دوشنبه 24 / مهر / 1357 ـ مصادف با چهلمین روز فاجعۀ 17 شهریور ـ امام خمینی (س)، با ارسال پیامی، این روز را «عزای عمومی» اعلام کردند و از سوی مقامات روحانی نیز مردم به تعطیل عمومی دعوت شدند[1]، دو ـ سه روز پیش از برگزاری مراسم اربعین شهدای فاجعۀ 17 شهریور، ناگهان در تهران شایع شد: به مأموران انتظامی و ارتش دستور داده شده است که با کمال شدت، تظاهرات را سرکوب کنند و جوی خون به راه اندازند.

زره پوشها و کامیونهای پر از سرباز نیز از دو روز قبل، در نقاط حساس شهرها مستقر شدند. سربازها برخلاف روزهای پیش از اجتماع بیش از چند نفر در نقاط مختلف تهران جلوگیری می کردند.

از سوی دیگر، دولت بعثی عراق با صدور یک اطلاعیۀ رسمی اعلام کرد: «حضرت آیت الله العظمی خمینی رهبر شیعیان جهان به میل و خواست خود به فرانسه رفتند.» خبرگزاری رسمی عراق نوشت: «آیت الله العظمی خمینی همواره در عراق مورد استقبال خواهند بود، به شرطی که قوانین مربوط به تبعید سیاسی و مقررات بین المللی را محترم شمرند.[2]»

خبرهای مربوط به ایجاد محدودیتهایی که دولت فرانسه برای امام خمینی (س) در پاریس فراهم کرده بود، موجب صدور اطلاعیه ای از سوی بازاریان و بازرگانان تهران شد. به گزارش روزنامه فرانسوی لیبراسیون، «بازاریان تهران تهدید کردند که در صورت ایجاد مزاحمت برای آیت الله العظمی خمینی، محصولات فرانسه را تحریم خواهند کرد.

گزارشهای رسیده از شهرستانها حاکی است که یک معلم در شهر دورود لرستان در جریان تظاهرات به شهادت رسیده است. از سوی دیگر، زندانیان سیاسی زن در زندان قصر، دست به اعتصاب غذا زدند. کارکنان سازمان نظام پزشکی نیز به اعتصابیون پیوستند. [3]

شایعه تکرار کشتار در اربعین شهدای 17 شهریور، هر لحظه قوت می گیرد. تماس افراد ناشناس با روزنامه ها ادامه دارد که تأکید می کنند: «... شما وظیفه دارید این موضوع را بنویسید که از کشتار جلوگیری شود. دستور شخص اعلیحضرت است که تظاهرات را با شدّت درهم کوبند.»

این خبر، به پاریس هم می رسد و امام را نیز نگران می کند. نطق اخیر، حاکی از این نگرانیهاست: «الآن به من اطلاع داده اند که شاه تصمیم گرفته است که فردا در این اعتصاباتی که مسلمانها، برای آن کشته هایی که داده اند بنا دارند که اعتصاب کنند، می خواهد یک قتل عام بزرگی بکند.» [4]

دور از انتظار نگاههای کنجکاو به ویژه ناظران خارجی، در پاسخ به ندای امام و روحانیت، روز دوشنبه (اربعین شهدای 17 شهریور) تهران یکپارچه به صورت تعطیل درآمد، تا آن جا که حتی یک مغازه در تمام بازار تهران باز نبود. تظاهرات پراکنده ای در نقاط مختلف شهر تهران برگزار شد که با تعقیب و گریز مأموران و مردم همراه بود. اکثر مدارس سراسر کشور نیز روز دوشنبه تعطیل یا نیمه تعطیل بود.

دکتر نهاوندی، رئیس سابق دفتر فرح، که در کابینۀ شریف امامی وزیر علوم و آموزش عالی بود، استعفا کرد. دکتر علی امینی اعلام کرد که «نخست وزیری را با شرایطی می پذیرم» و «گفتگوی مستقیم من و آیت الله العظمی خمینی بسیاری از مشکلات را حل می کند».

