مصطفی الرافعی در کتاب «درآمدی بر دیدگاه‌های جامعه‌شناختی، سیاسی و فقهی امام خمینی(س)» ریشه‌های انقلاب اسلامی ایران را از سال 1342 بررسی کرده است. وی همچنین روش امام(س) را در نگهداری انقلاب بیان و عوامل نگهدارنده را شرح می‌دهد و این روش را به مبارزان جهان اسلام توصیه می‌کند.

به گزارش پرتال امام خمینی، مالک عبدی، مترجم کتاب «درآمدی بر دیدگاه‌های جامعه‌شناختی، سیاسی و فقهی امام خمینی(س)» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اظهار کرد: این اثر توسط مصطفی الرافعی، نویسنده لبنانی نوشته شده است. او ارادت خاصی به امام خمینی‌(س) داشته و متاثر از شخصیت ایشان است.
وی ادامه داد: این کتاب پیش از آن که به انقلاب اسلامی ایران از سال 1342 بپردازد، به جنگ‌های صدر اسلام همچون بدر، خندق و جمل اشاره دارد و مسایل مربوط به نقش زنان را در اندیشه و دیدگاه‌های امام خمینی(س) تبیین می‌کند. پس از آن انقلاب اسلامی ایران و تفکر سیاسی،‌ اجتماعی، فرهنگی و دینی امام (س را مورد تحلیل قرار می‌دهد. الرافعی به شدت تحت تاثیر تفکر رهبر کبیر انقلاب قرار دارد و به واسطه این تاثیر پذیری تفکر امام(س) را در لبنان نشر می‌دهد. این مساله در قلم و نگارش مولف بارز است.
عبدی در پاسخ به این سوال که «مولف در واکاوی ریشه‌های انقلاب اسلامی بر چه مساله‌ای تاکید بیشتری دارد؟» گفت: الرافعی بر اندیشه سیاسی امام(س) درباره رابطه دین و سیاست تاکید ویژه‌ای دارد و آن را یکی از سیاست‌های مهم انقلاب اسلامی ایران برمی‌شمرد و می‌گوید، امام(س) با هنرمندی انقلاب دینی را مطرح می‌کند، زیرا توجه یک‌جانبه به سیاست منجر به دیکتاتوری و توجه صرف به دین باعث کنار زدن سیاست می‌شود.
وی ادامه داد: این مولف در ادامه، زمینه‌‌های انقلاب اسلامی را در حوزه‌های اقتصاد،‌ سیاست و فرهنگ از منظر جامعه‌شناختی بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که امام(س) مسیر این زمینه‌ها را صحیح ترسیم کرد و همین مساله باعث پیروزی انقلاب و تداوم آن شد. در واقع مولف کتاب «درآمدی بر دیدگاه‌های جامعه‌شناختی، سیاسی و فقهی امام خمینی(س)» انقلاب اسلامی ایران را به عنوان یک الگو معرفی می‌کند و در کنار آن، به دیگر انقلاب‌های جوامع اسلامی و دلایل شکست آن‌ها اشاره دارد. زیرا معتقد است وقتی جامعه‌ای مسیر صحیح را در پیش بگیرد، دچار قدرت طلبی نمی‌شود.
عبدی افزود: مولف در این کتاب علاوه بر زمینه‌های انقلاب، تداوم آن را در سال‌های پس از انقلاب نیز مورد بررسی قرار می‌دهد و روش امام(س) را در نگهداری انقلاب بیان و عوامل نگهدارنده آن را شرح می‌دهد و این روش را به مبارزان جهان اسلام، به ویژه مبارزان در راه آزادی فلسطین توصیه می‌کند. وی برای نشان دادن آینده‌نگری امام(س) به روز جهانی قدس اشاره می‌کند و می‌گوید، اگر امام(س) برای کشور فلسطین، بنیاد فلسطین را مطرح می‌کرد و هر سال پولی برای آن‌ها جمع می‌شد، نتیجه‌‌ای جز مال‌اندوزی برخی افراد نداشت، اما انتخاب یک روز به نام فلسطین باعث شد تمام جهان در روز قدس متوجه فلسطین شود و آن را از یاد نبرد.
وی ادامه داد: مولف کتاب «درآمدی بر دیدگاه‌های جامعه‌شناختی، سیاسی و فقهی امام خمینی(س)» همچنین نتیجه انقلاب اسلامی را در نهاد‌های انقلابی و‌ سیاسی و ‌اقتصادی و رحلت امام(س) و تاثیرات آن و بازتاب انقلاب اسلامی در دیگر کشور‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.
عبدی که ترجمه این کتاب را دو سال پیش به پایان رساند و آن را برای انتشار به مرکز اسناد انقلاب اسلامی تحویل داد گفت: ناشر نام کتاب را تغییر داده است. عنوان اصلی آن «گامی بنیادین در شناخت دیدگاه‌های جامعه‌شناختی، سیاسی و فقهی امام خمینی(س)» است و ناشر عبارت «درآمد» را برای آغاز نام کتاب برگزیده است. عنوان درآمد به پیش زمینه‌ها اشاره دارد و گامی بنیادین، ریشه‌های انقلاب را مطرح می‌کند.
کتاب «درآمدی بر دیدگاه‌های جامعه‌شناختی، سیاسی و فقهی امام خمینی(س)» در قطع وزیری و 516 صفحه با شمارگان هزار و پانصد نسخه و بهای 110 هزار ریال از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده است.

. انتهای پیام /*