تسخیر لانه جاسوسی آمریکا

 به روایت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی

پس از فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر آزادی سیاه پوستان و زنانی که جاسوسی شان اثبات نشده، 8 مرد و 5 زن روز دوشنبه 28آبان 1358 آزاد شدند. حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد خمینی یادگار امام برای خروج این اتباع آمریکایی از کشور، به فرودگاه مهرآباد رفت تا وقتی گروگان ها آزاد می شوند با آنها باشد که مطمئن شوند در راه قضیه ای اتفاق نمی افتد.

در فرودگاه مهرآباد، وی به سوالات روزنامه نگاران در مورد گروگان های آزاد شده، پاسخ داد که متن زیر ماحصل این گفت و گو است:

 س- برای چه به فرودگاه آمده اید؟

سیداحمد خمینی: من بنـا به دعوت دانشـجویان مسـلمان پیـرو خـط امام و آقای بنی صـدر به اینجا آمدم تا وقتی گروگان ها آزاد می شوند، با آنها باشم که مطمئن بشوند که در راه قضیه ای اتفاق نمی افتد. از این جهت من با ایشان آمدم.

 س- این دعوت را یک بار دیگر دانشجویان از شما کرده بودند. چرا اولین دعوت را فقط از شما کردند؟

- این را باید از خودشان بپرسید که چرا من را دعوت کردند. لابد به جهت آشنایی که با هم داریم، بوده است.

 - یعنی یک رابطه قبلی وجود داشته؟

- رابطه قبلی به اینکه این برادرها را من می شناختم، اما اینکه من از این قضیه قبلا مطلع بودم که می خواهند به سفارت بروند، هرگز مطلع نبودم.

 - چه اتفاقی می افتد اگر آمریکا شاه را به ایران پس ندهد؟

- اگر آمریکا به ما شاه را پس ندهد، بنا به دستور امام ما اینها را نگه می داریم و محاکمه می کنیم و رابطه به همین صورت باقی می ماند. فعلا هـیچ تغـییری پیدا نمـی کـند و فشـار افکـار عمـومی و به طور کلی برگشت افکارعمومی آمریکا موجب می شود که آمریکا نتواند این کار را بکند.

  س- اگر آمریکا شاه را پس ندهد فکر می کنید روابطی که الان داریم به چه صورت در می آید؟

- رابطه ایران و آمریکا بستگی دارد به اینکه ببینیم تا چه حدودی این رابطه به نفع ملت ماست. امام در اعلامیه ای که برای عدم قبول آن دو نفر نماینده کارتر دادند، نوشته بودند به اینکه رابطه بین ایران و آمریکا تنها موقعی می تواند برقرار باشد که شاه را به ما برگردانند. در غیر این صورت هرگز ما رابطه ای برقرار نخواهیم کرد و از طرفی ما با آنها تنها در بعضی از مواردی که به نفع ملت ایران باشد، مذاکره می کنیم.

 س- آمریکا تا حالا تقریبا همه اسلحه هایش را به کار برده است و فکر نمی کنم اسلحه دیگری برای به کار بردن داشته باشد. تنها اسلحه ای که ممکن است وجود داشته باشد این است که روابطش را با ما قطع بکند، قبل از اینکه ما قطع کنیم. وقتی روابطش را با ما قطع کرد، چه اتفاقی می افتد؟ آیا خود به خود شاه را به شما پس نخواهد داد و ما با گروگان ها چه می کنیم؟

- در آن موقع به فرمان امام، همان طور که فرمودند، گروگان ها را در اینجا محاکمه می کنیم و آنچه که محاکم ما قضاوت بکنند، طبق همان عمل می کنیم.

- آیا به هر صورت شما معتقد هستید که کلیه قراردادهای ایران و آمریکا باید قطع شود؟

- به طور کلی بعضی از قراردادها که به نفع ما باشد، مانعی ندارد که آن قراردادها باشد اما قراردادهایی که به ضرر ما هست، حتما باید قطع شوند و قطع می شوند.

