به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از جماران، حجت الاسلام والمسلمین محمد علی انصاری، در دومین جلسه این ستاد با اشاره به شعار سال اظهار کرد: به نظر بنده، این نامگذاری اگر درست تفسیر شود و جامعه و مسئولان به ابعاد این نامگذاری توجه کافی کنند؛ خواهند یافت که یکی از مسائل ما در نظام اسلامی، همدلی و همزبانی است و از آغاز پیروزی انقلاب هم با همین سرمایه توانسته ایم پیش برویم و تمام موفقیت های ما مرهون همدلی و همزبانی بوده است.

انصاری ادامه داد: همه ما می دانیم در جمهوری اسلامی دو عنصر مردم و کارگزاران در کنار هم هستند و پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب، در برگیرنده تمام کارگزاران نظام به همراه تمام ملت است؛ یعنی قوای مجریه، مقننه، قضائیه، سایر ارکان نظام و مردم باید همزبان و همدل باشند. اگر این قضیه محقق شود؛ تمام مشکلات و نارسایی ها برطرف می شود و جامعه ما یک جامعه اخلاقی خواهد بود که با صبر و تحمل و درایت پیش می رود.

وی افزود: اگر جامعه ما روزی به همدلی رسید؛ این یک الفت الهی است که با هیچ قدرت و ثروتی قابل مقایسه نیست. برداشت من این است که همدلی و همزبانی از اخلاق شروع می شود، پیش می رود و به ثمر می نشیند.

رئیس ستاد بزرگداشت حضرت امام (س)، ضمن بیان اینکه این شعار صرفا شعار امسال نیست و باید برای همیشه باشد، گفت: همزبانی نقطه اوج همدلی است. همزبانی یعنی انسان، جامعه، دولت و مردم هنری داشته باشند که سلیقه های مختلف را به گونه ای جمع کنند که از همه آن ها یک صدا بلند شود.

وی با اشاره به فرمایشی از حضرت امام (س) خاطر نشان کرد: امام(س) فرمودند که دنیا روی این حقیقت مطالعه کند که از همه جای این کشور یک صدا بر می‌خیزد و مردم یک آرمان را دنبال می‌کنند.

انصاری افزود: اصول همدلی این است که اول نیت‌ها خیر باشد، دوم عمل‌ها خیر باشد، سوم حسن ظن و چهارم حسن خلق وجود داشته باشد. در جامعه ما باید هدف و نیت واحد باشد و بعد از آن به همزبانی می رسیم که در داخل و خارج هر فردی نگاه کند، ببیند مردم همه به دنبال یک الگوی مقدس هستند.

وی ادامه داد: در مکتب امام اولویت مردم هستند، قیم و ولی مردم هستند. به دلیل اینکه هیچ رکنی از نظام را پیدا نمی‌کنید، مگر اینکه از دل مردم باشد. درکی که ما از مکتب سیاسی امام داریم این است که در جمهوری اسلامی انتخاب همه ارکان با مردم است. وقتی چنین نظام منسجمی شکل می گیرد؛ مسلم است در این جامعه دو دلی، نفاق و تفرقه نخواهد بود.

انصاری افزود: همزبانی یعنی مردم و حاکمان باید صداقت داشته باشند و به تعبیر رهبری باید با مردم صادقانه برخورد کنیم و حتی در قرآن تأکید شده که جامعه اگر می‌خواهد متعالی باشد؛ باید در اوج صداقت باشد و امام بزرگوارمان نیز فرمودند که شما صداقت داشته باشید و منافقانه و ریاکارانه با مردم برخورد نکنید.

وی دومین عامل مهم را عقلانیت دانست و گفت: بعد از گذشت سی و شش سال تمام سخنان ما باید آمیخته با عقلانیت باشد و به جامعه نشان دهیم که در پس شعارهایی که می دهیم تعقل نهفته است.

رئیس ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) افزود: سومین عامل، احترام متقابل است. هیچ‌کس نباید بگوید همه در برابر سخن من سکوت محض باشند. بر اساس آیه شریفه «و امرهم شوری بینهم»، باید مشورت، گفتگو، تعامل و نقد را تقویت کنیم.

وی با ذکر آفاتی برای همدلی و همزبانی گفت: آفت اول تملق است. خدا نکند در جامعه در سطوح مختلف تملق رواج پیدا کند. ضرورتی ندارد در جامعه، انسان‌ها در تعامل با یکدیگر از موضع تملق برخورد کنند. اما توجه داشته باشید که احترام باید وجود داشته باشد. حضرت امام خمینی (س)، مقام معظم رهبری، امیرالمؤمنین علی‌(ع) و سایر ائمه با تملق بیگانه‌اند. مسئله دوم تعصب است. تعصب، همدلی را نابود می‌کند. تعصب اگر روی مدار حق و حقیقت باشد ایرادی ندارد، اما اگر در مسائل گروهی و حزبی باشد؛ منجر به شکست جامعه خواهد شد. نکته سوم تخریب است. انسان و جامعه نباید با هر پدیده اول با دید نقد نگاه کنند. اسلام و شیعه اصل مسلمی دارد که معتقد است اصل بر برائت است. نباید تصمیم دیگران را بدون توجه به ابعاد مختلف آن محکوم به مخالفت کنیم.

انصاری اظهار کرد: ان شاءالله در سایه رهبر معظم انقلاب بتوانیم همدلی و همزبانی را که شأن ملت است، کسب کنیم و این تابلو نظام و مایه افتخار ما باشد. این آرزوی رهبری و آن هایی است که در دولت و سایر دستگاه ها هستند و مردم باید مدنظر داشته باشند و متولیان کار بدانند نقطه اوج همدلی و همزبانی در انتخابات است که رقابت‌ها برادرانه، دوستانه و در چارچوب قانون شکل گیرد.

وی گفت: قرار است حرم مطهر امام راحل با حضور رهبر معظم انقلاب، مسئولان، مردم و اهل بیت امام(ره) افتتاح شود.

انصاری با اشاره به اینکه کار ساخت حرم امام حدود 25 سال طول کشیده است، اظهار داشت: به علت مشکلات مالی و اجرایی، اکنون کارهایی را به طور شبانه روزی و با ایثار عوامل اجرایی انجام می دهیم تا بتوانیم حرم را در 14 خرداد به روی مردم و مسئولان باز کنیم. 

در این جلسه آقایان نجار (نماینده وزارت کشور)، حجت الاسلام طباطبایی (نماینده شورای سیاست گذاری ائمه جمعه)، حجت الاسلام محمد مقدم (رئیس کمیته بین‌الملل)، خانم مافی (مسئول کمیته بانوان)، موحدی (مسئول کمیته اقلیت‌های دینی) و بی طرف (نماینده وزرات راه، مسکن و شهرسازی) از جمله اعضای جلسه بودند که در این مراسم به بحث و تبادل نظر پیرامون نحوه برگزاری بیست و ششمین سالگرد بزرگداشت امام خمینی(س) پرداختند.

. انتهای پیام /*