به گزارش پرتال امام خمینی(س)، آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا انقلاب اسلامی بر اساس تفکرات صدرایی شکل گرفت و امام خمینی(س) تحت تاثیر اندیشه‌های ملاصدرا بوده است، گفت: فلسفه یک جهان‌بینی است، شناخت از عالم است همانطور که هر یک از رشته‌های علمی یک شاخه‌ای از واقعیت را برای ما روشن می کند. چون علم طبیعی، فیزیک و ... امّا فلسفه یک نگاه از بالا به همه علوم و به هم عالم دارد و پاسخ سوالات بشر را با تأمل و تفکر از بالا به پایین پاسخ می‌دهد.

رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا در ادامه افزود: اگر فلسفه نباشد بینش هم وجود ندارد، فلسفه ملاصدرا فلسفه‌ای است که از قرآن و حدیث الهام گرفته است، بنابراین بینش الهی دارد.

آیت‌الله خامنه ای تصریح کرد: امام خمینی(س) با الهام از این حکمت متعالیه که از جوانی با عرفانی که مکمل فلسفه است، بینشی کسب کرد و توانست دنیا را طوری دیگر نگاه کند.

وی افزود: کدام یک از سیاست مداران عالم هستند که از پیروزی خود یقین داشته باشند اما ایشان از زمانی که پا به هواپیما گذاشت و تا زمانی که به ایران بازگشت از پیروزیش یقین داشت البته از غیب خبر نداشت اما مطمئن بود و از حکمت آموخته بود که حق، پیروز است.

آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه امروز پیام انقلاب اسلامی ایران به همه کشورها رسیده، یادآور شد: اگر در بسیاری از این کشورها می‌بینیم که بساط ظلم هنوز برچیده نشده بخاطر فقدان راهبری مناسب بین آنها است.

وی اظهار داشت: اگر این پیام تنها توسط یک رهبر سیاسی محض مطرح می‌شد مطمئناً چنین بردی پیدا نمی‌کرد اما امام خمینی(س) چون دارای بینش الهی و جهانی بر اساس فلسفه ملاصدرا بود، پیروز و موفق شد.

رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا در ادامه افزود: نخستین بار این تأثیرپذیری امام از ملاصدرا را یک فیلسوف مصری مطرح کرد و بر اساس آن مقاله‌ای نوشت. او در یک گوشه مصر فهمیده بود که اسفار صدرا یعنی فلسفه اسلامی چه تأثیری در انقلاب ایران گذاشته است.

. انتهای پیام /*