 س- فکر می کنید که این وضعیت ما با آمریکا و اینکه آنها تبلیغاتشان را به شدت علیه ما راه انداخته اند و تمام وسائل تبلیغشان را فقط به این جهت به این سمت سوق داده اند به یکسری تبلیغات باطل گرچه تبلیغات باطل دوامی نمی تواند داشته باشد، فکر نمی کنید که افکار عمومی آمریکا یواش  یواش شروع به برگشت می کند و فکر نمی کنید که این وضع ما چقدر ادامه پیدا می کند. یعنی ما چقدر این گروگان ها را نگه می داریم؟

- نگهداری گروگان ها همان طوری که برادران پیرو خط امام گفتند بستگی دارد به خواست ملت ما که آن خواست را هم امام اعلام کردند و این اظهارنظر من نمی تواند هیچ گونه مثمرثمر باشد.

 س- با اینکه در اسلام انسان براساس رنگ بالاتر و برتر نیست و فقط برتری به تقواست چطور شما سیاه پوست ها و زن ها را انتخاب و آزاد کرده اید؟

- در زمانی که دولت آمریکا ما را محکوم کرده- در زمانی که دولت های اروپایی به اتفاق ما را محکوم کردند و زمانی که متاسفانه اکثر وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی در تونس ما را محکوم کردند و در زمانی که تبلیغات غرب در بست و یا صدی نود، در اختیار صهیونیست ها و سرمایه داران جهان خوار است و توانستند به وسیله این تبلیغات افکار عمومی آمریکا و اروپا و سایر نقاط را علیه ما برگردانند، در زمانی که رجال سیاسی و دینی، رجال سیاسی و این کشورهای اروپـایی و آمریـکا یا ساکـت اند و یا چـون گـذشته همـیشه به نفع ابرقـدرت ها حرف می زنند و یا برای آزادی گروگان ها و با واسطه بین امام و کارتر می شوند.

گروگان هایی که خیلی از آنها جاسوس هستند، درست در چنین زمانی ما می بینیم ناقوس بیش از پنج هزار کلیسا به صدا در می آید. کلیسایی  که کشیش هایشان رنگشان مشکی است. این سیاه پوستان با اینکه در متن جامعه خود آمریکا هستند اما می بینیم که ما را تائید کردند و تنها اینان در جهان هستند که به مناسبت فشارهائی که از دولت آمریکا دیده اند و به مناسبت اینکه آمریکا زیر چکمه خودش اینها را له کرده و به مناسبت خط مشی سیاسی ای که داشتند تنها این عده هستند که یار مظلومان شدند و در جهان ما را تائید  و دولت آمریکا را محکوم کردند. از این دو جهت، یکی از جهت اینکه چرا شاه را نگه داشتند و یکی از جهت اینکه چرا روش را نسبت به ما بعد از نگه داری شاه بدین صورت کرده، آیا در چنین زمانی ما برای قدردانی از این کشیش ها که نماینده صدها هزار سیاه پوست هستند نمی بایست برای قدردانی از آنها سیاه پوستان را آزاد می کردیم؟ آیا ما نمی بایست به جهان اعلام می کردیم که سیاه پوستان در نظر ما احترام خاصی برخوردارند نه تنها به خاطر موضع سیاسی ای که دارند و این را باید بدانند که آزادی سیاه پوستان در اینجا را نباید فقط به حساب خود آنهایی که در سفارت هستند و یا در چارچوب سفارت یا به طور کلی در جریانی که در ایران اتفاق افتاده بررسی کرد بلکه این بعنوان پشتیبانی از خط مبارزاتی سیاه پوستان در جهان است.

ما در آمریکا و در  سایر نقاط دو خط بیشتر نداریم. خطی که ظالمان در پیش می گیرند و خطی که آن عده ای که در مقابل ظالمان قد علم کرده اند و موضع گرفته اند، پیش می گیرند.

ما می بایست با آزادی سیاه پوستان اعلام می کردیم که پشتیبان خط فکری سیاه پوستان هستیم.  به طور کلی تنها این کشیش های سیاه پوست بودند که باید زنگ ها را به صدا دربیاورند و فهمیدند که باید زنگ ها به صدا دربیاید و فهمیدند  و می داننـد که برای چه کسـانی هرگز نبایـد زنگ ها را به صدا درآورد. برای پشتیبانی از سیاه پوستان چه در آمریکا و چه در آفریقا دست به یک چنین کاری زدیم.

