دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام‌خمینی(س) با بیان این‌که مراسم سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب باید در جهت انسجام و اتحاد باشد، بر این نکته تاکید کرد که نباید تنها برداشت شخصی از امام، دین و اسلام محور قرار گیرد.
وی همچنین بر حفظ حرمت نهادن به اهل‌بیت امام تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار ستاد خبری بزرگداشت امام(ره)، محمدعلی انصاری در همایش سالگرد شهید فهمیده که در سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، ضمن بررسی سجایای اخلاقی حضرت فاطمه، به همزمانی ولادت دخت پیامبر و امام‌خمینی اشاره کرد و گفت: امام(ره) هم همانند حضرت فاطمه دارای دو بعد آشکار و پنهان است. امام یک مرد قهرمان، شجاع، زمان‌سنج و دارای فضایل بزرگ انسانی است.
وی با طرح این پرسش که کدام مرجع و فیلسوف مانند امام(ره) بوده است، گفت: امام‌خمینی(ره) با ابعاد شخصیتی آشکار و پنهان خود نهضت بزرگی را هدایت کرد و نظام اسلامی زیر چتر ولایت او هدایت شد و بی‌شک علت اصلی ماندگاری این نهضت و انقلاب به دلیل حضورتاثیرگذار امام(ره) بوده است.
انصاری با ذکر خاطره‌ای از دیدار خود با برخی از عرفا در قبل از انقلاب یادآور شد: وقتی از برخی عرفا درباره شخصیت امام(ره) سوال کردم آن‌ها تاکید کردند که امام یک شخصیت فراتر از ذهن‌های ماست.
دبیر ستاد بزرگداشت امام(ره) با بیان این‌که همه ما برای راه امام(ره) و بینش و نگاه او فعالیت می‌کنیم، به مراسم سالگرد بیست‌وسومین سال ارتحال امام(ره) اشاره کرد و گفت: مطمئنا همه ما رسالت بزرگی برای برگزاری چنین مراسمی بر عهده داریم زیرا که امام(ره) در عصر ما حجتی‌ست برای بشریت. و معلوم نیست اگر امام(ره) نبود سرنوشت زندگی، فرزندان و آینده ما به چه سمت و سویی هدایت می‌شد.
وی با تاکید بر این‌که نباید برداشت خود را از دین، امام و اسلام به همه افراد تسری دهیم، خاطرنشان کرد: نباید به گونه‌ایی باشد که تنها یک برداشت از امام در جامعه حاکم شود.
انصاری در ادامه به چهار جریان و حرکت ایجاد شده از سوی امام اشاره کرد و گفت: اولین جریان، جریان بیداری بوده که تلاش گسترده‌ای جهت بیداری ملت‌های جهان بخصوص ملت مسلمان از سوی امام صورت گرفت و به برکت وجود امام بشریت به یک خودآگاهی دست پیدا کرد و این خودآگاهی باعث تحولات عظیمی در جهان شد.
وی دومین جریان ایجاد شده را احیاء‌گری از سوی امام دانست و در بیان نقش تحول که به عنوان سومین جریان ایجاد شده از سوی امام نام گرفت، گفت: بر اثر تاثیرگذاری کلام امام حرکتی در میان جوانان و نیروهای انقلابی صورت گرفت که باعث تحول در میان آن‌ها شد.
انصاری با اشاره به تاکید رهبر انقلاب برای بی‌نظیر برگزار کردن مراسم سالگرد امام، اظهار داشت: ما به عنوان مسوولان ستاد و به عنوان یک وظیفه الهی بر خود فرض می‌دانیم که هر سال مراسم را باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار کنیم و مشکلات را برای مراسمی در طراز نام امام به جان بخریم.
وی با بیان این‌که این آرزوی ماست که در برگزاری مراسم سالگرد امام با مشکلی برنخوریم، تاکید کرد که تاکنون این آرزو محقق نشده است.
انصاری همچنین با بیان این‌که من به عنوان دبیر ستاد هیچ گونه گلایه‌ای از هیچ‌کس ندارم، از تمامی نهادها، به‌خصوص از رهبر انقلاب که به گفته ایشان، برای بهتر برگزار کردن مراسم سالگرد همواره اعضای ستاد را مورد تهییج و تکلیف قرار می‌دهند قدردانی کرد.
وی با تشکر ویژه از رییس‌جمهور و وزارت کشور و سازمان بسیج مستضعفین تاکید کرد: همه تلاش‌ها باید در برگزاری مراسم سالگرد امام بر این نکته باشد که این مراسم انسجام و اتحاد را به رخ جهانیان بکشد.
انصاری در بخش دیگری از سخنان خود به ولادت حضرت فاطمه(س) اشاره کرد و با بیان این‌که حضرت فاطمه دارای دو بعد شخصیتی آشکار و پنهان است، گفت: بشریت همیشه در حسرت کوتاهی زندگی حضرت فاطمه است. در این عمر کوتاه شخصیت آشکار حضرت فاطمه به گونه‌ای هست که انسان‌ها نمی‌توانند تصور این شخصیت آشکار را داشته باشند انسانی که در تقوا، مردم‌داری و دفاع از حقوق عامه مردم زبانزد بوده است و خداوند توصیفات خاصی از حضرت فاطمه کرده است.
وی با بیان این‌که حقیقت حضرت فاطمه در شخصیت پنهان اوست، گفت: شخصیت پنهان حضرت فاطمه بسیار وسیع‌تر، عمیق‌تر و ژرف‌تر از شخصیت آشکار اوست. و اگر بخواهیم شخصیت پنهان حضرت فاطمه را دریابیم باید، به سوره مبارکه قدر رجوع کرد.
دبیر ستاد بزرگداشت امام همچنین با بیان این‌که بعضی‌ها غصه می‌خورند که چرا دفن حضرت فاطمه آشکار نبود و چرا شبانه دفن شد، اظهار داشت: من می‌گویم حقیقت وجودی حضرت فاطمه بعد پنهانی اوست. نور فاطمه پنهان است و کسی حق دسترسی به این نور را ندارد و کسی نمی‌تواند عظمت حضرت فاطمه را که جزو اسرار الهی است کشف کند به قول امام اگر پیامبر نبود، و فاطمه در زمان پیامبر به دنیا می‌آمد، فاطمه، پیامبر می‌شد.

. انتهای پیام /*