آشنایی با عملکرد حوزۀ امور بین الملل مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی

 بدون شک بررسی، تجزیه و تحلیل پیرامون شخصیت حضرت امام و اندیشه های آن بزرگوار توسط اندیشمندان و متفکرین خارجی، از زمانی آغاز شده است که اوّلین شعله های فروزان انقلاب اسلامی در ایران، از خارج مرزها قابل رؤیت بود و صدای ملکوتی رهبری انقلاب، علیرغم تلاش و وحدت عمل دستگاههای تبلیغاتی دشمنان اسلام در ایجاد محاصره خبری «انقلاب اسلامی»، در میان ملل و جوامع مختلف بیداری و آگاهی نسل ها را طنین افکنده است.

بررسی اینکه در آن ایام و یا در روزهای شکوفایی انقلاب اسلامی، مراکز فرهنگی، شبکه های مطبوعاتی و سازمان های اطلاعاتی ممالک مختلف  چه تحلیلی از دیدگاههای حضرت امام داشته اند و چه پیش بینی هایی از تأثیر بیانات و پیام های آن عزیز بر مخاطبین ارائه کرده اند، کاری است مهم که باید بدان پرداخته شود. اما در شرایط کنونی، ضرورت معرفی صحیح و دقیق آثار و اندیشه های امام خمینی  و ترسیم چهره حقیقی او در جوامع گوناگون، و تجزیه و تحلیل واقعی نهضتی که ایشان رهبری کردند ضرورتی است که از همان نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی بیش از پیش محسوس بود. گرچه نهادهای فرهنگی، مراکز علمی و تحقیقی و ارگانهای مختلف متناسب با وظایف و مسئولیت های خود اقدام به ترجمه و نشر بخشی از وقایع زندگی و اندیشه ها و پیامهای حضرت امام کرده اند، اما همواره جای تشکیلاتی منسجم که با برنامه ریزی های اصولی و درازمدت اقدام به ترجمه و نشر آثار آن عزیز نماید، و رهبر کبیر انقلاب اسلامی را آنچنان که می اندیشید و زندگی می کرد به دنیا معرفی کند خالی بود.

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی برای پاسخگویی به چنین نیازی از بدو تأسیس در سال 1367 تشکیلاتی را تحت عنوان «واحد ترجمه» پیش بینی نمود و ترجمه آثار حضرت امام را به زبان های زنده دنیا آغاز کرد. هنوز چند ماهی از شروع کار «واحد ترجمه» نگذشته بود که واقعه جانسوز رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی و پیامدهای جهانی آن، ضرورت تسریع در ترجمه آثار آن بزرگوار را در سطحی گسترده تر بیش از پیش نمایان ساخت.

واحد ترجمه با توجه به شرایط و مراجعات حضوری میهمانان خارجی و درخواست های واصله از مسلمانان و اندیشمندان خارج کشور که به دنبال دریافت منابع و مآخذی مستند جهت تدوین رساله های پژوهشی خود پیرامون دیدگاههای مختلف حضرت امام بودند اقدامات خود را در زیر مجموعه هایی با عناوین،  الف _ گروه ترجمه، ب_ گروه تحقیق و تدوین و ج _ گروه ارزیابی،  سازماندهی کرد و برای هر یک از گروههای مذکور برنامه های مستقلی را تدوین نمود.

همزمان با گسترش فعالیت های «واحد ترجمه»، اوضاع فرهنگی و اجتماعی شبه قاره و کثرت پیروان حضرت امام در آن دیار ایجاب می کرد که ترجمه آثار امام به زبان اردو و پاسخگویی به تقاضاهای مردم آن منطقه، در سطحی گسترده تر انجام پذیرد. به همین منظور «نمایندگی شبه قاره مؤسسه» فعالیت های خود را عمدتاً بر موضوع بندی آثار امام خمینی متناسب با نیازهای مردم شبه قاره و ترجمه آنها به زبان اردو آغاز نمود. این نمایندگی براساس آگاهی و شناختی که از فرهنگ منطقه و آداب و سنن مردم آن مرز و بوم داشت،علیرغم تنگناها و محدودیتها در اندک مدتی چندین اثر از دیدگاههای حضرت امام را تنظیم و ترجمه و در سطحی وسیع منتشر نمود. از جمله این آثار «شخصیت زن از دیدگاه امام»، «وحدت از دیدگاه امام» و «دیدگاههای امام پیرامون حج» است. ترجمه «تحریرالوسیله» به زبان اردو در چهار مجلد، از نمونه اقدامات مؤثر دیگر «نمایندگی شبه قاره» بود که نیاز دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه پاکستان و هندوستان را تأمین کرد.