در بسیاری از شهرها، مراسم عزاداری به تظاهرات خونین تبدیل شد و برابر گزارش خبرنگاران، در شهرهای مختلف کشور، 12 نفر کشته و صدها نفر مجروح شدند. چماق به دستان اجیر شدۀ رژیم شاه، مسجد جامع کرمان را به آتش کشیدند. زمانی که یکی از وعاظ مشغول سخنرانی در این مسجد بود، 300 چماقدار، به مردمی که داخل مسجد بودند یورش بردند و با دادن شعار «جاوید شاه» به ضرب و شتم مردم پرداختند. مأموران حمایت کنندۀ آنها نیز با پخش گاز بیهوش کننده، مردم را در وضعی قرار دادند که قدرت هیچ گونه دفاعی از خود نداشتند. چماقداران سپس به مغازه های شهر هجوم بردند و هر مغازه ای را که عکس امام خمینی (س) بر پشت شیشۀ خود داشت، به آتش کشیدند و یا اموال آن را به غارت بردند. با انتشار خبر حملۀ اجیر شدگان رژیم شاه به مسجد جامع کرمان، موجی از نفرت و انزجار، سراسر ایران را فرا گرفت.

امام خمینی (س) در سخنرانی خود در جمع ایرانیان مقیم پاریس در روز 22 مهر 1357، و نیز حمایتهای همه جانبۀ آمریکا از شاه را سبب ادامۀ حیات رژیم شاه و استمرار جنایات آن می دانند. امام در قسمت دیگر بیانات خود، به تفصیل جامعیت دین اسلام را مورد بحث قرار داده برداشتهای یک بعدی فلاسفه و عرفا و اسلام شناسان را تنها جلوه هایی ناقص از نظام منسجم اندیشۀ اسلامی معرفی می کنند که سبب غفلت از سایر جنبه های آن شده است. امام در ادامه، با تکیه بر مراحل رشد و تربیت انسان از عالم طبیعت تا عالم الوهیت، می فرمایند: اسلام یک مکتبی است که برای انسان سازی آمده، و ما باید ببینیم که این انسان، که به قول بعضی ماهیتِ ناشناخته است، این انسان چه ابعادی دارد ... [اسلام] برای حکومت اسلامی دستور دارد، برای تشکیلاتش دستور دارد؛ برای مقاتله با دشمنان دستور دارد، برای تحرک جامعه دستور دارد، برای رسیدن به ماورای طبیعت دستور دارد، همۀ اینها را دارد. یک بُعدی نیست.[5]

امام خمینی (س) در پایان سخنان خود، ضمن اشاره به ناآرامی ایران و اعتصابات و تظاهرات سراسری و فداکاری مردم، وظیفۀ خطیر ایرانیان مقیم خارج را گوشزد می کنند. (کوثر، ج 1، ص 464 - 466)

متن سخنان امام را در ادامه می خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

شاه در اندیشه انتقام

الآن به من اطلاع داده اند که شاه تصمیم گرفته است که فردا در این اعتصاباتی که مسلمانها، برای آن کشته هایی که داده اند بنا دارند که اعتصاب کنند، می خواهد یک قتل عام بزرگی بکند. من این را کراراً گفته ام که این آدمْ اعصاب خودش را از دست داده، الآن به طور جنون آمیز دارد زندگی می کند؛ و چون اواخر عمرش را دارد می گذراند، از این جهت می خواهد که انتقام بگیرد از ملت ایران. تا حال هر چه جنایت بوده است کرده است؛ حالا هم که مردم ایستاده اند و می گویند که باید بروی، احساس این را کرده است که باید برود و به طور جنون آمیز می خواهد که مردم را قتل عام کند و برود. در یکی از حرفهایش گفته بود که من اگر بنا شد بروم، ایران را به یک تلِّ خاک برمی گردانم و می روم، یک تلّ خاکش می کنم ایران را و می روم. حالا معلوم می شود که می خواهد عمل کند به این. امروز مطلع شدم؛ یعنی گفتند که تلفن شده است از ایران که آمادگی دارد پیدا می کند برای اینکه مردم را یک کشتار عظیمی بکند.

