آرشیو معاونت هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) یکی از غنی ترین مجموعه‌های مستند از رهبر کبیر انقلاب اسلامی است.

مصطفی حسین‌خانی مسئول این آرشیو در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی جماران، در این خصوص اظهار می‌دارد: در این آرشیو فیلم، عکس و آثار تجسمی مرتبط به امام(س) نگهداری می‌شود که در بخش عکس 5500 قطعه عکس از امام و یادگاران‌شان موجود است. وی افزود: حدود 4800 قطعه عکس نیز از ایام ارتحال امام(س) و حدود 100 قطعه عکس هم از فضاهای مرتبط با انقلاب وجود دارد، اما متاسفانه اطلاعات اکثر عکس‌ها و نام عکاسان آنها وجود ندارد زیرا عمدتا از طریق فراخوان عکس و هدایای مردم به ما رسیده است. البته عکس‌های عکاسانی مانند محمود کلاری، بهمن نعیمی، بهمن جلالی و... با نام آنها در این مجموعه وجود دارد، زیرا شخصا به مرحوم حاج احمد آقا هدیه داده بودند.

مسئول آرشیو معاونت هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) افزود: رسول صدرعاملی حدود 500 قطعه عکس از دوران حضور امام در نوفل لوشاتو به موسسه اهدا کرده است. وی یادآور شد: ما بارها فراخوان عکس داده‌ایم، اما چون این عکس‌ها به سرمایه فردی افراد تبدیل شده است مجبور هستیم  آنها را به صورت انفرادی خریداری کنیم. آخرین آنها عکس‌های مربوط به دیدار هیئت‌های لبنانی و کویتی با امام در ابتدای انقلاب است که از فردی به نام «رشکی» خریداری و نگاتیوهای آن نیز در اختیار ما قرار داده شده است.

حسین خانی گفت: ما تلاش کرده‌ایم تا از عکاسان معتبر عکس‌هایی را تهیه کنیم. به طور مثال اخیراً کتاب عکس «44 روز‌» از دیوید بورنت را خریداری کرده‌ایم. وی افزود:  عکس مشهور «قنوت امام» اثر دکتر امیدوار عکاس، معمار و نقاشی است که در فرانسه آن عکس را گرفته است.

مسئول آرشیو معاونت هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در خصوص همکاری روزنامه‌های داخلی برای در اختیار گذاشتن عکس‌های امام(س) اظهار داشت: روزنامه کیهان در این خصوص با ما همکاری نمی‌کند، روزنامه اطلاعات تمام عکس‌ها را در اختیار ما گذاشته و حدود 220 قطعه عکس غیرتکراری امام و حاج احمد آقا را هم از خبرگزاری جمهوری اسلامی خریداری کرده‌ایم. همچنین عکس‌های واحد عکاسی صدا و سیما را هم قبلا دریافت کرده بودیم. اغلب عکس‌های مربوط به ارتحال امام نیز اثر عکاسان وزارت ارشاد است که بیشتر آنها به موسسه هدیه شده است.

وی در مورد عکس‌های منتشرنشده از امام(س) هم خبر داد: تنها کسی که گفته می‌شود عکس‌های منتشرنشده‌ای از امام دارد، آقای رضا فراهانی راننده حاج احمد آقاست که وی نیز به مرور تعداد زیادی از آنها را به ما می‌دهد.

حسین‌خانی در خصوص بخش فیلم این آرشیو گفت: فیلم‌های ما شامل دو بخش است؛ بخش اول حدود 200 عنوان فیلم تولیدی(تا سال 90) در خصوص امام(س) وجود دارد که آخرین آن کاری درباره مرحوم پسندیده است. بخش دوم هم فیلم سخنرانی‌ها با 480 عنوان است. حدود 828 قطعه کاست سخنرانی نیز موجود است که از سال 1341 شروع و در فروردین 68 با پیام نوروزی امام خاتمه می‌یابد. دلیل اختلاف تعداد عناوین فیلم و صوت هم این است که برخی سخنرانی‌های امام تصویربرداری نشده است. تمام این آرشیو‌ها تبدیل، رتوش و آماده شده است.

وی همچنین افزود: حدود 400 پوستر امام که از دوران انقلاب تاکنون چاپ شده است و نیز تمبرهای مربوط به امام، حاج سید احمد آقا، و حاج سید مصطفی خمینی در آرشیو جمع آوری شده است.

مسئول آرشیو معاونت هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در توضیح بخش تجسمی آرشیو نیز گفت: این بخش دقیقا پس از ارتحال امام کار خود را شروع کرده است که حدود 480 تابلو نقاشی، خوش‌نویسی، نگارگری، تصویرسازی و کارهای تجسمی با آثاری از هنرمندانی چون کاظم چلیپا، کیخسرو خروش، مرتضی افشاری، مرحوم دکتر حمیدی، استاد ملک زاده، اسکندر پورخرمی، رضا بدرالسماء، خشایار قاضی زاده، غلامعلی طاهری، ناصر پلنگی، حبیب آیت‌اللهی و... در آن موجود است.

وی خبر داد: در سال جاری اولین کتاب مربوط به آثار تجسمی انتشار می‌یابد؛ در حالی که قبلا این آثار به صورت فولدری نشر می‌یافت. در محل نگهداری آثار تجسمی نیز چند اثر اهدایی از افغانستان و تاجیکستان وجود دارد.

حسین خانی در ادامه با بیان اینکه نزدیک به 2 سال است که کارهای موسیقایی مربوط به امام هم جمع آوری می‌شود، گفت: سعی می‌کنیم بانک موسیقی در مورد امام را جمع آوری کنیم، اما محل نگهداری فیلم‌های مربوط به حضرت امام کجاست؟ تمام حلقه‌های فیلم مربوط به حضرت امام در سردخانه موسسه نگهداری می‌شود. از جالب ترین نوارهایی که در این مخزن به چشم می‌خورد، 80 حلقه نوار از ایام بستری شدن امام در بیمارستان قلب جماران در سال 1368 است که 50 حلقه 60 دقیقه‌ای از آن استخراج شده است. از صحنه‌های جالب این فیلم‌ها صحنه گفت و گوهای آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در راهروی بیمارستان است. در این مخزن حدود 600 حلقه نوار از خاطرات یاران امام‌ و مجموعه سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد امام و... وجود دارد.

. انتهای پیام /*