اخـلاق علیـه ظلـم و ستـم

(مصاحبه با خانم زینب عبدالله مختار از کویت)

 

حضور: لطفاً ابتدا خودتان را به صورت مختصر معرفی کنید.

خانم زینب عبدالله مختار: نام من زینب عبدالله مختار، از کویت، معلم علوم اجتماعی هستم (تاریخ، جغرافی، علم جامعه) و متولد سال 1979میلادی (1358شمسی)

 

حضور: با این حساب وقتی انقلاب اسلامی ایران پیروز شد شما تازه به دنیا آمده بودید و هنگامی که هنوز کودک بودید حضرت امام، دار فانی را وداع گفت. بفرمایید چگونه با نام امام آشنا شدید و تا چه حدی از اندیشه و عملکرد ایشان اطلاع دارید؟

خانم مختار: درست است. ولی من از همان دوران کودکی از امام خمینی و انقلاب عظیم ایشان شنیده ام. آنچه در باره ایشان در کشور خودم شنیدم باعث شد تا ایشان را خیلی دوست داشته باشم و در واقع عاشق آن شخصیت الهی بشوم. از اخلاقشان شنیدم و از  انقلابشان علیه ظلم و ستم. از آن زمان من دائماً تلاش می کنم تا در مورد امام کتاب بخوانم و خبرهای ایشان را دنبال کنم.

 

حضور: می توان نتیجه گیری کرد که در کویت، مردم امام خمینی را بخوبی می شناسند.

خانم مختار: بله، اکثر مردم کویت، امام خمینی را خوب می شناسند و به نظر من کسی در آنجا وجود ندارد که امام را نشناسد.البته ما نباید فراموش کنیم که تلاش رسانه های غربی برای کم کردن منزلت، نام و جایگاه انقلاب اسلامی ایران در جهان زیاد است. البته افراد زیادی هستند که حقیقت را می­دانند. ولی رسانه های غربی این انقلاب را بسیار بدنام کرده اند. آنها این انقلاب را یک انقلاب انحصاراً شیعی تصویر کرده اند که این امر تأثیر زیادی بر افکار مسلمانان کشورهای عربی که اکثراً اهل سنت هستند دارد. 

 

حضور: امام خمینی مسلمانان اهل سنت را برادران خود می دانست و شما می دانید که ایشان بر مسأله وحدت اسلامی بسیار تأکید داشتند که عزت و قدرت آنان را در پی دارد. لذا برای اتحاد کشورهای اسلامی در این مقطع و در این شرایط  چه می توان کرد؟

خانم مختار: لازم است از مفاهیمی که امام خمینی مطرح کرده بود آگاهی کامل وجود داشته باشد تا اتحاد اسلامی مطلوب تحقق پیدا کند. فکر می کنم ملت­ها هیچ مشکلی برای ایجاد اتحاد میان خود ندارند. ولی نقش ابرقدرت­ها خصوصاً امریکا و اسرائیل و نیز قدرت های ستمگر داخلی در راه پراکنده شدن کشورهای عربی و اسلامی را نباید فراموش کرد.

 

حضور: به نظر شما مهم­ترین معضل و مشکل کشورهای اسلامی در حال حاضر چیست؟

خانم مختار: دور بودنشان از دین اسلام محمدی، دور بودنشان از مفاهیم و ارزشهای اسلامی. این بزرگترین مشکلی است که مسلمانان با آن روبرو هستند.

 

حضور: کشورهای اسلامی موقعیت­ها و منابع فراوانی دارند از قبیل تعداد جمعیت، منابع زیرمینی، موقعیت جغرافیایی ، امکانات اقتصادی و... چرا آنها نمی توانند از این امکانات به نحو مطلوب جهت سعادت و قدرت همه مسلمانان استفاده کنند؟

خانم مختار: همه آرزوی وحدت را دارند اما همان طوری که قبلاٌ عرض کردم قدرت­های استکباری و شیطانی وجود دارند که به خاطر منافع مادی خود سعی می­کنند تا این تفرقه میان کشورهای عربی و اسلامی باقی بماند. واین کار را به شکل­های مختلف انجام می­دهند.

 

حضور: دانشجویان شما تا چه حدودی با انقلاب اسلامی و امام خمینی آشنایی دارند؟

 

 خانم مختار: آیا منظور شما در دانشگاه هاست؟

حضور: بله.

 خانم مختار: متأسفانه در دانشگاههای ما  هیچ چیزی راجع به امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران تدریس نمی­شود. و در کتاب­های درسی  هم متأسفانه هیچ چیزی راجع به انقلاب و امام خمینی وجود ندارد.