با توجه به نفوذ گسترده افکار امام خمینی در میان ملل مسلمان جهان و مطرح شدن اندیشه ها و دیدگاههای سیاسی، عرفانی، تربیتی و جامعه شناسی آن بزرگوار در مجامع فرهنگی و تحقیقاتی کشورهای مختلف، حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی به پیشنهاد سرپرستی مؤسسه طی حکمی جناب حجت الاسلام سید سراج الدین موسوی را به سرپرستی امور بین الملل مؤسسه منصوب نمودند. با تشکیل «امور بین الملل مؤسسه»،«واحد ترجمه» و نمایندگی شبه قاره «در تشکیلات جدید ادغام شدند. این اقدام موجب گردید تا براساس ارزیابی فعالیت های گذشته و برنامه ریزی های جدید، حرکتی نو در جهت تقویت و توسعه ترجمه آثار حضرت امام(س) و توزیع کتب ترجمه شده در کشورهای دیگر آغاز گردد.

هم اکنون حوزه امور بین الملل مؤسسه فعالیتهای خود را از طریق مدیریتهای سه گانه زیر دنبال می کند:

الف _ معاونت امور ترجمه ب_ معاونت تحقیق و ارزیابی ج _ معاونت روابط عمومی و تبلیغات.

مطالعه گزارش فعالیت های هر یک از معاونت های مذکور، خوانندگان محترم مجله حضور را با کیفیت و دامنه کارهای امور بین الملل مؤسسه آشنا می سازد،  امید است خوانندگان عزیز با ارائه نظریات و رهنمودهای خود مسئولین امور بین الملل را در مسئولیتی که عهده دار شده اند یاری نمایند.

□ معاونت امور ترجمه

این مدیریت با بکارگیری حدود شصت نفر از مترجمین ترجمه آثار حضرت امام را به پانزده زبان زنده دنیا برنامه ریزی و تاکنون وصیتنامه سیاسی الهی حضرت امام را به پانزده زبان ترجمه کرده و به یازده زبان عربی،اردو، انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ترکی استانبولی، ترکی آذری (خط فارسی _ خط کریل)، بنگالی، پشتو، اسپانیولی و روسی به چاپ رسانده است. آثار ترجمه شده دیگری که تاکنون به چاپ رسیده اند، عبارتند از: نامه حضرت امام(س)  به گورباچف به یازده زبان، کلمات قصار به شش زبان، پدرای علمدار مکتب مظلوم (مقاله ای از حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی درباره شخصیت امام بزرگوار) به پنج زبان، سبوی عشق به دو زبان، حج از دیدگاه امام خمینی(س)، شخصیت زن از دیدگاه امام خمینی، وحدت از دیدگاه امام خمینی، تحریرالوسیله، مناسک حج، جلوه های رحمانی (نامه ای عرفانی از حضرت امام) پیر جماران (مجموعه اشعاری که توسط شعرای اردو زبان پیرامون شخصیت امام عزیز سروده شده است) و اسم مستأثر به زبان اردو.

طبق برنامه ریزی در دست اجرا تعداد 62 پروژه مستقل، از آثار حضرت امام در مراحل مختلف ترجمه، ادیت، حروفچینی و چاپ هستند. و مهمترین این پروژه ها، «آداب الصلوة» به سه زبان عربی و اردو و انگلیسی،«چهل حدیث» به دو زبان انگلیسی و اردو، مجموعه سه جلدی کوثر (بیانات حضرت امام، همراه با شرح وقایع انقلاب اسلامی) به سه زبان عربی و اردو و انگلیسی، آیین انقلاب اسلامی (گزیده ای از اندیشه و آراء امام خمینی) به پنج زبان عربی و اردو و انگلیسی و فرانسه و ترکی آذری می باشد.

یکی دیگر از فعالیت های این معاونت ترجمه مجموعه نامه هایی است که از اقصی نقاط کشورهای دنیا برای حضرت امام ارسال شده تاکنون حدود 7000 نامه بررسی شده است که در 23 زبان نگارش شده اند. از مجموعه های جالبی که در آینده به دوستداران حضرت امام عرضه خواهد شد، گزیده هایی از این نامه هاست که هرکدام از آنها بیانگر دریایی از عواطف انسان های حقیقت جوست که از اقصی نقاط جهان برای امام عزیز ارسال شده اند.

