به گزارش پرتال امام خمینی (س) آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخشی از خاطرات خود در روز ۱۳ دی ماه سال ۱۳۶۷ پیرامون نامه امام (س) به گورباچف نوشته است:

دیر وقت به مجلس رسیدم. در اخبار امروز، ارسال نامه امام به گورباچف توسط هیأت مخصوص مورد توجه است.

۱- متن کامل نامه حضرت امام(س) به میخائیل گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی در بخش ضمایم همین کتاب درج شده است. این نامه توسط هیأتی به سرپرستی آیت الله جوادی آملی از علمای حوزه علمیه قم و همراهی دکتر محمد جواد لاریجانی معاون وزیر امور خارجه و سرکارخانم مرضیه دباغ از اعضای دفتر امام خمینی، تحویل گورباچف شد. هیأت اعزامی از طرف امام خمینی (قدس سره) روز سیزدهم دی ماه ۱۳۶۷، تهران را به مقصد مسکو ترک و در روز چهاردهم به تهران برگشت و مدت توقف این سفر تاریخی در مسکو بیست و سه ساعت بود و در فرودگاه بین المللی با استقبال نماینده ویژه صدر هیأت رئیسه شوروی و برخی از مسؤولان بلند پایه سیاسی و امام جمعه مسکو و نیز با شرکت سفیر وقت ایران در شوروی و تنی چند از برادران سفارت ایران در مراسم استقبال روبرو شد. روایت آیت الله جوادی آملی از این سفر تاریخی، در بخش ضمایم همین کتاب درج شده است.
۲- خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: « یک هیأت ایرانی پیام آیت الله روح الله خمینی را متضمن انتقاد از کمونیسم به میخائیل گورباچف رهبر شوروی تسلیم کرد. متن کامل پیام [امام] خمینی به گورباچف فاش نشده اما به نقل از احمد پسر رهبر و فرد مورد اعتماد وی، گزارش داد که این پیام در ارتباط با نقش مذهب در جامعه شوروی بوده است. رادیو تهران به نقل از احمد خمینی گزارش داد که این نامه با محتوای اینکه مشکل اصلی که در مقابل کشور شما قرار دارد، مشکل مالکیت خصوصی یا فقدان آزادی نیست، بلکه عدم اعتقاد به خداست، گورباچف را مورد سرزنش قرار داد. پسر امام خمینی گفت که خطاب به رهبر شوروی گفته شد مشکل اصلی، ستیز گستاخانه دیرپای شما با خداست. این پیام از گورباچف می خواهد که درباره اسلام مطالعه کند. گورباچف روز چهارشنبه با هیأت ایرانی در مسکو دیدار کرد و به آیت الله عبدالله جوادی آملی سرپرست هیأت و فرستاده ویژه امام خمینی گفت که اتحاد شوروی به زودی اجازه آزادی مذهب را صادر خواهد کرد. این رادیو به اینکه نامه حاوی هیچ پیام سیاسی یا اقتصادی از سوی امام خمینی بوده است یا نه، اشاره نکرد، اما روسها ظرف دو سال گذشته به نحو فزاینده ای، دست به ابتکارات قوی در قبال تهران زده اند. رهبران ایران از جمله هاشمی رفسنجانی رئیس پارلمان، پس از سا لها تیرگی روابط، در ماه‌های اخیر نشانه های رو به رشدی از بردباری نسبت به شوروی از خود بروز داده‌اند.»


منبع : کتاب کارنامه و خاطرات سال ۱۳۶۷ « پایان دفاع، آغاز بازسازی» – دفتر نشر معارف انقلاب- (سایت آیت الله هاشمی رفسنجانی)

. انتهای پیام /*