حجت‌الاسلام والمسلمین «علی کمساری»، معاون فرهنگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) با اشاره به بخش‌های مختلف این مؤسسه و مسئولیت‌های هر یک از بخش‌ها، اظهار داشت: اصلی‌ترین رسالت معاونت فرهنگی هنری و ارتباطات مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام، ترویج نام، یاد و اندیشه حضرت امام با استفاده از زبان تأثیرگذار هنر، ابزارهای فرهنگی شامل ابزارهای مکتوب، رسانه‌ای، دیجیتال، سایر زبان‌ها و روش‌های توسعه و تبلیغ و ترویج است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت اندیشه امام، شخصیت ایشان و جایگاهی که حضرت امام به عنوان یک مصلح جهانی و پایه‌گذار نقطه عطف در تاریخ معاصر و شریعت، از آن برخوردار هستند،  متناسب با شخصیت حضرت امام بایستی ساز و کارهای لازم را هم فراهم کنیم تا بتوانیم به اندازه وسع خود، نسبت به معرفی حضرت امام، اندیشه‌ و آثار  ایشان، فعالیت کنیم. 

کمساری با اشاره به بخش‌هایی که فعالیت‌های معاونت فرهنگی در خلال آنها پیگیری می‌شود، اظهار داشت: فعالیت‌هایمان را در قالب سه بخش پی می‌گیریم که بخش نخست شامل بخش فرهنگی در قالب اداره کل امور فرهنگی است. بخشی دیگر از فعالیت‌های معاونت فرهنگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام در حوزه نشر، ارتباط با رسانه‌ها، ارتباطات بین دستگاه‌های فرهنگی، تشکل‌ها و انجمن‌ها، حوزه جوانان و حوزه بانوان دنبال می‌شود.

کمساری با اشاره به برنامه‌های بخش هنری مؤسسه، افزود: ‌برنامه‌های بخش هنری شامل هنرهای ادبی مانند شعر، داستان، ادبیات داستانی (نثر) در قالب ادارات تخصصی است که با حضور کارشناسان، صاحب نظران و شوراهای تخصصی هر بخش پیگیری می‌شود.

معاون فرهنگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) ادامه داد: همچنین بخش هنرهای تجسمی شامل هفت رشته تجسمی به علاوه خوشنویسی در قالب کارگروه‌های تخصصی و تولیداتی است که از سوی هنرمندان انجام می‌شود. این تولیدات از طریق برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی مانند نمایشگاه هنرهای تجسمی، خوشنویسی و کارگاه‌های تولید آثار هنری و همچنین برگزاری جشنواره‌های تخصصی ارائه می‌شود.

وی درباره دو بخش مربوط به امور سینمایی و موسیقی در معاونت فرهنگی مؤسسه که به طور ویژه به جوانان توجه می‌کند، اظهار داشت: بخش سینمایی معاونت در قالب اداره امور سینمایی، امور مربوط به تدوین فیلمنامه‌های مرتبط با موضوع حضرت امام، کمک و مساعدت در ساخت مستندهای تلویزیونی، فیلم‌های داستانی کوتاه، انیمیشن و فیلم‌های سینمایی را پیگیری می‌کند.

وی ادامه داد: اخیرا بخشی تحت عنوان فعالیت‌های موسیقایی به صورت جدی در دستور کار معاونت قرار گرفته که در این بخش از زبان موسیقی برای ارتباط با مخاطبان به ویژه نسل جوان، به خوبی بهره گرفته می‌شود. در بخش اختصاص یافته به فعالیت‌های موسیقایی، با تشکیل کارگروه تخصصی از اساتید و صاحب نظران بزرگوار این عرصه هنری، فعالیت‌های مربوط به تولید آلبوم‌ها، تولید سمفونی امام خمینی (س)، جشنواره‌های مرتبط و آثاری از این قبیل را پیگیری می‌کنیم.

وی ضمن تأکید بر جوانان به عنوان نقطه اصلی هدف گذاری در این عرصه هنری، تصریح کرد: در تمامی این فعالیت‌ها سعی می‌کنیم متناسب با مخاطب حرکت کنیم و همواره به این موضوع توجه داریم که ضمن برنامه‌ریزی برای عموم مخاطبان، باید به نقطه اصلی هدف گذاری‌مان بر مخاطبان یعنی نوجوانان و جوانان توجه ویژه‌ای داشته باشیم. اخیرا با تأکید آیت الله سید حسن خمینی یادگار گرانقدر حضرت امام(س)، به طور جدی درخصوص ورود به فضای مجازی و شبکه‌های مجازی که نسل جوان با آنها ارتباط بیشتری دارند، کارگروهی تشکیل داده‌ایم و به زودی این بحث را به طور جدی و عملی پیگیری می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین کمساری درخصوص بخشی که در معاونت به نگهداری از اماکن منتسب به حضرت امام اختصاص پیدا کرده، گفت: در معاونت بخشی را با عنوان اداره کل اماکن مراکز منتسب به امام خمینی (س) درنظر گرفته‎ایم که وظیفه این اداره کل حفظ، نگهداری و بهره‌برداری از اماکن منتسب به حضرت امام است. تاکنون حدود 28 مکان منتسب به امام راحل را در دستور کار قرار داده‌ایم که مشهورترین آنها زادگاه امام خمینی (س) در خمین، منزل امام در قم، حسینیه جماران و مراکزی از این قبیل است که این موضوع را نیز در قالب یک اداره کل پیگیری می‌کنیم که در این راستا بتوانیم زمینه بازدید گردشگران از این مکانها را فراهم کنیم.

وی افزود: موارد ذکر شده بخش‌های مرتبط با معاونت فرهنگی هنری مؤسسه است که سعی شده در این بخش‌ها با حضور اساتید و صاحبنظران رشته‌های مختلف فرهنگی هنری مشارکتی سازنده داشته باشیم و از حضور آنها برای سیاستگزاری و پیش بردن برنامه استفاده کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین کمساری با اشاره به برنامه های معاونت فرهنگی مؤسسه در طول سال و همچنین برنامه های این معاونت برای ستاد بزرگداشت حضرت امام، اظهار داشت: اصلی‌ترین برنامه معاونت فرهنگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س)، تولیدات ارزنده فرهنگی هنری است. در حال حاضر تولید چند رمان فاخر برای حضرت امام، چندین مجموعه نثر ادبی، مجموعه‌های شعر، سمفونی امام خمینی(س) در حوزه موسیقی و برگزاری جشنواره «یار و یادگار» در نیمه دوم سال را در دستور کار داریم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی، تعامل با مراکز فرهنگی دانشگاهی و حوزه‌های مرتبط با جوانان به خصوص از منظر تشکل‌های غیردولتی، حضور در نمایشگاه‌ها، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، نمایشگاه‌های کتاب در بوستان‌ها و برگزاری همایش‌ها جزو اولویت‌ها و برنامه‌های معاونت فرهنگی مؤسسه است که به تدریج جزئیات آنها را اعلام می‌کنیم.

کمساری در پایان از تأسیس تشکیلاتی با عنوان واحد ایثارگران در معاونت فرهنگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) خبر داد و گفت: این واحد مطابق با اهداف و وظایف مؤسسه فعالیت خواهد داشت و البته از ظرفیت عظیم خانواده مجموعه ایثارگران، در راستای آرمان‌های امام راحل و سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی بهره خواهد برد.  

منبع: جماران

. انتهای پیام /*