به گزارش پرتال امام خمینی(س) به نقل از آریا، دبیر اولین جشنواره بین‌المللی امام خمینی(س) با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره بین المللی امام خمینی با محوریت اندیشه سیاسی گفت: زمینه سازی برای ارتقا و توسعه مطالعات سیاسی اسلام، عمق بخشی به آگاهی طلاب و فضلاء در زمینه دانش سیاسی اسلام در حوزه تولید علم، معرفی توان علمی حوزه، شناسایی و هدایت استعدادهای جوان به منظور انجام پژوهش های عمیق و همچنین کمک به بازاندیشی و بازخوانی میراث فکری و علمی دانش سیاسی از منظر اسلام  و امام خمینی  از اهداف برپایی این جشنواره می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم سیدباقری، همچنین پشتیبانی از نویسندگان برتر در حوزه دانش سیاسی اسلام، تقویت روحیه پژوهش در میان اندیشمندان حوزه سیاسی اسلام، شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های پژوهشی طلاب در حوزه‌های علمیه و جامعه اسلامی با توجه به نیازهای سیاسی جهان اسلام و رصد آخرین پژوهش‌ها و مطالعات در حوزه اندیشه سیاسی اسلام را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم ابراز امیدواری کرد که این اهداف، زمینه لازم را برای نظریه‌پردازی و پاسخ به شبهات در خصوص اندیشه سیاسی اسلام فراهم سازد.

وی در ادامه با اشاره به این که از همه پژوهشگران و محققان اندیشه سیاسی اسلام برای ارائه آثار در جشنواره بین‌المللی امام خمینی(س) دعوت شده است، افزود: تاکنون بیش از 250 کتاب و اثر پژوهشی در قالب رساله دکترا و سطح چهار حوزه به دبیرخانه رسیده است.

دبیر اولین جشنواره بین‌المللی امام خمینی(س) با اشاره به برگزاری شش پیش نشست داخلی و بین المللی، قبل جشنواره، ادامه داد: با 15 موسسه و مرکز علمی، پژوهشی و تحقیقاتی حوزوی و دانشگاهی برای برگزاری هر چه باشکوه تر این جشنواره هماهنگی هایی انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون سه کمیته علمی، اجرایی و بین‌الملل به منظور انجام سریع‌تر کارها تشکیل شده‌ و امیدواریم بتوانیم بحث اساسی و کلید «نیازشناسی، ظرفیت‌سنجی و رصد اندیشه سیاسی اسلام» را مورد بحث و بررسی قرار دهیم؛ البته این کار در قالب شناسایی نویسندگان، نهادها و مجلات برتر در حوزه اندیشه سیاسی اسلام صورت می‌گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید باقری همچنین از رایزنی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در خصوص برگزاری غنی تر این جشنواره خبر داد و گفت: معاونت‌های بین‌الملل و پژوهش حوزه‌های علمیه، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، دانشگاه مفید، جامعة المصطفی(ص) و استانداری قم، در برگزاری جشنواره با انجمن مطالعات سیاسی حوزه‌ همکاری دارند.

منابع مرتبط:

مجموعه مقالات کنگره اخلاقی - عرفانی امام خمینی

مجموعه مقالات کنگره امام خمینی و احیاء تفکر اسلامی

مجموعه مقالات کنگره امام خمینی و اندیشه حکومت اسلامی

. انتهای پیام /*