صبح  روز ۲۵ مرداد  سال ۱۳۶۱، جمعی از ائمه جمعه استان بوشهر  با حضرت امام در حسینیه جماران دیدار کردند. حضرت امام در بیاناتی کوتاه در این دیدار به توطئه ایجاد اختلاف بین اهل سنت و علمای شیعه‏ اشاره کردند و آن را دسیسه بیگانگان خواندند. ایشان با درک شرایط سخت و محرومیت مردم در این استان، اظهار امیدواری کردند که با کوشش و توجه دولت، مشکلات مردم این منطقه رفع شود. بخشی از بیانات حضرت امام در این دیدار را با هم می خوانیم:

چند روز قبل نامه ‏ای به من نوشتند که در بعضی از مناطق مثل سیستان و باختران، افرادی در مجالس مذهبی و در بعضی خطبه ‏ها مسائل تفرقه افکنی را عنوان کرده ‏اند که خود برادران اهل سنت هم به آنها اعتراض کرده و گفته ‏اند: حالا وقت این حرفها نیست.

شما می‏ دانید که آقایان اهل سنت و علمای شیعه مدتهاست که زحمت می ‏کشند که تفرقه را کنار بگذارند و [با] کسانی که پیغمبرشان و دینشان یکی است همراه و برادر باشند، لکن افرادی کوشش می ‏کنند که تفرقه ایجاد کنند و شما خوب می‏ دانید که چه کسانی از تفرقه سود می ‏برند.

شما به مردم توجه دهید که این گونه کارها که از این قبیل افراد سرمی ‏زند، به نفع مسلمین نیست و آنها خیرخواه ما نیستند. این گونه کارها و این تفرقه‏ ها خدمت به امپریالیسم و خدمت به دشمن است. شما آقایان به این نماز جمعه اهمیت دهید. این هم از برکات جمهوری اسلامی است که این سنت سیاسی- الهی ترویج شود، به طوری که تمام خارجی ها متوجه آن شده ‏اند که امیدوارم ان شاء اللَّه، باقی بماند.

شما در رابطه با محرومیت آن مناطق فرمودید، من هم می‏ دانم. رژیم سابق بنایش به این بود که مردم را در محرومیت نگه دارد. من امیدوارم که این جنگ تمام بشود و دولت هم که مهیاست برای خدمت و خدمتگزار است، خدمت کند. البته می ‏دانید که کار مشکل است، لکن با پشتیبانی و موافقت مردم، کارها آسان می‏ شود، کما اینکه تا حال هم چنین بوده و مردم پیشقدم شده ‏اند و خرابیهای جنگ را که دولت به تنهایی نمی ‏توانست حل کند، حل می‏ کنند.

امروز ما باید همه پشتیبان یکدیگر باشیم. اگر قشری با قشر دیگر مخالفت کند، کم کم زیاد می‏ شود و باعث شکست خواهد بود. من امیدوارم همه بتوانیم تبلیغاتی که علیه ماست خنثی کنیم و وحدت کلمه بین همه ایجاد شود و برادران اهل تسنن و تشیع با هم باشند و همین رویه دنبال شود تا بتوانیم کار کنیم. خداوند همه را توفیق دهد.

(صحیفه امام، ج‏۱۶، ص: ۴۱۹- ۴۱۸) 

. انتهای پیام /*