى به فرزندان است که سعادت و جنّت را در زیر قدم آنان و خاک پاى مبارک آنان جستجو کنید و حرمت آنان را نزدیک حرمت حق تعالى نگهدارید و رضا و خشنودى پروردگار سبحان را در رضا و خشنودى مادران جستجو کنید. مادران گرچه همه نمونه ‏اند لکن بعض آنان از ویژگى‏هاى خاصّى برخوردارند و من در طول زندگى با مادر محترم تو و خاطراتى که از او- در شب‏هایى که با اطفال خود مى‏ گذراند و در روزها نیز- دارم، او را داراى این ویژگى ‏ها یافتم. اینک به تو اى فرزند وبه سایر فرزندانم وصیّت مى ‏کنم که کوشش کنید در خدمت به او و در تحصیل رضایت او پس از مرگ من، همان گونه که او را از شماها راضى مى بینم در حال زندگى و پس از من بیشتر در خدمتش بکوشید.» (صحیفه امام، ج 16، ص 225و226)


منبع: جماران

. انتهای پیام /*