امام در مصاحبه ای که روز 17 مهر ماه سال 1359 با خبرنگاران خارجی در محل جماران داشتند، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد سرنوشت جنگ ایران و عراق با اطمینان از پیروزى ملت ایران در جنگ با عراق‏ سخن گفتند و فرمودند:
سؤال: [شما راجع به جنگ چه فکر مى‏کنید و نظرتان درباره این جنگ و آینده آن چیست؟]
جواب: بسم اللَّه الرحمن الرحیم- اولًا ما به تبع اسلام با جنگ همیشه مخالفیم و میل داریم که بین همه کشورها آرامش و صلح باشد. لکن اگر جنگ را بر ما تحمیل کنند، ما تمام ملتمان جنگجوست و با تمام قوا مقابله مى ‏کنیم و لو اینکه همه ابرقدرتها هم دنبال او باشد. براى اینکه ما شهادت را یک فوز عظیم مى ‏دانیم و ملت ما هم شهادت را به جان و دل قبول مى‏ کند و از جنگ نخواهیم هراسید و مرد جنگ هستیم، لکن مایل نیستیم به اینکه جنگ واقع بشود.
الآن دولت دست نشانده و جنایتکار عراق به شهرهاى ما و مردم عادى حمله کرده و دیشب نیز در دزفول حمله کردند و با موشک هاى خودشان بسیارى از مردم را کشتند، ولى ما مواضع نظامى آنها را خواهیم زد و آتیه جنگ با ماست. براى اینکه ما تمام ملت همراهمان است و صدام ملت خودش بر ضد خودش است و حتى ارتش خودش هم متزلزل است و خواهند در این جنگ باخت، و بعثى‏ ها ان شاء اللَّه از عراق خواهند رفت و یک دولت اسلامى در آنجا خواهد آمد.
و ما با کمال قدرت دفاع از خودمان خواهیم کرد و کشور عراق را نجات خواهیم داد از دست این جنایتکارانى که نوکر ابرقدرتها هستند. و ما باکى از اینکه ابرقدرتها به آنها پشتیبانى مى ‏کنند نداریم.
و امیدواریم که همان طور که شاه مخلوع را با دست خالى از بین بردیم و دست ابرقدرتها را از کشورمان قطع کردیم این شخص هم که جنایتکارتر از شاه سابق است از بین ببریم. کشور و ملت عراق را که برادر ما هستند آزاد کنیم تا خود کشور عراق و ملت بر سرنوشت خودش حکومت کند و حکومت را خودش تعیین کند. و ما برنده جنگ هستیم و هیچ تردیدى در این نیست. و به فرض اینکه ما هم کشته بشویم، ملت ما در حال جنگ هستند و شهادت را با دل و جان مى ‏پذیرند و من امیدوارم که با خداى تبارک و تعالى باشیم و خداى تبارک و تعالى با ماست. ان شاء اللَّه.
اخبار را همان طور که هست به ممالک و کشورهاى خودتان گزارش بدهید. ما هیچ نمى‏ خواهیم طرف ما باشید، همین طور که الآن مملکت را مى‏ بینید آن طور گزارش بدهید.

(صحیفه امام، ج‏13، ص: 261)


. انتهای پیام /*