شاه خواهد رفت

و ما نمی دانیم که باید با این دستگاه چه بکنیم؟ ملت مظلوم ایران نمی دانند که با این آدمی که الآن جنون پیدا کرده است و اعصابش از بین رفته است باید چه بکنند؟ باید چه فکری ما بکنیم؟ من ناراحتم از فردا که مبادا این مطلب صحیح باشد و این مردم را به مسلسل ببندد و به تانک و توپ ببندد و تلافی کند و آخری که می خواهد برود دیگر کسی را نگذارد و برود. ما گرفتار یک همچو موجودی هستیم و باید دعا کنیم. باید دعا کنیم که خداوند به خیر بگذراند این کار را، که اگر چنانچه عملی بشود، یک مصیبت بزرگی بر ایران وارد می شود. گرچه رفتن این، همه مصیبتها را جبران می کند، لکن چرا باید ما مجال به این داده باشیم که این کارها را بکند. البته مسلسلهای امریکا و سلاحهای امریکا پشت سر این است و الّا همچو مجالی مردم به او و دولت او نمی دادند؛ اما حالا هست. الآن باز مستشارهای امریکایی هستند و این هم آخر عمرش هست و او خواهد رفت.

آن چیزی که می خواستم به آقایان بگویم و فردا هم اگر چنانچه مجلسی داشتیم، فردا هم باز تذکر می دهم و قبل از این تذکر، این را عرض بکنم که فردا مجلسی که ما داریم مال همه دانشجویان و کسانی که در اینجا، در خارج، اقامت دارند از ایرانی های خودمان؛ این مجلس مال همه است و مثل منزل من می ماند که منزل همه آقایان است و درِ آن باز است برای اینکه هر کس بیاید، مجلس هم اگر چنانچه فردا اشکالی پیدا نکند، آن هم مجلس خود آقایان است و کسی در این دخالت ندارد؛ توهّمی شده است که کسی دخالت دارد، کسی مثلًا کنترل می کند. نه، همه با هم هستیم، همه با هم برادر هستیم، و کس معَینی بنای بر این کار نیست که دخالت داشته باشد. همه آقایان منزل خودشان است. آنجا هم اگر مجلسی باشد، همه آقایان با آن علی السواء هستند؛ همه ما نسبت به همه علی السواء هستیم؛ به همه تان علاقه دارم، دعا برای همه تان می کنم و صنف خاصی دخالت ندارند. توهّم این نشود که یک صنف خاصی در این امور دخالت دارند یا من با یک صنف خاصی رفاقت دارم؛ نه، با همه شما رفاقت داریم و همه شما را دعا می کنیم.