 

حضور: به نظر شما علت اینکه یک انقلاب بزرگ در یک کشور اسلامی که در واقع یک رویداد تاریخی بسیار مهم است در کتاب­های درسی کشورهای اسلامی  منعکس نشده چیست؟

خانم مختار: حتماً این حکومت­ها از انقلاب اسلامی ایران وامام خمینی می­ترسند. و طبعاً مایل نیستند که اهداف و آرمان­های این انقلاب عظیم به مردمشان برسد.

حضور: به نظر می رسد شما شیعه هستید، جایگاه شیعیان در کویت چگونه است و آیا حکومت کویت تبعیضی  میان شیعیان و اهل سنت قایل می شود یا خیر؟

خانم مختار: بله، من شیعه هستم. الحمد لله ما در کویت در یک حالت از هماهنگی بین شیعه و سنی زندگی می­کنیم. و حکومت کویت الحمد لله اصلا تبعیض قایل نمی­شود بین شیعه و سنی. ما، در کویت به عنوان شیعه این نعمت بزرگ را داریم که در بقیه کشورها شیعیان آن را ندارند. الحمدلله ما این مشکل را نداریم.

 

حضور: برای برگزاری مراسم اسلامی که به شیعیان اختصاص دارد از قبیل عاشورا و غیره شما تا چه اندازه­ای آزاد هستید؟

خانم مختار: الحمد لله ما این شعایر اسلامی را آزادانه و بدون  هیچ قید و مانع انجام می­دهیم و حکومت کویت هم در این امر به ما کمک می­کند. حتی بعضی از اهل سنت در مراسم ما شرکت می­کنند، از قبیل محرم و دیگر مناسبت­های مخصوص شیعیان.

حضور: نظر شما راجع به انقلاب­ها و تحولاتی که در کشورهای عربی رخ می­دهد چیست؟ به نظر شما این تحولات و نهضت ها چقدر برای مردم آن کشورها و جامعه اسلامی مفید خواهد بود؟

خانم مختار: من خودم از این انقلاب­ها تعجب کردم و غافلگیر شدم. فکر می­کنم وقوع این انقلاب­ها نتیجه طبیعی فقر و ظلم و ستمی  است که علیه مردم اعمال شده است، بخصوص کشورهایی که رؤسای آنها برکنار شدند، آن رؤسایی که دهها سال بر مردم حکومت می کردند. ما آرزو داریم که این انقلاب­ها به نفع ملت­ها واقع بشود. و حتی نوعی انقلاب علیه ظلم و ستمی که در دنیا وجود دارد آغاز شود.

 

 حضور: از دیدگاه شما اسلام خواهی چه جایگاهی در این نهضتها دارد؟

خانم مختار: اکثر این انقلاب­هایی که بخصوص در کشورهای عربی رخ می­دهد، علیه ظلم و ستم است. البته جریان­های اسلامی در این انقلاب­ها هم شرکت می­کنند. ولی در کل ما می­بینیم که این نهضت ها بیشتر علیه ظلم و ستم حاکمان آن کشورها است.

 

حضور: تفاوت بین انقلاب اسلامی ایران و انقلاب­ها یا تحولاتی که در منطقه - مانند تحولات مصر- رویداده است در  چیست؟

خانم مختار: به نظر من بین انقلاب اسلامی ایران و انقلاب مصر تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. در مصر می­بینیم که تا الآن هنوز اختلافات وجود دارد و در مورد اینکه چه کسی ریاست حکومت را به دست بگیرد، مسایل زیاد است ولی قیام امام خمینی یک قیام بسیار قوی­تر و برای اسلام بود. مردم در انقلاب ایران مستقیماً فهمیده اند چه کسی باید این ملت و این انقلاب را راهنمایی کند.

حضور: به نظر شما دولت آمریکا در تحولات منطقه خاور میانه دخالت می کند یا نه و چرا؟

خانم مختار: حتماً، دولت امریکا مایل است بر این کشورها و ملت­ها حکومت بکند و منابع آنها را ببلعد. آمریکا روابط بسیار قوی با حکامی که برکنار شدند، داشت. لذا دوست دارد همان روابط را با این انقلاب­ها ایجاد کند تا دوباره آن کشورها و ملت­ها را زیر سلطه خود قرار دهد.

