شهید بهشتی

مطلب زیر در سایت بنیاد نشر آثار و اندیشه های شهید آیت الله دکتر بهشتی به نقل از دکتر فرشاد مومنی آمده است.

« من یادم هست آقای بهشتی می گفتند من رجوی را هم اصلاح می کنم. من با یک حالت تعجبی به ایشان گفتم: آقای بهشتی رجوی هم؟ ایشان دوباره خندیدند و گفتند: آره، من رجوی را هم اصلاح می کنم. به قاعده چیزهایی که از آدم های خیلی نرمال – مثل آقای دکتر شیبانی که خیلی بعید است راجع به یک نفر حرف منفی بزند – درباره ویژگی های نامناسب و ناهنجار رجوی شنیدیم که در خاطرات زندان شان راجع به رجوی خیلی منفی صحبت کردند که این آدم زیاد اهل صدق و راستی نیست، من این چیزها تو ذهنم بود.

بعد آقای بهشتی به من گفتند: فلانی من اهل رجزخواندن نیستم ولی یک توده ای هایی را نمازشب خوان کردم که رجوی و امثال او از هیچ نظر به گرد آن ها نمی رسند. آقای بهشتی چنین صلاحیت ها و توانایی هایی داشتند. همچنین ویژگی های رفتاری داشتند که از دل آنها این اعتماد به نفس ایجاد شده بود و واقعا هم ما در عمل می دیدیم. یعنی واقعا اگر شرایط سالم و نرمالی بود، محال بود یک نفر نیم ساعت با آقای بهشتی بنشیند و شیفته ایشان نشود. یک نفر از پیشمرگ های کُرد مسلمان رفته بود که مسایلش را با آقای بهشتی در میان بگذارد. ایشان هم رفت و با آقای بهشتی صحبت کرد. وقتی که برگشت به او گفتم ارزیابیت چی بود؟ گفت: این اولین بار بود که من آقای بهشتی را دیدم و الان در درون خودم به همه آنهایی که اینقدر به این آدم حسادت می کنند حق می دهم. به همه آنهایی که مرکز ثقل حملات شان را روی این آدم گذاشته اند، حق می دهم. گفت: چیزی که در وجود این آدم دیدم قله هایی از صداقت و صراحت و توانایی های خارق العاده است و اصلا من را مسحور کرد در نحوه ورود و خروجی که در بحث ها داشت.»

غلامعلی رجایی در وبلاگش با بیان این مطلب آورده است: آدم وقتی این گونه مطالب را می بیند جز حسرت راهی برایش نمی ماند. خدا لعنت کند منافقین را که چه شخصیت های ارزنده ای را از ما گرفتند.

شهید بهشتی توده ای ها را نماز شب خوان می کرد و اگر می ماند برای امثال رجوی برنامه داشت اما حالا کار بعضی در اینجا و آنجا! به جایی رسیده که با رویه و روندشان مردم را از دین برمی گردانند. همه را جاسوس و مزدور بیگانه می دانند و ازخدا پروایی نمی کنند.

چقدر قیامت این ایام به کام های الیته موقتی! دیدنی است. سرها از خجلت به زیر افکنده و شرمسار کسانی خواهندشد که چون ابزار قدرت در دستشان بود تا توانستند به بعضی ها تهمت زدند و اگر تهمتی نزدند در برابر تهمت به مظلومینی که امام به آنها اعتماد داشت سکوتی ذلیلانه کردند تا مبادا حامی فتنه شان بخوانند و خودی شان  نخوانند و از جایی که ایستاده اند، برانند.

 

**

منبع: حضور، ش 89، ص 217.

. انتهای پیام /*