پرتال امام خمینی(س):‌ شجاعت و حق طلبی حضرت امام خمینی(س) از ویژگی های بارز شخصیتی ایشان بود که در تمامی رفتار و گفتار ایشان نمود داشت. از جمله می توان به گفتگوی آن حضرت با استاندار نجف در زمان اقامتشان در عراق اشاره کرد که بدون هیچ محافظه کاری و ملاحظه ای اعتراض صریح خودشان را به اخراج روحانیان حوزه علمیه نجف، ابراز داشته اند:  

زمان: 27 تیر 1354/ 8 رجب 1395

‏استاندار نجف: سید رئیس، سلام و تحیات مخصوص، محضر جنابعالى مى‏ رسانند و متذکر مى‏ شوند که طبق رغبات آن جناب، ما مقرر کردیم که اقامه آقایان طلابى که داراى دفتر اقامه هستند، از فردا تمدید گردد و به کسانى که مى ‏خواهند جهت عمره به مکه مشرف شوند سمة العودة، داده شود؛ به استثناى افرادى که وابسته به استخبارات خارجى- که از جواسیس هستند- و افراد متخلف که باید تا آخر ماه جارى میلادى از عراق خارج شوند؛ و الّا طبق مقررات به محکمه الثوره تحویل داده مى ‏شوند.

حضرت امام خمینی: شما تمام کارهایى را که دلتان مى‏ خواهد انجام مى ‏دهید؛ و بعد از انجامش مى ‏آیید اینجا، که سید رئیس، تحیات فرستاده و با تحیات مى‏ خواهید ماستمالى کنید. مگر با تحیات کار درست مى‏ شود؟ شما حدود سیصد نفر از طلاب حوزه را خروجى داده و به خارج شدن از عراق مجبور ساخته ‏اید؛ و حالا به من مى ‏گویید که از فردا اقامه ‏ها را تمدید مى ‏کنند؟

اینکه مى‏ گویید «افراد وابسته به استخبارات و جاسوس»، باید بدانید که در حوزه نجف چنین افرادى وجود ندارند. در تمام حوزه، شاید نتوانید دست روى یک نفر، دو نفر بگذارید که وابسته باشند؛ و این درست نیست که شما فردا هر کسى را به بهانه وابسته و جاسوس اخراج کنید.

استاندار نجف: اولًا این افرادى که اخراج شده ‏اند، همه متخلف هستند و طبق قانون بین المللى مجرم و باید به محکمه تحویل داده شوند؛ لکن سید رئیس- روى علاقه‏ اش به حوزه و طبق رغبات جنابعالى- قرار فرستادن آنان به محکمه الثوره را لغو نمودند تا در کار آقایان تسهیل شده باشد. در مورد افراد مشبوه، ما تا صد در صد اطمینان نداشته باشیم اقدامى نمى ‏کنیم؛ و در هر دو مورد حاضر هستیم ادله و براهین را براى اثبات مدعاى خود به محضر جنابعالى تقدیم کنیم؛ و هر کدام از آقایان اساتید، علما و طلابى که نزد جنابعالى مورد اطمینان و معزز هستند، بفرمایید تا ما اقامه بدهیم‏

حضرت امام خمینی: اگر شما علاقه به حوزه دارید و نمى‏ خواهید این حوزه به هم بخورد، افراد متخلف را اقامه دهید، و یا اقامه آنان را تمدید کنید تا از تخلف بیرون بیایند؛ و ثانیاً اینکه مى ‏گویید افراد معزز را معرفى کنم، باید بگویم که همه افراد حوزه پیش من معززند؛ و هیچ فرقى میان طلاب افغانى، پاکستانى، هندى، عرب و ایرانى نیست، و من همه آنان را عزیز و بزرگ مى‏ شمارم‏.

(صحیفه امام، ج‏3، ص: 104 و 105)

 

. انتهای پیام /*