فکر می کنم قصه سیاه پوستان روشن شد و اما از طرف دیگر همان طور که گفتم تبلیغـات وسـیع صهیونیست ها و سرمایه داران جهانخوار علیه جمهوری اسلامی ما و علیه خود ما به حدی رسیده که ما می بینیم در روزنامه هایشان زنی را به درخت بستند و شلاقی به دست امام دادند که زن را شلاق می زند. آیا چنین است؟ ما برای خنثی کردن این تبلیغات ناچار می باید زن ها را انتخاب می کردیم و آنها را آزاد می کردیم و به دنیا اعلام می کردیم که اسلام و مردم ما و مسلمانان طرفدار زن هستند و زنان در اسلام از حقوق ویژه ای برخوردارند.

به طور کلی آزادی زنان هرگز به این خاطر نیست که اینها یک جنس ضعیفی هستند یا ما بخواهیم برخوردی عاطفی با آنها بکنیم؛ نه اینجور نیست بلکه الان افکار عمومی دنیا متوجه ما شده، ما برای اینکه تبلیغات بزرگ صهیونیست ها را خنثی کنیم زنان و سیاه پوستان را که جاسوس نبودند آزاد کردیم.

 س- امام در دستورشان به دانشجویان دقیق گفتند که آنهایی که جاسوسی شان اثبات نشده. ظاهر قضیه این است که این سفارتخانه نبوده یا دقیقا یک جاسوس خانه بوده منتهی مشاغل مختلفی برای جاسوسی وجود دارد. کسانی که مستقیما جاسوسی می کنند و کسانی که خدمات می کنند برای اینکه جاسوسان بتوانند کارشان را بکنند. آیا مفهوم این جمله و اینکه این نوع انتخاب و بررسی هائی که برادران دانشجویانمان در این جاسوس خانه می کنند بر این اساس است که آنهایی که خدمت چی بوده اند و مستقیما در جاسوس خانه دخالت نداشتند، انتخاب بشوند یا فقط براساس اینکه هنوز آن قدر مدارک به دست نیاورده اند که اثبات بکنند اینها جاسوس هستند؟

 - اینجا یک سفارتخانه عادی نبود. اعمال اینها در موقعی که بچه ها وارد سفارتخانه می شوند و نوع دستگاه هائی  که آنجا بوده نشان می دهد که این مرکز فعالیت سیا در خاورمیانه بوده، بدین معنا که دستگاه های بزرگی که شاید میلیون ها تومان قیمتش باشد.

کسی آمده بود آنجا می گفت بعضی از این دستگاه ها شاید تا 300-400 میلیون تومان قیمتش است. چگونه می تواند این سفارتخانه دارای یک چنین دستگاه هایی باشد؟ قطعاً اینجا سفارتخانه نبود و این لانه جاسوسی است. اما اینکه افرادی که آزاد می شوند بنا بر فرمان امام تنها آن عده ای هستند که جاسوسی آنها محرز نیست و جاسوس نیستند و الا مـدارکی که آنجـا بدسـت

آمده مدارکی است که نشان می دهد بعضی از اینها رسماً عضو سیا هستند و در آینده نشان خواهیم داد که از چه نوع حرکاتی این سفارتخانه در اینجا برخوردار بوده و چه نوع کارهایی را می کرده است. مدارک بدست آمده نشان می دهد که سفارت در خرابکاری های کردستان و خوزستان و تعطیلی مدارس و اینکه چه کارهایی باید بکنند تا مدارس تعطیل بشود و نیز نوع تظاهراتی که باید برای دفاع از آیندگان- پیغام امروز- تهران مصور و چند روزنامه دیگر انجام شد، همه اینها نشان می دهد که چه افرادی با اینها ارتباط داشتند و اینها برای پیاده کردن نقش خودشان چه فعالیت هایی می کردند. لذا ما یقین داریم که اینجا تنها یک سفارتخانه نبود. و اینهایی هم که الان آزاد شدند، جاسوس نیستند و آن افرادی که تا عصر آزاد می شوند که شاید تعدادشان به 10 نفر برسد آنها هم به پرونده هایشان رسیدگی می شود.

**

 

منبع: حضور، ش 94، ص 256.

. انتهای پیام /*