به گزارش پرتال امام خمینی(س)، دکتر محمد جواد ظریف که در جلسه عالی هماهنگی ستاد حقوق بشر سخنرانی می کرد با اشاره به اینکه غربی ها در پنجاه سال گذشته و خصوصا در دو دهه ای که از فروپاشی شوروی سابق می گذرد از حقوق بشر در راستای اهداف خود استفاده بعمل آروده اند گفت: غربی ها فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را پیروزی بزرگ لیبرال دموکراسی قلمداد و همه تلاش خود را بعمل آوردند تا در همین وضعیت موقتی که خودشان هم می دانند موقت است دیدگاه های خود را درقالب های مختلف از جمله حقوق بشر نهادیه و القاء کند و این وضعیت موقت را به دائمی بدل کنند.

 وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به  پیام تاریخی حضرت امام خمینی(س) به گورباچف که دکتر جواد لاریجانی حامل آن برای رهبر شوروی سابق بود گفت: حضرت امام(س) در آن نامه به آقای گورباچف در واقع آینده وضع جهان را پیش‌بینی کردند و در شرایطی که جهان هنوز در شرایط گذشته به سر می برد، ایشان کنش گری در آینده نظام جهانی را آغاز کرده بود و این از برجستگی ها و ویژگی های منحصر به فرد امام(س) و انقلاب اسلامی ما بود که از همان زمان بازی نقش آفرینی جهان بعدی را شروع کرده بودند.

وزیر امور خارجه گفت : در جهان انتقالی اولین کسی که شرایط ویژه را درک کرد حضرت امام(س) بود. ایشان به خوبی فهمید در این بازی ایران خارج از ظرف قدرت نظامی، اقتصادی و سیاسی می تواند نقش آفرینی کند، چرا که ما یک دیدگاه فرهنگ محور داریم و در این دنیا حرف جدید داشتن تاثیر گذار باشد.

 ظریف اضافه کرد: غرب از طریق تکیه بر بحث حقوق بشر، قدرت جمهوری اسلامی ایران  را نشانه گرفته است و آنها می خواهند دقیقاَ در جایی که ما می توانیم نقش آفرینی کنیم با بهانه های حقوق بشری نقش ما را خراب کنند.

 ظریف در ادامه افزود: ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره نشان داده است که کشوری ویژه، منحصر به فرد ودارای تفکر وصاحب پیام جهانی برای بشریت است و آنچه آمریکایی ها را اذیت می‌کند این است که ما می‌گوییم پیام جهانی داریم ویکی از دلایل اصلی فشارهای مختلف واز جمله فشارهای حقوق بشر بر کشور ما همین موضوع است.

ظریف در ادامه با اشاره به وجود فشارها و تبعیضات جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران گفت:  فشار و تحریم نگرانی ما نیست، ما در حوزه هایی که حرف برای زدن داریم ودیدگاهی برای ارائه کردن داریم تعلل نخواهیم کرد.

وزیر امور خارجه سپس به فرمایش مقام معظم رهبری پیش از انتخابات ریاست جمهوری اخیر اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری قبل از انتخابات بحث حق الناس را مطرح کردند، این حرف نو،علمی و آکادمیک در عرصه حقوق بشر است که شما می توانید فوق همه نظارت ها و مکانیزم های نظارتی رایج یک نظارت بالاتر داشته باشید و در واقع بحث حق الناس یک مبنای جدید حقوقی در سطح بین المللی می تواند باشد.

منبع: مهر

. انتهای پیام /*