فاجعه نشناختن اسلام در همه ابعاد

آنکه می خواستم تذکر بدهم، و اگر فردا هم مهلت پیدا بکنم و بشود که صحبت بکنم تفصیلش را بیشتر می دهم، این است که یک فاجعه ای برای اسلام از اول تا حالا بوده، و آن فاجعه اینکه اسلام را نشناخته اند. کسانی که بحث از اسلام کردند، چه در سابق و چه در لاحِق، اینها اسلام را با همه ابعادش نشناختند. هر کسی یک بُعدی از ابعاد اسلام را در آن نظر کرده است و همه مطالبی که در اسلام بوده است و در قرآن کریم بوده است، به همان معنایی که خودش ادراک کرده، برگردانده. سابق- در قرنهای سابق- یک دسته متکلمین بوده اند که اینها روی فهم تکلم خودشان، روی فهم ادراک خودشان، اسلام را آن طور توجیه می کردند که خودشان فهمیده بودند. یک دسته فلاسفه بودند که روی فلسفه ای که آنها می دانستند، اسلام را به صورت یک فلسفه ادراک می کردند، خیال می کردند که مکتب فلسفی است. یک دسته عرفا و این طایفه بودند که اسلام را به فهم عرفانی توجیه می کردند، و اسلام را کانه یک مکتب عرفانی می دانستند تا این زمانهای آخر. از آن وقت تا این زمانهای آخر، اسلام چندین بعدش شناخته نشده بوده است و بعضِ از ابعادش را، البته شناخت تمام نه؛ اما خوب مقداری هر طایفه روی ادراک خودش، روی علم خودش، اسلام را مطالعه می کرده و همه آیات قرآن را و همه اخبار پیغمبر و ائمه- علیهم السلام- را روی آن ادراک خودش، برداشتی که خودش کرده بوده است از اسلام، روی آن برداشت حساب می کرده؛ همه اوراق را برمی گردانده به آن ورقی که خودش فهمیده است و لهذا از این بُعدی که اسلام دارد، که بُعد دنیایی اش و حکومتش است، آنجا وقتی که ببینید، هیچ خبری نیست؛ همه آن، مسائل فلسفی و عرفانی است؛ اما وظیفه مردم حالا که دارند زندگی می کنند، چه است و کیفیت حکومت اسلام چه حکومتی است، و مردم چه جور باید برخورد داشته باشند با طبیعت، هیچ در کلمات آنها دیده نمی شود. آنها همه اش راجع به مسائل ما بعد الطبیعه و مسائل عرفانی و فلسفی و این طور چیزها بحث کرده اند، تا آمده است و رسیده است نوبت به این قشر متأخر. اینها عکس آنها عمل کردند؛ یعنی آن ابعادی که اسلام در معنویات داشته است، در فلسفیات داشته است، در عرفانیات داشته است، آنها را بکلی کنار گذاشته اند و همین ورق ظاهر را دیده اند؛ یعنی اسلام را یک مکتب مادی تصور کرده اند. آن طوری که آنها یک مکتب معنوی که از ماده اصلش کأنّه جداست، تصور کرده بودند و حتی آیاتی که راجع به قتال واقع شده بود، به قتال با مشرکین واقع شده بود، آنها را هم توجیه کرده بودند به قتال با نفس و امثال ذلک. در مقابل آنها الآن از چند سالی پیش، در این وقتی که مثلًا علوم غرب به ما رسیده است و عرض می کنم که آن تبلیغات اینها رسیده است، اینها در عین حالی که مسلمانند، در عین حالی که همان طور که آنها بوده اند، در عین حالی که خوبند لکن شناختشان از اسلام همان شناخت مادیت اسلام است. آنها دعوت به باطن می کردند و از ظاهر و از طبیعت غافل بودند، اینها دعوت به مادیت می کنند و از معنویت غافلند، و این هر دو اشتباه است؛ اسلام نه محصور در آن معنویاتی است که آنها می گویند، دارد معنویات؛ اما محصور نیست و نه در محصور این مادیاتی است که اینها می گویند؛ یعنی مادیات را دارد لکن محصور به این نیست.

اسلام، مکتبی انسان ساز

اسلام یک مکتبی است که برای انسان سازی آمده، و ما باید ببینیم که این انسان، که به قول بعضی ماهیتِ ناشناخته است، این انسان چه ابعادی دارد و چه احتیاجاتی دارد؟ و اسلام که برای انسان سازی آمده است، آیا جهت حیوانی این را فقط می خواهد بسازد، یا جهت معنوی او را می خواهد بسازد، یا انسان می خواهد بسازد؟ انسان مثل سایر موجودات نیست. سایر موجوداتْ مثل - مثلًا - حیوانات که حالا در درجه بعد از نباتات و معادن [و] اینها واقع شده است؛ حیوان همان حال طبیعی دارد و از ما وراء الطبیعه یک چیز کمی، یک احساسی، یک ادراکی؛ اما ادراک ناقص دارد و دیگر مراتب ندارد ما وراء الطبیعه اش؛ انسان، از این نقطه اول طبیعت تا آن آخری که یک موجود الهی می شود مراتب انسان است؛ یعنی یک انسان می تواند سیر بکند از عالم طبیعت تا ماورای طبیعت، و از ماورای طبیعت تا مرتبه الوهیّت سیر بکند تا برسد به اینکه آنجا را ادراک بکند.