از برنامه های در دست انجام معاونت امور ترجمه شناسایی و آماده سازی مقالاتی است که به قلم اندیشمندان و روزنامه نگاران به زبانهای مختلف در مطبوعات دنیا پیرامون شخصیت و دیدگاههای حضرت امام به رشته تحریر درآمده است. این مقالات پس از ویرایش های لازم به صورت مجموعه هایی در زبان اصلی انتشار یافته و سپس به زبان فارسی برگردانده خواهند شد.

ترجمه آثار تخصصی حضرت امام از جمله حساس ترین و اساسی ترین کارهای این معاونت محسوب می شود، ترجمه چنین آثاری نه فقط زمان زیادی را می طلبد بلکه با توجه به پیچیدگی ها و عمق علوم و معارفی که محور آثار حضرت امام را تشکیل می دهند، مترجمین محترم را با دشواری های زیادی از قبیل یافتن کلمات و اصطلاحات معادل در دیگر زبانها مواجه می کند.

امید است با چاپ و توزیع اینگونه آثار، باب معارف اسلام ناب محمدی(ص) به روی مشتاقان درک حقایق و انسان های وارسته گشوده شود.

□ معاونت تحقیق و ارزیابی

کلیه آثار حضرت امام قبل از اینکه در برنامه ریزی های «معاونت امور ترجمه» گنجانده شوند، توسط مسئولین معاونت تحقیق و ارزیابی مورد مطالعه قرار می گیرند. یکی از مسئولیت های این معاونت تنظیم مقدمه و فهرستی از اعلام، واژه ها و اصطلاحات هر یک از کتابهایی است که بدون تهیه توضیحات مناسب برای هر کدام از آن کلمات، مطالب و موضوعات کتاب قابل درک برای مخاطب نخواهد بود.

 این مسأله وقتی قابل تأمل و مهم جلوه می کند که مخاطبین خود را جمعی از اشخاص خارجی که با تاریخ و فرهنگ ما آشنایی چندانی ندارند، فرض کنیم.

بررسی اینکه کدام یک از آثار حضرت امام (فقهی، سیاسی، عرفانی، شعر و...) در کدام نقطه از جهان، نیاز فرهنگی آن جامعه را تأمین می کند، و یا اینکه کدام یک از شیوه های معمول تبلیغاتی در رساندن پیام های حضرت امام به ملت های مورد نظر مؤثرتر هستند، از دیگر وظایف امور بین الملل است.

ارزیابی آثار مربوط به حضرت امام که توسط اشخاص یا سازمان های مختلف ترجمه و آماده چاپ می شود، تحت نظارت امور بین الملل انجام می گردد. در اینگونه ارزیابی ها آنچه مدنظر است کمک به مترجمین از طریق ارائه پیشنهادات و توضیحات لازم برای بالا بردن کیفیت آثار ترجمه شده می باشد.

پاسخگویی به دانشجویان و محققین خارجی که رساله های دانشگاهی خود را به بررسی پیرامون شخصیت و دیدگاههای حضرت امام اختصاص داده اند از دیگر وظایف این معاونت می باشد.

تهیه و ارسال منابع و مآخذ مورد نیاز اینگونه اشخاص از جمله اموری است که انجام می پذیرد و دشواری کار از این نظر است که دانشجو یا محقق فقط با یک یا دو زبان آشناست و امکان اینکه آثار حضرت امام به آن دو زبان ترجمه نشده باشد وجود دارد. بهرحال پاسخگویی به مکالمات تلفنی یا مکاتبات پستی و فاکسی آنها همواره در دست انجام است.

بررسی و ارزیابی کتب و مقالاتی که در مطبوعات سراسر جهان درباره حضرت امام نگارش شده است، قبل از اینکه در برنامه های کاری معاونت امور ترجمه قرار گیرد، در این معاونت بررسی گزینش و طبقه بندی می شود تهیه مقدمه و فهارس برای هر یک از آنها نیز از جمله کارهای معاونت تحقیق و ارزیابی است.

از برنامه های آتی این معاونت تهیه موارد و موضوعاتی از آثار حضرت امام برای طبقات اجتماعی مختلف کشورهای خارجی است. شناساندن چهره حقیقی حضرت امام در جوامع دانشگاهی، در رسانه های گروهی و در میان طبقات مختلف مردم کشورهای خارجی، نیاز به مطالعه و تحقیقات ویژه ای دارد که مطالعه مقدماتی آن در دست انجام می باشد.

عمده فعالیت های روزانه امور بین الملل نیز پاسخگویی به مترجمین آثار حضرت امام می باشد. مترجمین به محض مواجه شدن با موارد مبهم یا کلمات و اصطلاحات دشوار، مشکلات خود را از طریق تبادل نظر و مشورت با مسئولین در میان می گذارند تا برطرف شود. تأمین منابع و مآخذ مورد نیاز مترجمین نیز از جانب همین بخش انجام می شود و هدایتهایی که به صورت روش های لازم الاجرا به مترجمین ابلاغ می شود گاهی برای کتابهای مختلف یا به صورت جداگانه تدوین می گردد.

