پیام حضرت امام خمینی(س) به آقایان محیى الدین انوارى و فضل اللَّه محلاتى در روز 29 شهریور 1358 پیرامون وظایف سرپرستان کاروانها و زائران بیت اللَّه الحرام در ایام حج، نمونه ای از روشن بینی و درک صحیح امام از جهان اسلام و تعاملات مردم در کشورهای اسلامی است. ایشان در این پیام که به مناسبت فرا رسیدن ایام حج صادر شده است، حجاج را به وحدت عملی در اجرای تمتع فرامی خوانند. متن پیام حضرت امام را در ذیل می خوانید:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام آقاى حاج شیخ محیى الدین انوارى و جناب حجت الاسلام آقاى حاج شیخ فضل اللَّه محلاتى- دامت افاضاتهما

چون ایام برگزارى یکى از فرایض بزرگ اسلامى با محتواى عظیم انسانى، روحانى، سیاسى و اجتماعى یعنى فریضه حج بیت اللَّه الحرام نزدیک است و لازم است در آستانه برقرارى جمهورى اسلامى با انقلاب شکوهمند ملت شریف ایران این فریضه مقدسه از آثار طاغوت پاکسازى و به اسلام راستین برگردد، به این جهت، شما را به عنوان سرپرست حجاج بیت اللَّه الحرام تعیین نموده که با مشورت با مقامات صالحه هیأتى از افراد صالح و متعهد و با ایمان، انتخاب و با همکارى آنان کلیه امور مربوط به حج را تحت نظارت قرار دهید که ان شاء اللَّه تعالى در حکومت جمهورى اسلامى این فریضه مقدسه با محتواى معنوى خود تحقق یابد. و لازم است در این موضوع تذکراتى داده شود:

1- لازم است به حضرات آقایان علما و روحانیون محترم کاروانها تذکر دهید که قبل از حرکت مجالسى تشکیل دهند و حجاج محترم را با مسائل شرعى و وظایف انسانى آشنا کنند.

2- عموم برادران و خواهران اسلامى باید توجه داشته باشند که یکى از مهمات فلسفه حج، ایجاد تفاهم و تحکیم برادرى بین مسلمین است و بر دانشمندان و معممین لازم است مسائل اساسى سیاسى و اجتماعى خود را با دیگر برادران در میان گذارند و در رفع  آن طرحهایى تهیه کنند تا آنان در برگشت به کشورهاى خود آنها را تحت نظر علما و ارباب نظر قرار دهند.

3- در این سال که ایران در آستانه جمهورى اسلامى است و به واسطه تبلیغات نارواى اجانب ممکن است مسلمین بلاد از عمق نهضت اسلامى ایران مطلع نباشند، لازم است آقایان علما و خطبا و دانشمندان محترم با وسایل ممکن این نهضت مقدس را معرفى نمایند و مقصد مسلمانان ایران را که همان برقرارى حکومت اسلامى تحت پرچم اسلام و هدایت قرآن کریم و پیغمبر مکرّم اسلام است، گوشزد نمایند که برادران اسلامى ما بدانند ما بجز اسلام و برقرارى حکومت عدل اسلامى فکر نمى کنیم.

4- لازم است برادران ایرانى و شیعیان سایر کشورها از اعمال جاهلانه، که موجب تفرق صفوف مسلمین است احتراز کنند و لازم است در جماعات اهل سنت حاضر شوند و از انعقاد و تشکیل نماز جماعات در منازل و گذاشتن بلندگوهاى مخالف رویّه اجتناب نمایند و از افتادن روى قبور مطهره و کارهایى که گاهى مخالف شرع است جداً اجتناب کنند.

5- نیابت از حىّ براى نماز طواف صحیح نیست، باید هر کس خودش به هر نحو مى تواند نماز بخواند و مجزى است. از گرفتن نایب و مزاحمت [براى] نمازگزاران اجتناب نمایند.

6- طواف را به نحو متعارف که همه حجاج به جا مى آورند، به جا آورند و از کارهایى که اشخاص جاهل مى کنند احتراز شود و مطلقاً از کارهایى که موجب وَهْن مذهب است باید احتراز شود.

7- در وقوفیْن، متابعت از حکم قضات برادران اهل سنت لازم و مجزى است اگر چه قطع به خلاف داشته باشید.

8- در این سال که به واسطه انقلاب اسلامى به برادران و خواهران ما صدمات و ضررهاى بسیار از حکومت طاغوتى رسیده است و بسیارى از معلولین از حوادث انقلاب احتیاج مبرم به کمک دارند، مقتضى است کسانى که مى خواهند حج استحبابى به جا آورند، هزینه آن را صرف در احتیاج برادران و خواهران خود کنند، که ثواب آن نزد خداوند تعالى بسیار بر حج استحبابى ترجیح دارد. و نیز کسانى که به عنوان سوغات مصارف ناروا مى نمایند یا تشریفات و مهمانیهاى خارج از رویه در وقت برگشت از حج مى نمایند، مقتضى است این نحو هزینه ها را صرف احتیاج برادران و خواهران علیل و مستمند خود نمایند که خداوند تعالى به آنان اجر و برکت عنایت فرماید. از خداوند تعالى عظمت اسلام و سعادت ملت مسلمان را خواستار، و موفقیت همگان را در کوشش براى به ثمر رسیدن نهضت مقدس امید دارم. و السلام علیکم و على جمیع المؤمنین و رحمة اللَّه و برکاته.

28 شوال المکرم 99

روح اللَّه الموسوی الخمینى

(صحیفه امام، ج 10، ص: 61- 63) 

. انتهای پیام /*