به گزارش پرتال امام خمینی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، آن فقیه عالیقدر در سال 1325 به قم رفت و در محضر استادانی از جمله آیت الله بروجردی ، آیت الله خوانساری و‌ امام خمینی(س) تلمذ کرد و در سال 1340 به درجه اجتهاد نایل آمد. آیت الله ملک حسینی از سال 1341 به مبارزات سیاسی پرداخت و در حمله دژخیمان پهلوی به مدرسه فیضیه، مجروح شد. در سال 52 دستگیر براثر اعتراض و پافشاری مردم شیراز و عشایر کهگیلویه و بویراحمد بعد از 2 روز بازداشت، آزاد شد.
وی در طول دوران ستم شاهی همواره مردم را به مبارزه علیه رژیم دعوت کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی حامی امام خمینی(س) و مقام معظم رهبری بود.
آیت الله ملک حسینی در دوران حیات ارزشمندش ضمن اهتمام بر خدمت به مردم و تلاش برای تعلیم و تربیت طلاب و شاگردان فراوان، نماینده امام خمینی(س)، مقام معظم رهبری و نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری بود.
ایشان از دهه چهل با نهضت مبارزاتی حضرت امام در ارتباط بود. دوم اردیبهشت 1348 حضرت امام در نامه ای به ایشان می نویسد: ‏
بسمه تعالى‏
خدمت جناب مستطاب سید الاعلام و حجت الاسلام آقاى ملک حسینى- دامت افاضاته‏
مرقوم محترم که حاکى از سلامت مزاج شریف و حاوى تفقد از این جانب بود موجب تشکر گردید. سلامت و سعادت جنابعالى را از خداوند تعالى مسألت مى ‏نماید. امید است در مظانّ استجابت دعوات، منظور نظر شریف باشم. و السلام علیکم.
روح الله الموسوی الخمینى

5 صفر الخیر 89 ‏(صحیفه امام، ج‏2، ص 228)

حضرت امام نهم تیر 1350 نیز در اجازه نامه ایشان در امور حسبیه و شرعیه‏ مرقوم کرده اند:
بسم الله الرحمن الرحیم‏
الحمد لله رب العالمین، و الصلاة على سیدنا محمد و آله الطاهرین، و لعنة الله على اعدائهم اجمعین.
و بعد، جناب مستطاب سید الاعلام و حجت الاسلام آقاى حاج سید کرامت الله ملک حسینى- دامت افاضاته- از قِبَل این جانب مجاز و مأذونند در تصدى امور حسبیه و شرعیه که در عصر غیبت ولى امر- عجل الله تعالى فرجه الشریف- از مختصات فقیه جامع الشرایط می ‏باشد «فله التصدی لها مع مراعاة الاحتیاط»؛ و در اخذ سهم مبارک امام- علیه السلام- که ثلث آن را در موارد مقرره شرعیه هر طور صلاح بدانند صرف کنند، و دو ثلث دیگر را نزد حقیر ایصال نمایند که صرف در حفظ حوزه ‏هاى مهمه دینیه بشود.
«و اوصیه- ایّده الله تعالى- بما اوصى به السلف الصالح من ملازمة التقوى و التجنب عن الهوى و التمسک بعروة الاحتیاط فى الدین و الدنیا؛ و ارجو منه ان لا ینسانى من صالح الدعوات»؛ و السلام علیه و على سائر اخواننا المؤمنین و رحمة الله و برکاته.

