سید محمدرضا سعیدى فرزند سید احمد در تاریخ دوم اردیبهشت ماه 1308 در شهر مقدس مشهد چشم به جهان گشود و پس از گذراندن دوران کودکى و نوجوانى در آن شهر مقدس براى ادامۀ تحصیل علوم اسلامى راهى حوزۀ علمیۀ قم شد و از حوزه درس حاج‏ آقا حسین بروجردى و نیز از حوزۀ درس امام استفاده‏هاى لازم به عمل آورد. حدود چهارده سال در حوزۀ درس امام شرکت کرد و علاوه بر استفادۀ علمى، از اندیشه، روحیه و راه و روش امام نیز بهره‏ ها گرفت و خود را براى مسئولیت دشوار و جانکاه آینده آماده کرد.

با آغاز نهضت اسلامى ایران در ماه‏هاى آخر سال 1341، سعیدى نیز به نداى امام لبیک گفت و با تمام نیرو وارد مبارزه شد. در جریان این مبارزه آیت ‌الله سعیدى علیه استعمارگران دست به فعالیت‌هاى شدید زد و با انتشار اعلامیه‌ اى به‌زبان عربى خطاب به علماى کشورهاى اسلامى، آن ها را دعوت به قیام و مخالفت نمود. رژیم شاه که از حرکت پرخروش آیت ‌الله سعیدى به وحشت افتاده بود، او را دستگیر و در قزل‌قلعه زندانى کرد و تحت شدیدترین شکنجه‌ ها، در روز چهارشنبه 20 خرداد 1349 آن عالم مجاهد را به شهادت رسانید. پیکر آن مرد بزرگ، فرداى شهادتش تحویل فرزند ارشدش شد و سرانجام به‌ طور مخفیانه جنازه ایشان در وادى‌ السلام قم به خاک سپرده شد.

حضرت امام در پی شهادت وی،در تاریخ 20تیر ماه 1349 پیام تسلیتی صادر و خطر استعمار و اسرائیل را گوشزد کردند. متن کامل این پیام بدین شرح است:

 بسمه تعالى

خدمت عموم فضلا و محصلین حوزه هاى علمیه- ایدهم اللَّه تعالى.

حوادث اخیر ایران که قتل مرحوم سعیدى مترتب بر آنهاست، موجب کمال تأثر است. این تنها مرحوم سعیدى نیست که با این وضع اسف  انگیز در گوشه زندان از پاى درمى آید بلکه چه بسا افراد مظلوم و بی گناه به جرم حقگویى در سیاه چالهاى زندان، مورد ضرب و شَتْم و شکنجه  هاى وحشیانه و رفتار غیرانسانى قرار مى گیرند. این خوان یغما که مدتهاست مورد هجوم چپى و راستى قرار گرفته و گاهى با صراحت تقسیم گردیده، اکنون با عناوین دیگر با کمال عوام فریبى نقشه کشى شده و مورد تقسیم قرار گرفته است. از طرفى کارشناسان چپى که مقصود آنها اسارت شرق و ملل اسلامى است، به اسم تأسیس کارخانه ذوب آهن (که نفع آن براى استعمار و کسب وجهه دستگاه جبار بیشتر از نفعى است که به ملت مى رسد) و از طرف دیگر کارشناسان و سرمایه داران بزرگ امریکا به اسم عظیمترین سرمایه گذارى خارجى براى اسارت این ملت مظلوم به ایران هجوم نموده اند . سرمایه دارانى که بنا به نوشته بعضى از روزنامه  ها هر لحظه از عمرشان دهها هزار دلار قیمت دارد، باید دید براى چه منظور در تهران اجتماع مى کنند؟ آیا براى غمخوارى و انسان دوستى است؟! کسانى که دنیا را به خاک و خون کشیده اند و دهها هزار انسان را براى شهوات به زیر خاک کرده اند در اینجا دوست صمیمى ما هستند یا نفوذ دولت ایران و عظمت شاه موجب این امر است؟! (این را هم همه مى دانند) یا سودجویى سیاسى و اقتصادى با دامنه وسیع آن، که پایگاهش ایران و دنبال آن سایر ممالک اسلامى و دیگر ممالک شرقى است از یک طرف و خودباختگى دستگاه ننگین ایران در مقابل استعمار چپ و راست از طرف دیگر، موجب این بدبختیهاست؟!

ملت ایران بداند که اگر خداوند متعال به این دستگاه خودباخته در مقابل اجانب، و جبار در مقابل ملتها مهلت دهد این آخرین چوب حراج نیست که به مخازن زیرزمینى و روى زمینى این کشور زده شده است؛ باید منتظر بالاتر باشند، اگر بالاترى باشد! اکنون زراعت، صنعت، معادن، منابع جنگلى و حتى توزیع متاع در سراسر کشور و جلب سیاحان را در اختیار آنان خواهند گذاشت و براى ملت ایران جز باربرى و کارگرى براى سرمایه داران و ذلت و فقر و فاقه چیزى نخواهد ماند. شما از خواب هایى که براى این کشورها دیده اند اطلاع ندارید.

اینجانب کراراً خطر دولت اسرائیل و عمال آن را به ملت گوشزد کردم که باید مقاومت منفى کنند و از معاملات با آنها احتراز جویند. اکنون راه را براى مصیبت بزرگترى باز کرده  اند و ملت را به اسارت سرمایه داران مى خواهند درآورند. بر رجال دینى و سیاسى و جوانان مدارس دینى و دانشگاه و بر همه طبقات لازم است که قبل از اجرا شدن این واقعه و نتایج مرگ بار آن اعتراض کنند؛ به دنیا برسانند که این قراردادها مخالف رأى ملت است.
اینجانب اعلام مى کنم هر قراردادى که با سرمایه داران امریکا و دیگر مستعمِرین بسته شود، مخالف خواست ملت و مخالف احکام اسلام است. وکلاى مجلسیْن ایران چون منتخب ملت نیستند رأى آنها قانونى نیست و مخالف قانون اساسى و خواست ملت است. در این قضایا باید با نظارت مقامات بی طرف جهانى رفراندم شود تا خواست ملت معلوم  گردد. من قتل فجیع این سید بزرگوار و عالم فداکار را- که براى حفظ مصالح مسلمین و خدمت به اسلام جان خود را از دست داد- به ملت اسلام عموماً و خصوصاً به ملت ایران تعزیت مى دهم و از خداوند متعال رفع شرّ دستگاه جبار و عمال کثیف استعمار را مسئلت مى نمایم. والسلام على من اتبع الهدى.

 روح اللَّه الموسوى الخمینى.

( صحیفه امام، ج 2، ص: 277-279) 

. انتهای پیام /*