□ معاونت روابط عمومی و تبلیغات

شناسایی و برقراری روابط با مراکز فرهنگی و علمی خارج کشور و همکاری با روابط عمومی مؤسسه در توزیع منظم آثار ترجمه شده حضرت امام برای این مراکز از طریق سفارتخانه ها و خانه های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و دیگر کانالهای ارتباطی از جمله وظایف این معاونت می باشد. تاکنون دهها هزار جلد از کتب ترجمه شده حضرت امام براساس نمودار شبکه توزیع در کشورهای مختلف _ برحسب امکانات و توانایی ها _ توزیع شده است.

از 189 کشور جهان که در «نمودار شبکه توزیع» معاونت ترسیم شده است، برخی از آثار ترجمه شده حضرت امام به 91 کشور ارسال گردیده که عمده کشورها را به ترتیب، کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی تشکیل می دهند. البته با مراکز فرهنگی چند کشور در قاره آمریکا و اقیانوسیه نیز ارتباط برقرار شده است.

معاونت روابط عمومی و تبلیغات از طریق مکاتبه و تماس های حضوری از مراکز فرهنگی داخل کشور چون حوزه های علمیه و دانشگاهها نیز، که محل رجوع طلاب و دانشجویان خارجی هستند، جهت توزیع آثار امام استفاده می کند «دفتر نمایندگی امور بین الملل» در شهرستان قم، از طریق این  معاونت، علاوه بر ایجاد تسهیلات لازم جهت برقراری ارتباط میان طلاب و دانشجویان خارجی با مؤسسه، فروشگاه کتابی نیز برای عرضه مستقیم آثار ترجمه شده دایر نموده است.

ایجاد ارتباط و هماهنگی با معاونت برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی که هم اکنون به 20 زبان برنامه پخش می کند و وحدت نظر میان دست اندرکاران صدا و سیما و امور بین الملل مؤسسه، موجب شده است که شنوندگان و مخاطبین صدای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارج با آثار رهبر کبیر انقلاب اسلامی آشنا شده و در صورت نیاز به دسترسی به آثار امام، از طریق مکاتبه با «معاونت برون مرزی» کتب مورد نظر خود را دریافت کنند.

تشکیل نمایشگاههای کتاب در خارج از کشور با هماهنگی روابط عمومی مؤسسه، و ایجاد زمینه برای مصاحبه های مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی با اندیشمندان و محققین و نویسندگان خارجی پیرامون شخصیت و آثار حضرت امام از دیگر وظایف این معاونت است.

از جمله کارهایی که در این معاونت انجام شده است، تهیه آلبوم های نوار صوتی وصیتنامه حضرت امام به پنج زبان، عربی، اردو، انگلیسی، فرانسه و آلمانی است که هر آلبوم دارای چهار نوار کاست یک ساعته است و متناسب با محتوای نوار از موسیقی حماسی و بومی منطبق با متن نیز استفاده شده است.

معاونت روابط عمومی و تبلیغات از طریق مکاتبه با سفارتخانه ها و خانه های فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور، تلاش کرده است تا هرگونه  مطلبی که در مطبوعات کشورهای خارجی و یا در مراکز انتشاراتی، در رابطه با حضرت امام چاپ می شود جمع آوری کنند. مجموعه این کتب و مقالات و عکس ها در قسمت آرشیو امور بین الملل جهت تجزیه و تحلیل و استفاده سایر بخشهای مؤسسه و یا مراجعین نگهداری می شود.

آنچه ارائه شده، تنها بخشی از اموری است که در حال حاضر در حوزه امور بین الملل مؤسسه جریان دارد و توضیح کامل برنامه ها و پرداختن به جزئیات امور مدّنظر نبوده است. امید است موضوعات و مطالبی که در این مختصر مطرح گردید، زمینه را برای همکاری اندیشمندان، محققین و مترجمین محترم هموار نماید معرفی چهره درخشان حضرت امام به نسل هایی که در حصار قدرت و جاذبه های کاذب و غیرتوحیدی گرفتار شده اند، و هویتشان در معرض تهاجمات مسخ کننده فرهنگی قرار گرفته است، مسئولیت سنگینی است که متوجه همه فرزندان و یاران امام عزیز است.

 

 

منبع: حضور، ش 9، ص 224.

. انتهای پیام /*