در این نشست حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری معاون فرهنگی هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) طی سخنانی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این جشنواره آغاز یک حرکت وسیع در عرصه ادبیات کشور با محوریت یاد و نام و اندیشه امام باشد، اظهار داشت» مجموعه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی معتقد است که برای ترویج افکار امام، بهترین، موثرترین و ماندگارترین زبان، زبان ادب و هنر استو اهالی ادب و هنر در ترویج و نشر آثار امام از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

وی یادآور شد: در دوره های قبل جشنواره، عمده تمرکز روی شخصیت یادگار امام مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی بود و آثار نیز در قالب شعر و نثر بود، اما امسال تصمیم به ایجاد تغییراتی در جشنواره گرفته شد که اولین تغییر اختصاص یافتن آن به شعر بود و تغییر دوم نیز تشکیل شورای سیاستگذاری آن است.

وی افزوده شدن بخش بین المللی به جشنواره را دیگر تغییر ایجاد شده در آن ذکر کرد و گفت: امام صرفا متخص به ایران نیست و از سوی دیگر اکنون در جهان تلاش می شود تا چهره ای خشونت آمیز از اسلام با هدف خدشه دار کردن اسلام مدنظر ایران و امام نشان داده شود و افزودن بخش بین الملل به جشنواره شعر یار و یادگار کار سازنده ای در راستای حضور اندیشمندان فارسی زبان و غیر فارسی زبان جهان در آن است.

کمساری ایجاد دببرخانه علمی-اجرایی را تحول دیگر در این جشنواره برشمرد و گفت: خانم دکتر فاطمه راکعی امسال دبیر علمی جشنواره و آقای حمید هنرجو نیز دبیر اجرایی آن است که البته جناب آقای عبدالجبار کاکایی نیز کار را هدایت خواهند کرد.

وی افزود: در شورای سیاست گذاری قرار شد که بخش استانی جشنواره با حضور انجمن های شعر استانها پیگیری شود؛ هر چند که این هم کافی نیست و فعالیت در این سطح شاید فقط برخی اهداف در حوزه اطلاع رسانی کار را محقق کند و لذا هدف ما جلب همکاری وسیع شعرای کشور است. در این راستا فرار شد که استانهای کشور به چهار منظقه تقسیم شوند و مسئولان مناطق نیز به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری در جلسات آن شرکت کنند.

وی در پایان خبر داد که جشنواره بین المللی شعر یار و یادگار اسفند ماه سال جاری همزمان با ایام ارتحال یادگار گرامی امام برگزار می شود.

در ادامه این نشست نیز عبدالجبار کاکایی طی سخنانی گفت: اگر آغاز شعر گفتن برای امام را سال 1342 در نظر بگیریم، اکنون 50 سال است که برای این انسان آزاده و بزرگمنش شعر گفته شده است و تا کنون با وجود تفاوت نسل ها همچنین به ایشان توجه می شود که نشانگر وجود یک نیاز در جامعه است.

وی افزود:نگاه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به همه جریانات ادبی موجود و کسانی که دل در گرو آرمانهای امام در سال 42 دارند یکسان است و بنابراین توصیه به دوستان این است که در استانها تلاش شود تا چهره های شاخص و اصلی ادبی استان را همراه این کار کنند.

کاکایی گفت: تمام آثاری که مرتبط با امام، یادگاران ایشان و انقلاب اسلامی و جنگ است می تواند محتوای آثار جشنواره را تشکیل دهد و امید است که در اسفند ماه شاهد حضور منتقدان ادبی به این جشنواره باشیم.

همچنین حمید هنرجو دبیر اجرایی جشنواره شعر یار و یادگار نیز طی سخنانی گفت: این جشنواره نگاه خود را بر نسل های جدید متمرکز کرده است.

وی افزود: امیدواریم که در استانها، دوستان علاوه بر نخبه گرایی به شعر افراد عام نیز توجه نشان دهند.

در پایان نیز دکتر فاطمه راکعی دبیر علمی جشنواره گفت: قطعا نسل ما و قبل از ما که شعرهای خوبی برای امام گفته اند باید دیذده شوند و حضورشان پررنگ دیده شود.

وی افزود: هدف ما این است که به زبان تأثیرگذار شعر، دوباره به سراغ اندیشه های امام خصوصا در حوزه اجتماعی برویم. البته شخصیت امام در حوزه شخصی و خانوادگی قابل الگو برداری است، اما آنچه که بعد از فوت امام مغفول مانده اندیشه های جاتماعی ایشان است و ایشان آنچه را باعث پویایی جامعه می دانستند هماهنگی با زمان و مکان بود.

راکعی تصریح کرد: ما بطور جدی از شاعدان خوب تمام نسل ها می خواهیم که وارد کار شوند، زیرا اگر به اندیشه های امام تاکنون به حد کافی توجه می شد بن بست سیاسی نداشتیم.

وی همچنین بر توجه جدی امام به جایگاه والای زنان در زندگی فردی و اجتماعی ایشان تأکید کرد.

در این نشست نمایندگان استانی جشنواره بین المللی شعر یار و یادگار پیشنهادات و نظرات خود را در خصوص این جشنواره ادبی ارائه دادند.

منبع: جماران

. انتهای پیام /*