روح الله الموسوی الخمینى‏
7 شهر جمادى الاولى 1391(صحیفه امام، ج‏2، ص: 374)

 

 آیت الله حاج سید کرامت الله ملک حسینى در ابتدای انقلاب نیز برای حفظ نظم منطقه نقش به سزایی داشت و حضرت امام دوم بهمن 1357 از طریق ایشان پیامی را خطاب به طوایف و ایلات بویراحمد بدین مضمون صادر نمود:

 بسمه تعالى‏
توسط جناب مستطاب حجت الاسلام آقاى حاج سید کرامت الله ملک حسینى- دامت افاضاته‏
عموم طوایف و ایلات سلحشور و شجاع بویراحمد- ایّدهم الله تعالى‏
از عواطف اسلامى شما سلحشوران مسلمان و طرفداران جمهورى اسلامى متشکرم. امید است در پرتو حکومت عدل و افراشته شدن پرچم اسلام، آزادى و امنیت و استقلال نصیب ملت محترم ایران شود. این جانب از طوایف بویراحمد و سایر طوایف شجاع ایران تقاضا دارد که در حفظ نظم و امنیت منطقه خودشان کمال مراقبت را بنمایند؛ و در این موقع حساس که به وطن ما می ‏گذرد نگذارند اشخاص ماجراجو به بدخواهان دین و کشور بهانه دهند. از خداوند تعالى عظمت اسلام و مسلمین را خواهانم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
روح الله الموسوی الخمینى‏ (صحیفه امام، ج‏5، ص 518)

 

 و 23 بهمن 1357 نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی طی پیامی از ایشان تشکر کرده و بر لزوم رفع اختلاف و جلوگیرى از تفرقه‏ تاکید کردند:
بسمه تعالى‏
خدمت جناب مستطاب حجت الاسلام آقاى حاج سید کرامت الله ملک حسینى- دامت افاضاته‏
مرقوم محترم آن جناب واصل گردید. از اظهار محبت جنابعالى و عشایر محترم کهگیلویه و بویراحمد متشکرم و دوام توفیقات همگى را از خداى تعالى خواستارم. امید است ان شاء الله تعالى با هوشیارى کامل و حفظ وحدت و همبستگى از توطئه هاى دشمنان اسلام در هر حال جلوگیرى کرده و مانع هر گونه اخلال و تفرقه و اختلاف گردید. سلام این جانب را به عموم آقایان محترم ابلاغ فرمایید. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
به تاریخ 14 ربیع الاول 99
روح الله الموسوی الخمینى‏ (صحیفه امام، ج‏6، ص 135)

 

حضرت امام 17 تیر 1358 نیز در حکمی وظیفه تشکیل دادگاه و رسیدگى به وضع زندانیان را خواستار شدند:
بسمه تعالى‏
13 شعبان المعظم 99
خدمت جناب مستطاب حجت الاسلام آقاى حاج سید کرامت الله ملک حسینى- دامت افاضاته‏
امید است وجود محترم از بلیات محفوظ و به انجام وظایف اسلامى موفق باشید. ضمناً با توجه به وضع زندانیان و متهمین، لازم است زودتر در مورد تشکیل دادگاه و رسیدگى به پرونده ‏هاى آنان اقدام نمایید، و کسانى که گناه صغیره دارند مورد عفو قرار داده و آزاد کنید؛ و دیگران را طبق مقررات شرع محاکمه نموده و حکم شرع را در مورد ایشان اجرا نمایید.
و نسبت به وضع منطقه هم به هر نحو صلاح می ‏دانید در آرامش و امنیت منطقه اقدام و سعى کافى مبذول دارید، و اهالى محترم را به وحدت و پرهیز نمودن از اختلاف و تفرقه دعوت و ارشاد نمایید، و توطئه‏ هاى دشمنان اسلام و مملکت را با حُسن تدبیر خنثى نمایید، و وظیفه خطیرى را که مردم در این موقع حساس به عهده دارند گوشزد فرمایید. از خداى تعالى موفقیت همگان را در راه خدمت به اسلام و مسلمین و قطع ایادى اجانب و دشمنان خواستارم. و السلام علیکم و رحمة الله.
روح الله الموسوی الخمینى‏ (صحیفه امام، ج‏8، ص 518)

 

آیت الله ملک حسینی نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد سحرگاه جمعه 12 آبان به دلیل عارضه مغزی در سن 88 سالگی در بیمارستان نمازی شیراز دعوت حق را لبیک گفت.

. انتهای پیام /*