انسان، موجود جامع

انسان یک موجود جامع است نه یک موجود یک بُعدی یا دو بُعدی. موجودات دیگر بعضی شان یک بُعدی اند، بعضی دو بُعدی اند، بعضی چند بُعدی اند، لکن همه ابعاد وجود در سایر موجودات نیست. فقط انسان است در بین همه موجودات که یک موجود چندین بُعدی است که برای هر بُعدش احتیاجات دارد. برای رشد هر بُعد او، احتیاج دارد، احتیاجات دارد؛ و مکتبهایی که در عالم هست، در عالم طبیعت هست، هر مکتبی را که شما بروید ملاحظه بکنید، به استثنای مکتب اسلام و مکتب توحیدی و مکتب انبیا، که درست دست ما نیست و از بین رفته است اما حالا اسلام محفوظ است، هر مکتبی را به استثنای مکتب اسلام که ملاحظه کنید، یک مکتب مادی [است ] که انسان را حیوان تصور کرده است، یک موجودی که [کارش ] همان خوردن و خوابیدن است، منتها بهتر خوردن و بهتر خوابیدن. حیوانات هم مشترکند با ما در خوردن و خوابیدن، لکن این مکتبها می خواهند انسان را یک حیوانی، این طور ادراک کرده اند از انسان که این هم مثل سایر حیوانات هست که تمام چیزها و رشدهایی که دارد در همان ادراکات مادی دور می زند، در امور مادی دور می زند. اسم آن را گفته اند «امور عینی»؛ خیال می کنند که امر عینی عبارت از همین عالم طبیعت است، و حال آنکه عوالم دیگری هست که اینها ادراکش نکرده اند؛ و آنها [از] عوالم عینی بیشتر؛ یعنی از عینیتْ بیشتر حظ دارند تا عالم طبیعت. عالم طبیعت در آخرِ موجوداتِ عالمِ وجود واقع شده است؛ در آن آخرش واقع شده؛ یعنی منتهی إلیه عالَمْ- عالَم وجود- عالَم طبیعت است؛ پست ترین عالَمها عالَم طبیعت است؛ و این طور نیست که انسان فقط خودش باشد و همین طبیعت، و مرتبه ای نداشته باشد. انسان مراتب دارد. آن کسی که رفته سراغ آن مرتبه بالای انسان و از این مراتب غافل شده، اشتباه کرده. آن کسی که چسبیده است به این عالَم ماده، و مرتبه طبیعت را دیده و غافل از ماورای طبیعت است، این هم اشتباه کرده.

توجه اسلام به همه ابعاد انسان

اسلام برای این انسانی که همه چیز است؛ یعنی از طبیعت تا ماورای طبیعت تا عالم الهیت مراتب دارد، اسلام تز دارد، برنامه دارد اسلام. اسلام می خواهد انسان را یک انسانی بسازد جامع؛ یعنی رشد به آن طور که هست بدهد. حظّ طبیعت دارد، رشد طبیعی به او بدهد؛ حظّ برزخیت دارد، رشد برزخیت به او بدهد؛ حظّ روحانیت دارد، رشد روحانیت به او بدهد؛ حظّ عقلانیت دارد، رشد عقلانیت به او بدهد؛ حظّ الهیت دارد، رشد الهیت به او بدهد. همه حظوظی که انسان دارد و به طور نقص است، الآن نرسیده است؛ ادیان آمده اند که این میوه نارس را رسیده اش کنند؛ این میوه ناقص را کاملش کنند.

