حضرت امام در تمام دوران پس از تبعید علیرغم همه سختی‌ها و گرفتاری‌های پدید آمده، هیچگاه دست از مبارزه نکشید و با سخنرانی‌ها، پیام‌ها و نامه‌های خود، همواره امید به پیروزی را در دلها زنده نگاه می‌داشت.

پیام 27 فروردین 1346 خطاب به علما و روحانیون حوزه‌های علمیه قم، مشهد و تهران به مناسبت افزایش فعالیت‌های رژیم شاه بر علیه حوزه‌های علمیه و سفارش به لزوم استقامت در برابر توطئه‌های آن رژیم، نمونه‌ای از این امیدآفرینی‌ها در آن دوران سیاه ستمشاهی است. (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی(س)، ص 35)

متن این پیام را در ادامه می خوانید:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خدمت ذى شرافت حضرات فضلا و محصلین حوزه مبارکه قم و مشهد و تهران و سایر حوزه‏ هاى علمیه- ایّدهم اللَّه تعالى‏
این جانب در این تبعیدگاه و غربت، از اوضاع اسف‏انگیز ایران و خصوص حوزه ‏هاى دینیه- کم و بیش- مطلع و در رنج به سر مى ‏برم. مى ‏دانم که دستگاه جبار چه خواب هاى خطرناکى دیده است براى اسلام و مسلمین و احکام مقدس قرآن و خدمتگزاران به دیانت مقدسه. شما در نظر آنها مجرم هستید؛ جرم شما خدمت به دیانت و قرآن و مخالفت با سلطه اجانب بر کشورهاى اسلامى است؛ جرم شما مخالفت با دستگاه ظلم و استبداد و غارتگرى و چپاول است؛ جرم شما دانش شماست و عدم تسلیم کورکورانه در مقابل اجانب و دست نشاندگان بى‏ حیثیت آنهاست. این جرم را دانشگاهیان و طبقه تحصیل کرده و جوان هم دارند لذا با محرومیت ها و رنجها و سختی ها مواجه مى‏ باشند.
نقشه استعمار محو اسلام و احکام مقدس قرآن است. دستگاه جبار مجرى مقاصد شوم آنهاست؛ نقشه آن است که به اسم اصلاحات، مملکت را به حال عقب افتادگى نگاه دارند و به اسم دانش دوستى و سپاه دانش، دانشگاه و مدارس علمیه را بکوبند و با نام اسلام احکام مقدس آسمانى را پایمال کنند و با اسم مقدس اسلام و قرآن احکام مسلّمه‏ آن را یکى پس از دیگرى محو کنند. شما باید به نظام اجبارى بروید و در حبس و زجر و فشار و اهانت و تبعید به سر برید تا راه براى عمال اجانب و عمال اسرائیل باز شود. کاخ ‏نشینان باید در شهوات و هرزگی ها غوطه ‏ور شوند تا خوش خدمتى کنند و طبقه مزاحم یعنى علماى اعلام اسلام و دانشمندان و جوانان بیدار را از سر راه بردارند؛ خطبا و گویندگان باید از گفتار دم ببندند، مگر آنکه از جنایات و خیانت هاى آنها به اسم ترقى و پیشرفت تمجید کنند. نقشه محو و مسخ قانون اساسى است که در آن تضمین اسلام و مذهب و احکام شده است؛ قانونى که در آن تضمین آزادی هاى فردى و اجتماعى شده است باید برود و به جاى آن سرنیزه، اختناق، حبس بیاید. اینها خیالات خامى است که دستگاه دست نشانده و نوکر مآب در مغزهاى تکان نخورده خود پخته ‏اند؛ غافل از آنکه با عواطف و احساسات یک ملت بزرگ نمى ‏توان بازى کرد. غافل از آنکه دستگاه خداى بزرگ را نمى ‏شود به بازى گرفت. من به شما آقایان محترم و به ملت ایران اطمینان مى ‏دهم که دستگاه با شکست مواجه خواهد شد. پیشینیان آنها سیلى اسلام را خوردند، اینها نیز خواهند خورد.
شما فضلاى محترم و دانشجویان جدید و قدیم صبور باشید و استقامت کنید. در مقابل ظلم تسلیم نشوید. اینها رفتنى هستند و شما باقى هستید. سرنیزه در مقابل عواطف یک ملت دوام ندارد. این شمشیرهاى کند و عاریتى در غلاف خواهد رفت. ما روزهاى بسیار سیاه، بسیار وحشتناک و بسیار اسف ‏انگیز در حکومت اسلاف اینها دیده ‏ایم؛ ما با حکومت اختناق و ترور، با حکومت غارت و ستمگرى، با سلب آزادی هاى همه جانبه سالها مواجه بودیم و استقامت کردیم تا آنها رفتند؛ شما هم استقامت کنید تا اینان نیز بروند و به جزاى اعمال خود برسند.
تسلیم نشوید. زیر بار امتحانات پوچ آنها نروید. نقشه آن است که قدم به قدم پیشروى کنند. هر قدر شما عقب ‏نشینى کنید آنها پیشروى مى ‏کنند. آنها کمر به نابودى شما بسته ‏اند. گمان نکنید با ملایمت و تسلیم دست بردار هستند، بلکه با استقامت و ایستادگى و اظهار حق و فریاد مظلومانه عقب مى‏ن شینند.
ملت را و ملل آزاد دنیا را از ستمگرى دستگاه و مظلومیت ملت مسلمان ایران آگاه کنید. با هر وسیله ممکنه جنایات اینها را به دنیا برسانید. خداى متعال با شماست. دست اتحاد و برادرى به هم دهید و از اختلافات جزئى دست بکشید تا زنده بمانید، تا احکام خداوند پایدار بماند.
حضرات مراجع عظام و علماى اعلام- دامت برکاتهم- راضى به محو حوزه ‏هاى دینى با ذلت و خوارى نشوند. مرگ با عزت از زندگانى با ذلت و تحت اسارت بهتر است. از خداى بزرگ عظمت اسلام و مسلمین را خواستار است. وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ انْتُمُ اْلَاعْلَوْنَ انْ کُنْتُمْ مُؤمِنینَ. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.
روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

(صحیفه امام، ج‏2، ص: 129-131)

. انتهای پیام /*