 

حضور: نظر شما راجع به اسرائیل چیست؟

خانم مختار: مرگ بر اسرائیل. اسرائیل بزرگترین دشمن مسلمانان است. و همچنین دشمن همه مردم جهان وآرزو داریم که با ظهور امام مهدی(عج) این غده سرطانی از بین برود.

ما وقتی در اخبار اسم دولت اسرائیل را می­شنویم بسیار متأثر و ناراحت می­شویم که نام فلسطین اشغالی برده نمی­شود. و متأسفانه شبکه­های خبری کمی وجود دارد که نام فلسطین اشغالی را به­کار می­برند از قبیل ایران و لبنان و ... ولی ما بقی از نام رژیم صهیونیستی استفاده می­کنند که این امر بسیار ناراحت کننده است. و ما آرزو داریم که اسرائیل از نقشه منطقه حذف بشود.

 

حضور: چند روز پیش بحث الحاق کویت به عربستان مطرح شده است. مردم کویت چه عکس العملی نشان نسبت به این موضوع نشان دادند؟ و آیا دوست دارند این اتفاق بیفتد؟

خانم مختار: مشکلی که ما در کویت ممکن  است با آن روبر شویم مسأله جریان تکفیری است؛ نه سنی­­ها نه شیعیان بلکه جریان تکفیری. این جریان تکفیری و وهابی­ها دوست دارند این اتفاق بیفتد. در روزنامه هم این را اعلام می­کنند و شدیداً به الحاق کویت به عربستان دعوت می­کنند. اما عموم مردم کویت دوست ندارند این اتفاق بیفتد. بخصوص که این امر به نفع مردم کویت نخواهد بود.

حضور: در این چند روزی که اینجا بودید و در مراسم مختلف شرکت داشتید، کدام قسمت آن برای شما جذاب تر و بهتر بود؟

خانم مختار: دیدار امروز ما با آقای رئیس جمهور احمدی نژاد، برای من جالب بود. همچنین سخنانی که شرکت کنند­گان درباره امام می گفتند باعث شد اشک­هایم بطور غیرارادی بریزد. همین طور دیدار از خانه امام خمینی(جماران) برای من بسیار جداب بود.

خانه امام خانه­ای بسیار تأثیرگذار بود چون که یک خانه­ای بسیار ساده است که حاوی چیزهایی است که فقط برای حداقل زندگی کافی بود. و چیزی از تجملات زندگی در آن وجود ندارد. ما به کاخ شاه هم رفتم، البته فرق بسیار زیادی بین این دو وجود دارد. امام خمینی که به یاری  مستضعفان دعوت می­کرد، در واقع زندگی مستضعفان را تجربه و زندگی کرد.

امام خمینی چون وارد دلهای مردم شد و  با مردم زندگی می­کرد، مشکلات آنها را شناخت و از آرزوها و آرمانهای آنان حمایت کرد و محبوب آنها شد.

 

حضور: در پایان، اگر در باره مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی نظری دارید بیان بفرمایید.

خانم مختار: البته وقتی در این مراسم شرکت می­کنیم به نفحاتی از امام خمینی می­پردازیم. اطلاعاتی در مورد زندگی ایشان به دست می­آوریم. این فعالیت­ها بسیار مهم است. و آرزو داریم که ادامه داشته باشد. و مشارکت بیشتر در آن باشد از همه کشورهای جهان تا با عظمت امام خمینی وانقلاب بزرگ اسلامی ایران خوب آشنا بشوند.

حضور: وقتی به کشورتان برگردید و سرکار بروید مهم­ترین پیامی که می­خواهید به دانش آموزانتان منتقل کنید چیست؟

خانم مختار: ساده بودن زندگی امام خمینی. این شاید مهمترین تصویری است که باید به دیگران منتقل شود تا عظمت این امام را بدانند.

 

حضور: به عنوان آخرین پرسش بفرمایید برای بهتر کردن روابط بین ایران و کویت چه توصیه­هایی به نظرتان می رسد؟

خانم مختار: الحمد لله روابط میان این دو کشور خیلی خوب است. و همیشه آرزو می­کنیم که کشور کویت با ایران دوست بماند. و از آن در مورد مسائل مختلف حمایت بکند. چون تاریخ ثابت کرد که حکومت کشور اسلامی ایران هیچ جاه­طلبی در مقایسه با بقیه کشورها بخصوص نسبت به کویت ندارد. بنابراین امیدواریم این روابط در آینده قوی­تر و بهتر شود. والسلام علیکم.

 

منبع: حضور، ش 82، ص 173.

. انتهای پیام /*