منشورمقاومت

1-    جنگ عراق با ایران طولانی‌ترین نبرد کلاسیک در قرن بیستم و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود.

2-      برقراری حاکمیت مطلق بر اروندرود، تصرف قسمتی از اراضی ایران، تجزیه خوزستان ایران، ادعای استرداد جزایر سه گانه، براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران؛ از اهداف عراق در شروع جنگ بود.

3-    بانیان جنگ (در راس آنها صدام) هدف ایفای نقش ژاندارم خلیج فارس و رهبری جهان عرب را دنبال می کردند. 

4-    استعداد زمینی عراق در آغاز تهاجم، بالغ بر 48 یگان می شد که عبارت بود از 12 لشکر شامل 5 لشکر پیاده، 5 لشکر زرهی، 2 لشکر مکانیزه و همچنین 15 تیپ مستقل شامل 10 تیپ پیاده، 1 تیپ زرهی، 1 تیپ مکانیزه بود.

5-     همچنین 3 تیپ نیروهای مخصوص به اضافه تیپ 10 گارد جمهوری و نیز نیروهای گارد مرزی که شامل 20 تیپ مرزی می شد مکمل نیروی زمینی عراق بود.

6-    ماشین نظامی عراق با بهره مندی کامل از تجهیزاتی نظیر 800 قبضه توپ، 5400 دستگاه تانک و نفربر، 400 قبضه توپ ضد هوایی، 366 فروند هواپیما و 400 فروند هلیکوپتر، از آمادگی عملیاتی مناسبی برخوردار بود.

7-    ایران در سال‌های دوم و سوم جنگ موفق شد بیشتر مناطق اشغالی از جمله خرمشهر را آزاد کرد.

8-     در سال چهارم و پنجم جنگ،  نقاط مهمی همچون شبه جزیره فاو در جنوب و نیز ارتفاعات مشرف به سلیمانیه در شرق کشور عراق را تصرف کند.

9-     در این جنگ ارتش عراق به طور گسترده از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیه کردهای عراقی و مردم و نظامیان ایران استفاده کرد.

10-شورای امنیت سازمان ملل متحد در کل ۸ قطعنامه در خصوص جنگ ایران و عراق صادر کرد که همگی به جز قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران رد شد.

11-ارتش عراق در اثر حمایتهای بین‌المللی و تحکیم موقعیت خود، توانست توان دفاعی خود را بالا برده و با شکست نیروهای ایران در عملیات رمضان، موازنه را به سود خود تغییر دهد.

12-پس از عزل بنی صدر برای نخستین بار نیروهای ارتش و سپاه و بسیج در مقیاسی کامل با هم ترکیب شده و با همکاری شایسته،  به پیروزی های بعد رسیدند.

13-در هشتم آذر ماه عملیات طریق القدس انجام شد که ارتباط جنوب به شمال عراقی ها قطع شد و شهر بستان آزاد شد. برجسته ترین ویژگی این عملیات حضور نیروهای مردمی بود.

14-در عملیات فتح المبین در اسفند سال 60 در غرب رود کرخه 17 هزار عراقی به اسارت نیروهای ایران در آمدند.

15-عملیات بیت المقدس در چهار مرحله در خرداد 61 انجام شد که نیروهای ایرانی با عبور از کارون خود را به خرمشهر رساندند و خرمشهر را آزاد کردند. و 19 هزار عراقی را به اسارت خود در آوردند.

16-  با دستور امام عملیات ثامن الائمه در 5 مهر 1360 انجام شده و محاصره آبادان پس از 48 ساعت نبرد شکسته شد.

17-آزادسازی شهر خرمشهر، پس از عملیات بیت‌القدس در اردیبهشت 1361، آغاز شد.

18-    پس از فتح خرمشهر، موازنه نظامی به نفع ایران عوض شد و ایران با کسب برتری نظامی، درصدد برآمد تا با اشغال مناطقی از خاک عراق و تهدید نقاط حساس آن (مناطقی مثل بصره) این کشور را به پذیرش خواسته‌های خود مجبور کرده و بتواند به عنوان پیروز جنگ، به آن خاتمه دهد؛

19-    امام در مقطعی فرمود: درنگ امروز فردای اسارتباری را به دنبال دارد.(صحیفه امام، ج21،ص12).

20-  در عملیات بدردر منطقه هور الهویزه ، نیروهای عراقی از سلاح های شیمیایی در سطح گسترده در سی مورد در پنج روز متوالی استفاده کردند.

21-«جنگ شهرها» در خرداد 64 همزمان با حمله به جزیره خارک و پایانه های نفتی ایران از سر گرفته شد.

22    - «جنگ نفتکش ها» و ناامن کردن خلیج فارس نیز با حمله به سکو های نفتی و بمباران شدید مراکز صنعتی و اقتصادی طرفین در سال 65 از اتفاقات مهم جنگ محسوب می شود.

23-  در ژانویه 1981 کمیته ای مرکب از سران کشورهای سنگال، گامبیا، مالزی، بنگلادش، گینه، پاکستان، سازمان آزادی بخش فلسطین، و دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل شد. ریاست آن بر عهده ضیاءالحق ، رئیس جمهور پاکستان و مقر این کمیته در جده عربستان بود. که این کمیته اولین طرح صلح را به سازمان ملل متحد ارائه داد

24-  شرایط ایران برای قبول صلح عبارت بودند از: محکومیت متجاوز؛ عقب نشینی نیروهای اشغال گر به مرزهای بین المللی؛ پرداخت غرامت؛ بازگشت پناهندگان.

25-  رسانه های غربی در سیاست ایران ستیزی خود ایران را مسئول شکست تلاش های بین المللی برای پایان دادن به جنگ معرفی کردند.

26-  مفصل ترین قطعنامه از سلسله قطعنامه های سازمان ملل تحت عنوان 598در سی تیر 66 به تصویب سازمان ملل رسید. امام پس از پذیرش آن گفت: ما به صلحی پایدار فکر می کنیم.

27-  در اواخر سال 64 عملیات والفجر در محور جنوب انجام شد که ایران موفق به تصرف بندر فاو شد که ضربه شدیدی به توان نظامی عراق وارد کرد.

28-  سال 1365 از سوی امام خمینی سال «استقامت» نامگذاری شد.

29-  در همان سال آیت الله  هاشمی در نماز جمعه گفت: وضعیت اقتصادی به سبب حملات پی در پی دشمن به مراکز اقتصادی مطلوب نیست و هر محاسبه نشان می دهد ما باید هر چه زودتر جنگ را به پایان برسانیم.

30-  ایالات متحده آمریکا در اواخر جنگ به شکل مستقیم وارد درگیری با ایران شد. از سوی دیگر کشورهای سوریه، کره شمالی و لیبی نیز از ایران حمایت تسلیحاتی و تکنولوژیکی کردند.

31-  مبادله اسیران جنگی بین دو کشور از سال ۱۳۶۹ آغاز شد. ایران آخرین گروه از اسرای جنگی عراقی را در سال ۱۳۸۱ به عراق تحویل داد.

امام در باره قطعنامه فرمود: در این روزها ممکن است بسیاری از افراد به خاطر احساسات و عواطف خود صحبت از چراها و باید ها و نباید ها کنند. هر چند این مسئله به خودی خود یک ارزش بسیار زیباست ، اما اکنون وقت پرداختن به آن نیست.

صحیفه امام، ج21،ص94

منابع مرتبط:

دفاع مقدس در اندیشه امام خمینی

جنگ و دفاع در اندیشه امام خمینی

حدود جنگ و صلح در اندیشه امام

. انتهای پیام /*