سخنرانی کوتاه حضرت امام خمینی (س) در جمع اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قبل از ظهر 24 آبان 1360 در جماران‏ یکی از بیانات متعدد ایشان درباره اهمیت تبلیغات است. متن بیانات حضرت امام چنین است:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

تبلیغات، اساس انسجام یک ملت‏

مسئله تبلیغات- همان طور که می‏ دانید- از مسائل بسیار پر اهمیت است و مع الأسف، باید بگوییم که از اول نهضت تا به حال، تبلیغاتمان در خارج صفر بوده است و فقط در داخل، مسائل را برای یکدیگر گفته ‏ایم. می ‏دانید که هر روز در خارج، دولت و ملت ایران را وحشی معرفی می‏ کنند. البته آنها که بر ضد ما تبلیغات می‏ کنند، خود متوجهند که ما آن گونه نیستیم، ولی آنها همه چیز خودشان را از دست داده‏ اند؛ باید ما را وحشی قلمداد کنند، ولی متأسفانه برای کسانی تبلیغ می‏ کنند که هیچ نمی ‏دانند. ما هم که به فکر چاره نیستیم و سفارتخانه‏ هایمان هم کاری انجام نداده‏ اند و با وضعی که دارند، کاری هم نمی ‏توانند انجام دهند.

مسئله‏ ای که شما می‏ خواهید دنبال کنید- یعنی، مسئله هماهنگی بین تمام نهادها- بسیار مهم است. شما باید احساس کنید که صلاح دین و مکتب ما و صلاح مملکت ما این است که همه با هم یک کار را دنبال کنیم. واضح است که اگر هر گروه یک کار را انجام دهند، گرچه ممکن است در ابتدا اختلافی نباشد، ولی بالاخره در طول مدت، اختلاف می‏ شود. از آنجا که تبلیغات اساس کار است و موجب تشتت و یا انسجام یک ملت است، شما هماهنگی و اتحادتان را حفظ کنید. و تنها در حفظ اتحاد و هماهنگی است که پیروز می‏ شویم، و الّا شکست خواهیم خورد و دوباره تحت سلطه قدرتی دیگر قرار خواهیم‏ گرفت.

دولت و مجلس و از آن مهمتر، خود شما هستید که باید منسجم شوید. سعی کنید اختلاف گروهی، اساس اختلاف در تبلیغ نشود. بنایتان را بر این بگذارید که برای اسلام و حق خدمت کنید که در این صورت است که اختلاف پیدا نمی‏ کنید. اختلاف مال شیطان است، در رحمان اختلاف نیست. اگر گروه ها برای خدا کار کنند و با هم مشورت کنند و با افرادی که اطلاعاتشان بیشتر از آنهاست همکاری نمایند، شاید بتوانند تبلیغات را راه بیندازند. امروز روزنامه ‏ها و رادیوها دائماً ما را مورد حمله قرار می‏ دهند. شما هم باید در مقابل آنها به تکلیفتان عمل کنید. عمده آن است که انسان تکلیفش را در مقابل خدا ادا نماید، و الّا اگر بخواهد خودنمایی کند، از اول شکست خورده است.

من به همه شما دعا می کنم و توجه می‏ دهم که سعی کنید کتاب هایی که صد در صد اسلامی است چاپ نمایید. خداوند اجر مبلغین حقیقی را که انبیا هستند، به شما عطا کند.

ان شاء الله موفق باشید.

و السلام علیکم و رحمة الله

(صحیفه امام، ج ‏15، ص: 361 - 362)

 

. انتهای پیام /*