نباید آقایان که در این غرب واقع شده اند و غرب هم غرق در طبیعت دنیاست و هیچ ملتفت به ماورای طبیعت نیست؛ آقایان از این مکتبها گول بخورند و خیال کنند که انسان غیر از اینکه می خورد و می خوابد و اینها، چیز دیگری نیست، همین است، چیز دیگری در کار نیست. این اشتباهی است که اسلام را بد شناخته اند آنهایی که همه اش توجهشان به این است و همه آیات و اخباری که در اسلام برای رشد انسان آمده برگرداندند به این؛ و هم آنها در اشتباه بودند که همه آیات و اخبار را برگرداندند به آن. باید هر چیزی سر جای خودش عمل بشود؛ یعنی انسانْ رشد طبیعی داشته باشد به هر مقدار که ممکن است؛ حظّ طبیعی داشته باشد به هر مقدار که سالم است؛ البته روی موازین عفت و سلامت، و این مرتبه را رشد که پیدا کرد، مرتبه بعدش هم رشد داشته باشد، مرتبه بعدش هم رشد داشته باشد و همه ابعادش بسیج بشود تا یک انسان بشود.

انسان شدن کار مشکلی است لکن لازم است برای انسان. مقصود من از این حرف این است که شما خیال نکنید که اسلام آمده حیوان تربیت کند، آمده است که خواب و خوراک برای حیوان درست کند. این یکی اش است؛ این را هم درست می کند لکن این یک بُعد است، آن هم بُعد آخرش است. بُعدهای دیگری دارد که آنها هم همه اش از اسلام است و برای تربیت انسان است، و انسان را می خواهد یک موجود رشیدی که همه این ابعاد را داشته باشد تربیت کند. و برای همه اینها هم دستور دارد اسلام؛ نسبت به یک جهتْ دونِ جهت دیگری نیست؛ برای حکومت اسلامی دستور دارد، برای تشکیلاتش دستور دارد؛ برای مقاتله با دشمنان دستور دارد، برای تحرک جامعه دستور دارد، برای رسیدن به ماورای طبیعت دستور دارد، همه اینها را دارد. یک بُعدی نیست که انسان خیال کند من اسلام را شناختم، و شناختم این است که مثلًا تاریخش چه جور بوده و فرض کنید که زندگی بشری اش چه جور بوده و کذا چه بوده، دستورات طبیعی اش چه بوده و اینها. مسأله این نیست؛ مسائل اسلام بالاتر از این معانی است و ابعادْ زیاد دارد؛ و باید کسی که می خواهد بشناسد اسلام را، درست نگاه کند به قرآن که مبدأ اصلی است و همه ابعادی که در قرآن هست، همه را ملاحظه کند. خیال نکند که من فقط آن آیاتی را قبول دارم که مربوط به طبیعت است و مربوط به حکومت است، آن آیاتی که مربوط به قیامت است قبول ندارم. برای اینکه نمی داند این آدمْ قیامت یعنی چه و آن روزی که می آید چه روزی هست. او خیال می کند خیالی است؛ نخیر، عینی است و عینیتش از عینیت این طبیعت زیادتر است، منتها حالا ما به آن نرسیدیم.

محصور نکردن اسلام

در هر صورت، می خواستم این سفارش را به همه محصلینی که در اروپا [هستند]- خداوند همه را توفیق بدهد- بکنم که اسلام را محصورش نکنید در یک محفظه ای که خیال کنید مکتبْ مثل مکتب کمونیست است، مطلبْ مثل مکتب مارکسیست است، مکتبْ مثل مکاتب دیگر است؛ این جورها نیست در کار. کسانی که نمی دانند اسلام چیست، خیال می کنند یک همچو مطلبی است.

