به گزارش خبرگزاری فارس، محمدجواد مرادی‌نیا، رئیس مرکز پژوهش‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی کتابخانه ملی ایران، درباره‌ برنامه‌های آتی این معاونت در سال جاری، بیان داشت: نهضت امام خمینی(س) در سال 1341 و با بحث «انجمن‌های ایالتی و ولایتی» آغاز شد که این مرکز به مناسبت فرارسیدن پنجاهمین سال نهضت امام راحل(س)، سلسله نشست‌هایی را با این عنوان برگزار می‌کند.

وی با بیان اینکه این نشست‌‌ها به صورت تخصصی از مهر سال جاری برپا می‌شوند، اضافه کرد: مرکز پژوهش‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی کتابخانه ملی ایران هر ماه و تا پایان سال جاری یک نشست تخصصی با عنوان «سلسله نشست‌های تخصصی پنجاهمین سال آغاز نهضت امام خمینی(س)» برپا می‌کند.

مرادی‌نیا ادامه داد: در این نشست‌ها از سخنرانانی که عمدتاً اساتید حوزه و دانشگاه هستند دعوت بعمل خواهد آمد تا درباره علل و ریشه‌های شروع نهضت امام خمینی(س) در آن دوران به سخنرانی بپردازند.

وی افزود: این مرکز تلاش دارد تا در «سلسله نشست‌های تخصصی پنجاهمین سال آغاز نهضت امام خمینی(س)» به زاویه‌ها و نقش‌های ناگفته این حوادث در آن دوران بپردازد یعنی در برپایی این نشست‌ها از یک نشست تشریفاتی و تکراری دوری کرده و بحث‌های جدید و راه‌گشایی را مدنظر قرار خواهیم داد.

رئیس مرکز پژوهش‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی کتابخانه ملی ایران گفت: از عناوین این سلسله نشست‌های تخصصی می‌توان به «انقلاب سفید» و «بررسی قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی در قانون اساسی مشروطه» اشاره کرد.

وی اضافه کرد: تا پایان سال جاری 6 نشست با عنوان «سلسله نشست‌های تخصصی پنجاهمین سال آغاز نهضت امام خمینی (س)» برپا خواهد شد که این نشست‌ها در سال 92 نیز ادامه خواهد داشت چراکه سال 92 با «پنجاهمین سال رویداد 15 خرداد» تقارن یافته است.

مرادی‌نیا بیان کرد: این مرکز در نظر دارد در اواخر پاییز سال جاری همایشی را به مناسبت فرارسیدن «پنجاهمین سال تأسیس بخش ایران‌شناسی کتابخانه ملی ایران» برپا کند.

وی در ادامه افزود: بخش ایران‌شناسی کتابخانه ملی ایران در سال 1341 تأسیس شد که به تدریج و طی سال‌های متوالی به یک مرکز بزرگ تبدیل شد.

مرادی‌نیا ادامه داد: در این همایش به ضرورت‌های پرداختن به مسائل و بحث‌های «ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی» خواهیم پرداخت یعنی ایران‌شناسان و مراکز ایران‌شناسی خارج از کشور را شناسایی کرده و ارتباط و تعامل سازنده‌ای را با آنها برقرار خواهیم کرد.

. انتهای پیام /*