به مناسبت 28 دی‌ماه، سالروز اولین نماز جمعه‌ی تهران به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دفتر حفظ و نشر آثار آیت االه خامنه ای پرونده‌ ای مربوط به این روز را در سایت خود منتشر نموده است که در اینجا به قسمت هایی از آن اشاره می شود:

انتصابی برای «ارشاد و هدایت مردم»:

24 دی‌ماه سال 1358، در پی انصراف آقای منتظری از امامت جمعه‌ی تهران، حضرت امام خمینی(س) طی حکمی، سیدالاعلام و حجت‌الاسلام آقای حاج سید علی خامنه‌ای را که به حُسن سابقه موصوف و در علم و عمل شایسته هستند، به امامت جمعه‌ی تهران منصوب می‌کنند و توفیق ایشان را در ارشاد و هدایت مردم از خدای متعال طلب می‌کنند. بدین ترتیب، فصل جدیدی در تاریخ انقلاب رقم می‌خورد. متن پیام بدین شرح است:

"بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت جناب مستطاب، سیدالاعلام و حجت‌الاسلام آقای حاج سید علی خامنه‌ای دامت افاضاته

چون حضور جناب مستطاب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای منتظری دامت افاضاته در حوزه‌ی مقدسه‌ی قم لازم بود و ایشان انصراف خودشان را از امامت جمعه‌ی تهران اعلام نمودند؛ جناب‌عالی که بحمدالله به حُسن سابقه موصوف و در علم و عمل شایسته هستید، به امامت جمعه‌ی تهران منصوب می‌باشید.

از خداوند متعال توفیق جناب‌عالی را در ارشاد و هدایت مردم خواستارم

والسلام علیکم و رحمت‌الله، روح‌الله الموسوی الخمینی

25 صفر 1400 برابر با 24 دی‌ماه 58" (صحیفه امام،ج12: ص116)

***

سرانجام جمعه، 28 دی‌ماه فرا می‌رسد و اولین نمازجمعه به امامت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار می‌شود. در ابتدای نماز، مرحوم آیت الله منتظری سخنانی را در باب اهمیت نمازجمعه بیان می‌کنند و در نهایت، امام جمعه‌ی جدید را اینگونه معرفی می کنند:

«حال که من نتوانستم در خدمت شما باشم، برادر مجاهد ما حضرت حجت‌السلام و المسلمین آقای خامنه‌ای، که هم از لحاظ علمی و هم عملی مورد تأیید امام و همه‌ی دوستان هستند، به امامت نمازجمعه برگزیده شده‌اند.

من هم یکی از ارادتمندان به ایشان هستم و اگر من خطیب نیستم، ایشان خطیب هستند و خطابه یکی از ارکان نمازجمعه می‌باشد.»

حضرت آیت الله خامنه ای نیز خطبه های خود را با سپاس از امام امت آغاز می کنند و می فرمایند:

"...و آن گاه سپاس از امام این امت، از آن دست معجزه‌گر، از آن حنجره‌اى که غریو الهى را در سراسر آفاق این کشور و در سراسر کشورهایى که مستضعفان جهان در آن زندگى مى‌کنند، با مَنشى پیامبرانه آن چنان استوار و کوبنده سَر داد که تاریخ نظیرش را جز در بعثت‌هاى پیامبران به یاد ندارد.

و سپاس از امام امت، از این‌که سخن‌گوى این جمعیت عظیم را و امام جماعت این جمع را آن کسى قرار داده است که به ضعف و عجز خود معترف است. «اللّهم انّ هذا مقام اولیائک و احبّائک» این مسند اولیاى بزرگ خداست، این مسند صالحان و شایستگان است."

 متن کامل خطبه های ایشان را می توانید اینجا مشاهده نمایید.

. انتهای پیام /*