وظیفه ما در قبال ایران ناآرام

و مطلب دیگر این است که خوب ما الآن موظف هستیم به وظایفی؛ الآن ما همه که اینجا آرام نشستیم، ایران ناآرام است. الآن ما فردای ایران را از آن نگران هستیم؛ نمی دانم فردا در ایران چه خواهد شد. باید فکری ما بکنیم. حالا من هم در فکرش هستم که باید چه بکنم؛ اما همان طوری که ملاحظه می کنید تا حالا، الآن قریب یک سال است که آرامش از ایران رفته است. هر گوشه اش را که می بینید یک انقلابی هست. هر طرفِ شهری از شهرهایش را که می بینید یک- عرض می کنم که- اعتصابی هست. حالا که در این چند روز آخر و تقریباً چندین روز آخر است که اعتصاب تمام ایران را فراگرفته است. همه کارخانه ها، همه روزنامه ها، همه- عرض می کنم که- عمال دولتی و غیر دولتی در اعتصاب الآن هستند- تقریباً در اعتصاب هستند. مردم هم همه در مصیبت و اعتصاب هستند؛ و ما که در اینجا هستیم و آرام هستیم نباید فراموش کنیم آنها را. ما باید به آن اندازه ای که می توانیم، به آنها کمک بکنیم. با قلم می توانیم با قلم کمک کنیم؛ می توانیم در مطبوعات اینجا یک چیزی را از حالات ایرانی ها و از ظلمی که دارد بر ایشان می شود و از جنایاتی که این رژیم بر آنها کرده است، بتوانیم در مطبوعات اینجا یک چیزی را منعکس کنیم، باید منعکس کنیم. هر کاری از شما می آید بکنید؛ هر که ازش کار نمی آید لا اقل دعا کند به اینها که فردا گرفتار این رژیم منحط هستند.

ان شاء الله خداوند همه شما را موفق کند؛ و اگر فردا توانستم من، و مجال داده شد، ان شاء الله فردا هم چند کلمه ای با شما صحبت می کنم. [صلوات حضار]؛ و من از اینکه، هم دیر می آیم، هم کم می توانم اینجا بنشینم، از آقایان معذرت می خواهم؛ برای اینکه سنّ من را می دانید حدودِ قریبِ هشتاد سال است؛ و شما الحمد للَّه جوان هستید، قدرت دارید که مقاومت کنید، بنشینید؛ من همچو قدرتی ندارم. از این جهت من معذرت می خواهم که نمی توانم زیاد پیش شما بنشینم. [تکبیر حضار].

(صحیفه امام؛ ج 4، ص: 5- 12)


[1]. مراجع تقلید در قم نیز از روز 23 مهر 57 اطلاعیه ‏ای به مناسبت عزای عمومی فردای آن روز صادر کردند. روزنامه اطلاعات 23 / 7 / 57. [2]. این اظهارات دولت عراق ناشی از فشار افکار عمومی و در حالی است که به موجب گزارش ریاست ساواک، هیأتی بلندپایه از سوی ایران برای چندمین بار در تاریخ 10 / 7 / 57 به عراق می‏ رود و با سعدون شاکر در مورد هماهنگی دو رژیم در جهت ایجاد تضییقات بیشتر برای امام خمینی به مذاکره می‏ نشینند نگاه کنید به مقدمه این کتاب و سفیر آمریکا در تهران در جلسه مورخ 12 مهر 57 می ‏گوید: «وزیر امور خارجه امریکا ـ ونس ـ ملاقات خوبی با وزیر امور خارجه ایران ـ افشار ـ داشت. آقای افشار در نیویورک با عراقی ها صحبت کرده به نظر می ‏آید که روابط ایران و عراق به‏ طور قابل توجهی مسالمت ‏آمیز شده!!» (فرازهایی از تاریخ انقلاب به روایت اسناد ساواک و آمریکا، ص 156). گفتنی است که سفیر آمریکا این اظهارات را در روزی مطرح می‏ کند که امام خمینی ناگزیر از ترک نجف و عزیمت به مرز کویت شدند. [3]. مطبوعات 24 مهر 57. [4]. صحیفه امام؛ ج 4، ص 5. [5]. صحیفه امام؛ ج 4، ص 8 - 10.

. انتهای پیام /*